Tiktok Takipçi Satın Al
Trend

İstanbul Bilişim’e Dolandırıcılık Davası: 40 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

Binlerce kişiyi mağdur eden online elektronik satış sitesi İstanbul Bilişim’e dolandırıcılık davası açıldı.

İstanbul Bilişim, uzun zamandır müşterilerden ürün siparişleri alıyor ancak ürünleri bir türlü müşterilere iletmemesi ile gündeme gelmişti. Bu durum birçok müşterinin başına gelince de anlaşılan dolandırıcılık durumu olduğu ortaya çıktı.


Türkiye genelinde, 50 bini aşkın kişiye sattığı ürünleri göndermeyen şirketin açtığı konkordato davası devam ederken, kritik bir davanın da Ankara’da açıldığı ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şirketten aldıkları ürünleri alamayan 4 kişinin şikâyetini tek dosyada birleştirdi. Sabit A., Ali Osman K., Rüstem D. ile Orkun K., savcılık dilekçelerinde, ödemesini yaptıkları ürünleri alamadıkları gibi para iadelerinin de yapılmadığını bildirdi.

114 Ayrı Dolandırıcılık Kaydı Mevcut

İstanbul Bilişim’in sahibi hakkında dolandırıcılık suçlaması ile dava açıldı. İlginç bir durum ise sahibinin üzerine kayıtlı mal varlığı bulunmaması. Ek olarak İddianamede 40 yıla kadar hapsi istenen Nurettin Yavuz’un, herhangi bir mal varlığı olmadığı tespit edildi. Yavuz hakkında 114 ayrı dolandırıcılık kaydı bulunuyor.

İstanbul Bilişim’e Dolandırıcılık Davası: 40 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

İfadesinde ise Yavuz, talimatla alınan ifadelerinde, kimseyi dolandırma kastlarının olmadığını, ürün tedarikinde sorun yaşadıklarını öne sürdü. Son olarak yürütülen soruşturma sonrası Yavuz hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlaması ile dava açıldı. Yavuz’un 12 yıldan 40 yıla hapsi talep edildi. İddianamede, şirketin, stokta bulunmayan ürünlerin satışını yaptığı, bu sayede çok sayıda kişiden para toplandığı kaydedildi.

Nurettin Yavuz’un şirketi ‘emaneten’ üzerine aldığı, adına kayıtlı şirketlerde kendisine ulaşılamadığı ve nerede yaşadığının şirket çalışanları tarafından dahi bilinmediği ifade edildi.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/istanbul-bilisime-dolandiricilik-davasi-41607391

İstanbul Bilişim’e Dolandırıcılık Davası: 40 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu