Tiktok Takipçi Satın Al

İzmir SEO Ajansı

Birşeyleri tanıtmak, insanların dikkatini çekmek ve hedeflediğiniz kitlelere ulaşmak, işte bunun adına “reklam” deniyor. Reklam çok çok eskilere dayanan bir pazarlama stratejisi niteliğinde. Öyle ki ulaşamayacağınız kişilere sizi ulaştıran, imkansız pazarlarda sizi söz sahibi yapan büyülü bir oluşumdur reklam.

Bu kadar önemliyken bunu ne kadar etkin kullanabiliyoruz hiç düşündünüz mü?
Dijital çağ günümüzde sürekli gelişimini devam ettiriyor. Eskiden bin bir uğraşla gerçekleştirdiğimiz işler bugün bir tıklama ile hallolur halde. Mesela eskiden yaptığımız banka işlemlerini bir düşünelim. En küçük bir para yatırma, para gönderme işlemi için sabah erken saatte şubeye gidilir ve sıra numarası alınırdı. Bu numara gelene kadar beklenir ve işlem halledilirdi. Kimi zaman “sistemde hata oldu yarın gelin gibi” sözler bile duyardık. Çektiğimiz bu zahmetleri bir düşünün ve bugün cep telefonunuzdaki bankanın mobil şubesini. Para göndereceğiniz kişiyi seçip saniyeler içerisinde işleminizi halledebiliyorsunuz. İşte teknoloji bu kadar gelişti ve artık dijital çağda yaşıyoruz.


Klasik Kitle İletişim Araçlarını Artık Terk Edin

Yazının en başında size reklamın tanımı ve gücü hakkında küçük bir bilgilendirme yaptım. Reklam dediğimizde çoğu kişinin aklına sokakta gördüğü bilboardlar, televizyonda gördüğü, radyoda duyduğu reklamlar gelir. Nitekimde doğrudur. Çok uzak bir gelecek değil bundan 5-10 yıl öncesine kadar en etkili reklam araçları bunlardı ve faydalı da oluyordu.
Örneğin bir dükkan açtınız ve sokaklara reklam afişleri asmak ve yerel radyo, gazetelerde ilanlar vermek sizin o muhitte tanınmanıza ve müşteri tutmanıza yarıyordu. Fakat etkisi bununla sınırlıydı. Ne kadar etkili olursa olsun sizi kabuğunuzdan çıkarmaya yetmeyecektir, yani bulunduğunuz mevkinin ötesine geçmeniz mümkün değildi. Fakat dijital dünyaya geçiş ve internet dünyasının hayatımıza bu kadar adapte olması ile birlikte artık bu klasik kitle iletişim araçları tarih oldu. Hala kullanan kişiler var fakat daha kolayı ve etkilisi varken neden eskiyi kullanalım ki. İşte bu daha etkisi de “İnternet” dedikleri uçsuz bucaksız dünya.

İnternetin Gücü ile Tanışın

Eskiden kurtulup yeniye geçmek her zaman başarının altın anahtarıdır. Eski iletişim araçlarını bırakarak yeni dijital dünyaya adım atmakta sizi başarıya taşıyacak önemli bir etken. Öyle ki milyonlarca insan bu dünya içerisinde sürekli araştırma ve dolaşım halinde. Yani milyonlarca insana kolayca ulaşabileceğiniz bir platform var ve siz bunu kullanmak istemiyorsunuz… Kulağa ne kadar korkunç geliyor değil mi. Şimdi düşünün şehrinizde bulunduğunuz şehir mi, tüm Türkiye hatta dünya mı? Evet sizinle aynı fikirdeyiz artık daha fazla insana hitap etme vakti geldi.

İzmir SEO Ajansı

İnternet Reklamcılığı ve Hedef Kitle

İnternet reklamcılığı internetin gelişmesine orantılı olarak kendini geliştirdi. Kendinize bir sorun “televizyon dizileri neden yapılıyor?” yanıt çok basit reklam için. O diziyi izleyen kişilerin ilgisini çekecek reklamlar sunuluyor ve buradan bir hedef kitle yaratılmaya çalışılıyor. Ama o anda televizyonun karşısında bulunan kişilerin yaş ortalaması, nelerle ilgilendiği ve ne tür şeyler sevdiği bilinmiyor. Yani tam olarak bir hedef kitle sayılmaz.

İnternet reklamcılığını klasik reklamcılıktan ayıran özellikte bu. Klasik reklamcılık insana hitap etmeyi bilir, internet reklamcılığı kişiye özel hitap etmeyi bilir. Tarayıcılar tarafından sizin internette yaptığınız her hareket çerezler adı altında veri kaydına alınır. Bu kayıtlar doğrultusunda size hedefinize uygun, ilgi alanınıza uygun içerikler sunuluyor. Yani örneklemek gerekirse bir bilgisayar hakkında araştırma yaptınız muhakkak çıkan reklamlarda da bir bilgisayar reklamı görürsünüz. Bu sizin ilgi alanınıza özel reklam sunumudur. Yani internet ortamı sizin o bilgisayarla ilgilendiğinizi artık biliyor ve size boş reklamlar göstermek yerine ilginizi çekecek bir reklam sunuyor.

İnternet Reklamcılığında Zirve Google Adwords

İnternet kullanan herkes Google kullanıyordur. Bu bir iddia değil somut bir gerçek. Peki Google’dan memnun muyuz? Google’ın temeli kullanıcıya istediğini vermek ve kullanıcının aradığı bilgiyi ona gerçek zamanlı sunmak. Bu şekilde bir algoritmaya sahip oluşumun internet reklamcılığı konusunda geri planda kalması mümkün mü? Tabiki de hayır. Bu nedenle Google internet reklamcılığı konusunda günümüzde zirvede. Yukarıda bahsettiğim kullanıcıya göre hitap, veri kaydı ve size istediğinizi verme konusunda o kadar başarılı ki…
Google Adwords ile reklam verdiğinizde belli anahtar kelimeler belirliyor ve hedeflediğiniz kitleyi seçiyorsunuz. Siz sadece Google’a ne yapması gerektiğini bildiriyorsunuz ve Google geri kalanı kendisi hallediyor. Yani burada patron sizsiniz, kimlere ulaşmak istediğinizi belirttikten sonra o kişilere ulaşmış sayılıyorsunuz. Google bu işi o kadar profesyonel şekilde yapıyor ki bahsettiğimiz gibi eski kitle iletişim araçlarındaki gibi alakalı alakasız herkes reklamınızı görmüyor. Sizinle ilgilenme potansiyeli olan ve daha önceden sizin içeriğiniz ile ilgilenmiş kişiler reklamınızı görüyor ve böylece başarı kaçınılmaz oluyor.

Search Engine Optimization (SEO)

İnternet dünyası ve reklam ile ilgilenmeye başladıysanız bu terimi mutlaka duymuşsunuzdur. Reklam ve hedef kitle güzel bir şey fakat SEO olmadan da olmaz. İnternet dünyasında yerinizi aldıysanız artık Google arama sonuçlarına da önem vermeniz şart. SEO olarak tabir edilen search engine optimization kabaca tabirle kullanıcıların yaptığı arama sonuçlarında onların karşısına en yakında çıkmaktır. Yani Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için SEO işlemleri gerekiyor. Bunun içinde İzmir SEO Ajansı gibi uzman oluşumlardan yardım alabilirsiniz. Bahsettiğimiz üzere nasıl reklamın profesyonelleri varsa SEO konusunda da size yardımcı olacak SEO uzmanı kişiler, kurumlar bulunuyor. Bunlardan destek alarak arama sonuçlarında üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz.

Google Adwords ve SEO Arasındaki Farklar

Bunu çok kısa açıklamak gerekirse; Google Adwords paranız varsa var, SEO kalıcı bir varlık. Dediğim gibi Adwords müşteri hedefleme ve reklam üzerine kuruludur. Yani belirli bir reklam bütçesi ayırırsınız ve Google sizin için müşteri kitlenizi hedefleyerek onlara ulaşım sağlar. Reklamınızı görüntüleme ve tıklama başına Google’a ödeme yaparsınız. Fakat SEO dediğimiz olay arama sonuçlarında yükselerek kalıcı bir varlık yaratmaktır. Yani hedef kitleniz sizin alanınızla alakalı bir arama yaptığında ne kadar yüksek sıralarda çıkarsanız ulaşımınız o kadar kolay olacaktır. Tekrarlamak gerekirse Google Adwords geçici SEO kalıcı bir varlıktır. Bu kalıcı varlıkta kesinlikle İzmir SEO uzmanı gibi uzmanlardan destek almalı ve başarınıza başarı katmalısınız.

Hangisini Tercih Etmeliyim?

İçlerinden birini tercih etmenize gerek yok. Biri reklam, biri dükkanın mevkisi olarak düşünülebilir. Örneğin bir dükkan açtınız bu dükkanın cadde üzerinde olması sizin için daha faydalı olacaktır. Ulaşılabilir ve fark edilebilir olacaksınız. Oradan geçen alakasız biri bile sizi görerek içeri girebilir. İzmir SEO bu anlamda gereklidir. Google’da ne kadar üst sıralarda yer alırsanız dükkanınız o kadar iyi bir mevkiye taşınmış olur. Fakat yeni açılmış ve kimse tarafından bilinmeyen bir dükkan için de yazının başında bahsettiğimiz gibi mutlaka reklam vermelisiniz. Bu alanda da devreye Google Adwords giriyor. Google Adwords size müşteri taşır, SEO sizi iyi yerlere getirir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu