Tiktok Takipçi Satın Al

James Webb Teleskopu Tüm Testleri Geçti ve Fırlatmaya Hazır

James Webb teleskopu testleri tamamladı ve fırlatma alanına gönderilmeye hazır.

NASA‘nın James Webb Uzay Teleskobu son testlerini başarıyla tamamladı ve fırlatma alanına gönderilmeye hazırlanıyor: bilimsel gözlemler kalkıştan 6 ay sonra başlamalıdır.


26 Ağustos’ta NASA, teleskopun tüm testleri geçtiğini ve şu anda Güney Amerika’nın kuzeydoğu kıyısında bulunan Kuru Kozmodrom’a su yoluyla taşınmaya hazırlandığını duyurdu. Sevkiyat Eylül ayında başlayabilir.

James Webb” uzay limanına teslim edildikten sonra, uzmanlar hasar görmediğinden emin olacak, yakıt ikmali yapacak ve teleskopun bir dizi elemanından tüm koruyucu kapakları çıkaracak. Ardından Ariane 5 fırlatma aracının burun konisi altına yerleştirilecek.

Teleskopun fırlatılmasının Kasım ayının ortasında yapılması planlanıyor, ancak 2021 Aralık ayının başlarına kadar uzayabilir.

Fırlatma başarılı olursa, gözlemevi güneş panelleri, güneş kremi ve ana ayna yerleştirecek. Ve sonra bir ay içinde Güneş – Dünya sistemindeki ikinci Lagrange noktasının etrafındaki hale yörüngesine ulaşacak ve burada 5-10 yıl çalışacak.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu