Tiktok Takipçi Satın Al

iPhone Kamerasının Kare Hızı Nasıl Değiştirilir?

iPhone’unuzda farklı bir kare hızında video çekmek ister misiniz? Videoları akıcılık yerine sinematik görseller için 24 FPS’de kaydetmek istiyor olabilirsiniz.

Profesyonel bir video için pürüzsüz 60 FPS’yi kullanmak ister misiniz? iPhone veya iPad video çekiminizin kare hızını değiştirmek çok kolay, hadi bir göz atalım.


Tipik olarak, tüm iPhone’lar ve iPad’ler, videoları yerleşik donanımlarının yapabileceği maksimum olası çözünürlük ve kare hızlarında kaydeder. Günümüz iPhone’larının çoğu, kutudan çıkar çıkmaz 4k 60 FPS’de video çeker. Bu 60 fps videolar gerçekten pürüzsüz ve akıcı görünse de çoğu kameraman için her zaman ilk tercih değildir.

Bazen videoları 30 fps’de veya hatta 24 fps’de kaydetmek vlog, film tarzı çekim vb. için daha ideal olabilir. Video kaydederken iPhone veya iPad’inizin kamerasının kare hızını nasıl değiştirebileceğinizi inceleyeceğiz.

iPhone ve iPad’de Kameranın Video Kare Hızı Nasıl Değiştirilir?

Video kaydı için farklı bir kare hızına geçmek düşündüğünüzden çok daha kolay. Hangi iPhone veya iPad modeline sahip olursanız olun bu adımları takip edebilirsiniz.

  • iPhone veya iPad’inizin ana ekranından “Ayarlar”a gidin.
  • Cihazınızın kamera ayarlarına erişmek için ayarlar menüsünde aşağı kaydırın ve “Kamera” üzerine dokunun.

iPhone Kamerasının Kare Hızı Nasıl Değiştirilir?

  • Burada, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, Formatların hemen altında bulunan “Video Kaydet” i seçin.

iPhone Kamerasının Kare Hızı Nasıl Değiştirilir?

  • Artık, video çekmek istediğiniz çözünürlüğün yanı sıra kare hızını da seçebileceksiniz.

iPhone Kamerasının Kare Hızı Nasıl Değiştirilir?

  • Aynı şekilde, ağır çekim videolar için kare hızını da değiştirebilirsiniz. Bu ayarlara erişmek için “Ağır Çekim Kaydet”e dokunun.

iPhone Kamerasının Kare Hızı Nasıl Değiştirilir?

  • İstediğiniz kare hızını ve çözünürlüğü seçin ve hazırsınız.

iPhone Kamerasının Kare Hızı Nasıl Değiştirilir?

Artık iPhone veya iPad’inizin kamerasının video kayıt kare hızını değiştirmenin ne kadar basit olduğunu biliyorsunuz.

Şu andan itibaren, kaydettiğiniz içeriğe göre yalnızca istediğiniz kare hızlarında videolar çekebilirsiniz. Örneğin, hızlı bir şey kaydediyorsanız, 60 fps kare hızını isteyebilirsiniz, ancak yalnızca vlog çekerken veya manzara çekerken 30 fps’ye geçmek daha iyi bir seçenek olacaktır.

Bazı yüksek çözünürlüklü kayıt seçenekleri için Yüksek Verimliliğin parantez içinde belirtildiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu, temel olarak, dosya boyutunu önemli ölçüde azaltmak için videonun Yüksek Verimli Video Codec’te (HEVC) çekileceğini gösterir. Bu dosya biçimi, görsel kalitede gözle görülür bir kayıp olmadan daha iyi sıkıştırma sunar.

Daha Yeni iPhone / iPad Modellerinde Kare Hızını Hızla Değiştirme

iPhone 11 veya daha yeni bir model kullanıyorsanız, Video çözünürlüğünü veya kare hızını Kamera uygulamasında değiştirme seçeneğine sahip olacaksınız, bu çok daha kolay.

Bu, iPhone veya iPad’de video kamerayı kullanırken ‘video’ modunun sağ üst köşesinde bir seçenek olarak mevcuttur. HD ve 4K veya 30 FPS ve 60 FPS arasında geçiş yapmak için “HD – 30”a dokunmanız yeterlidir.

Daha eski iPhone’larda, hangi kare hızında ve çözünürlükte kayıt yaptığınızı görebileceksiniz, ancak bunu kamera uygulaması aracılığıyla ayarlayamazsınız. Bu özellik, iOS 13.2 güncellemesiyle tanıtıldı, bu nedenle eski sistem yazılımında kalan aygıtlar bu yeteneğe sahip olmayacak.

Umarız iPhone’unuza istediğiniz kare hızında nasıl video kaydedebileceğinizi öğrenmişsinizdir. iPhone’unuz kamera uygulamasında kare hızını ayarlamanıza izin veriyor mu? Çeşitli kare hızları arasında ne sıklıkla geçiş yapıyorsunuz?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu