İstenmeyen SMS'ler Nasıl Engellenir? - TeknoDiot.com
TeknoDiot.com
 
  

İstenmeyen SMS’ler Nasıl Engellenir?

İstenmeyen SMS'ler Nasıl Engellenir?

Bu makalemizde sizlere istemediğiniz SMS’leri nasıl engelleyeceğinizi anlatıyoruz.

Telefon numaramızı her yere yazmadığımız halde en saçma yerlerden SMS alabiliyoruz. İnternet firmaları, bahis siteleri, mağazalar gibi bir çok işletme mesajlar göndermektedir.

Bu ilk başlarda silmekle geçiyor gibi olsa da sürekli tekrar etmesi canımızı sıkar ve engellemek isteriz. Bu işlem akıllı telefonlarda bazı uygulamalar sayesinde yapılabilmektedir. Akıllı telefonlarda bulunan bir diğer özellik ise mesaj atan numaraları engelleyebilmemizi sağlayan özelliktir. Ama bu işlem mesajların gelmesini değil yalnızca kullanıcının o mesajı görmesini engeller. İşin aslı 2015 yılında yürürlüğe giren yönetmelik ile bu tür SMS göndermek izne tabi olmalıdır.

Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu yani BTK bu olaya el atmıştır. 2015’teki yönetmeliğe göre izin alınmalı ya da kullanıcının bildirimi sonrasında SMS gönderimini durdurması gerekir. İlk olarak bizi rahatsız eden SMS’leri reddetme hakkımızı kullanmalıyız. Red hakkımızı kullandığımızda hiçbir sebep o firmanın tekrar SMS göndermesine olanak sağlamaz ve firma 3 gün içinde SMS göndermeyi durdurmak zorundadır. İstemediğiniz SMS’ler nasıl engellenir?

İstenmeyen SMS'ler Nasıl Engellenir?

İstenmeyen SMS’lere artık son!

İstenmeyen SMS’ler için E-Devlet üzerinden şikayet başvurusu oluşturulabiliyor. e-Devlet’e girdiğimizde Ticari Elektronik İletişim Şikayet Başvurusu adı altında başvurumuzu yapabiliyoruz. Kurum olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüğü üzerinden yapıyor ve hangi ilden SMS geliyorsa o ili seçiyoruz.

Hangi numaraya SMS geliyorsa o numaranın ve SMS gönderen numaranın görüntüleri alınıp atılmalıdır. Mesajların geldiği hat kimin üzerineyse bizzat o kişi şikayet edebiliyor ve başvuruların süre aşımı olan 3 ay dolmadan şikayet edilmelidir. Bu tür şikayetler izinsiz gelen ve rahatsız eden e-mailler ve aramalar için de gerçekleştirilebiliyor. Aynı yollar izlenerek yapılabilen şikayetler ayrıca il müdürlüklerine bizzat verilen ıslak imzalı dilekçeler ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


APU Nedir? Performansı Nasıldır?

Buğra Noyan

Call of Duty Mobile İçin Geri Sayım Başladı!

Hüseyin Ceylan

Bütçe Dostu Yeni Nokia Modelleri Tanıtıldı!

Buğra Noyan

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.