Tiktok Takipçi Satın Al

İnternette Yüklenme Süresini Hızlandırmanın Güvenli Yöntemleri

Hepimiz video içeriklerle günümüzün çoğunu geçiriyoruz. Evde daha çok vakit geçirdiğimiz bugünlerde internet bağlantısı daha da kritik.

Ve şimdilerde geçmişe kıyasla çok daha fazla veri tükettiğimiz için, evimizde daha fazla kişi vakit geçirdiği için ve dolayısıyla daha çok cihaz aynı ağa bağlandığı için internet hızı problemini nasıl çözmek gerektiğini öğrenmek şart hale geldi.


Özellikle evden çalışma, uzaktan eğitim gibi zorunluluklar sürekli olarak bant genişliği tüketen araçlar. Bir de video içerik tüketim platformları yani Netflix, Amazon, Youtube gibi uygulamaları çok kullanan kişilerdenseniz buffering yani yüklenme sorunları ile karşılaşmanız mümkün. İnternet hızını artırma yöntemlerinde bahsedilen birçok kısa süreli çözüm de var aynı zamanda daha profesyonel yöntemler kullanarak kalıcı ve güvenli çözümler de var.

Evet kötü bir bağlantı sırasında videonun donduğunu ya da kısa kısa yüklenip takıldığını görebiliriz ve bu oldukça sinir bozucu kabul ediyoruz. Şimdi internet hızınızı artıracak bazı yöntemlere değineceğiz.

Cihazınızı yeniden başlatın

Cihazından çıkış yapın, programı tamamen kapatın veya durmaya zorlayın, hatta cihazınızı ve aynı internete bağlı tüm cihazları yeniden başlatmayı deneyin.

İnternet bağlantınızı yeniden başlatın

Modeminizi tamamen açıp kapatarak ya da bağlantısını sistem üzerinden yeniden başlatarak yönlendiricinizin kendisine gelmesi için biraz zaman tanıyın.

İnternete Bağlı Cihaz Sayısını Azaltın

Evde daha çok vakit geçirdikçe kişi başına düşen aktif cihaz sayısı da artıyor. Ve buna aynı zamanda akıllı ev aletleri, yazıcı, akıllı TV gibi cihazlar da ekleniyor. Aktif olarak sürekli internet bağlantısına gerek duymuyorlarsa onları bağlı cihazlardan kaldırmak video içerik tükettiğiniz sırada yüklenme hızını artırmak için işe yarayabilir.

Cache Dosyalarınızı Silin

Her ne kadar ne zaman nasıl oluştuğunu siz fark etmeseniz de siz internette gezinmeye, dosyalar indirmeye veya sadece sitelere çerezler için onay vermeye devam ettikçe cache dosyaları birikecektir. Bu da dizinlerinizi doldurarak cihazınızın yeni bir içerik sunmaya çalışırken daha fazla çabalaması anlamına gelir.

Ve cihazlarınızı düzgün bir şekilde tamamen kapatıp açmıyorsanız tarayıcınızın sunduğu cache temizleme özelliğini de kullanmıyor olursunuz. Bu yüzden sizin düzenli olarak cache dosyalarını temizlemeniz internet hızınızı pozitif etkileyecektir.

DNS ayarlarını Değiştirmek

İnternet hızını artırmanın yaygın kısa yol çözümlerinden biri üçüncü parti DNS sunucusuna geçmek olabilir. Bu hizmeti sağlayan ücretsiz DNS sunucuları da pazarda mevcut, ancak bu ne kadar güvenli?

İşte burada yazılımsal ve yapısal değişiklikler yaparak internet yüklenme hızını artırma tekniklerinde güvenlik faktörü de resme dahil oluyor. Az önce bahsettiklerimiz çok daha donanımsal değişiklikler veya basit cihaz yeniden başlatmalarıydı. Bu sebeple interneti yavaşlattığına dair mitlerin aksine kaliteli ve sunucu sayısı açısından zengin bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmayı denemek aslında aradığınız güvenilir çözüm olabilir.

İnternette Yüklenme Süresini Hızlandırmanın Güvenli Yöntemleri

İyi bir VPN Seçmek

İnternet hızını artırmak, video streaming hatasını çözmek, indirme hızınızı artırmak için doğrudan video içeriklerle düzgün çalışmaya odaklı yüksek performanslı VPN’leri belirlemek için test edilmiş en iyi VPN’lerin listelerini okumayı deneyebilirsiniz. VPN’ler güçlü bir sunucu yapısına sahip olup buffering hatalarını aşmanın en güvenli yoludur çünkü IP adresiniz sürekli olarak maskelenir ve bağlantınız çeşitli sunucu konumları üzerinden sağlanır.

Elbette her VPN sağlayıcısı aynı kalitede hizmet sunmaz. Bazıları ucuz olmaya odaklanıyor bazıları ise internete erişmek için inanılmaz derecede güvenli bir yol sunmaya odaklanıyor. Bazı iyi VPN firmaları ise çok sayıda sunucusu veya IP adresine sahip olmaya, streaming için optimize edilmiş ultra hızlı sunucular kurmaya odaklanıyor.

Hızlı bağlantı kurmaya odaklı ve dünyanın birçok yerinde sunuculara sahip olan bir VPN olarak, aynı size internet hızını arttırma hizmetini şu şekilde de sunabilir. Aynı anda birden fazla İnternet bağlantısını kendi altyapısı içerisinde birleştirmeye olanak tanır. Bu işlem tamamen sanal özel ağ yapısında yani şifreli bir tünel aracılığıyla gerçekleşir, böylece gizliliğiniz, anonimliğiniz ve veri güvenliğiniz korunur.

VPN kullanmanın başka bir avantajı ise bağlantı kopması anında normal şartlarda yayının kesilmesi veya duraksaması gibi sorunlar yaşamak yerine, bu bağlantının siz farkında olmadan yenilenmesidir. Yani kullandığınız VPN otomatik olarak internet bağlantısı trafiğini diğer çalışan bağlantılara taşımaya başlayacaktır. Bu siz fark etmeden arka planda gerçekleşir. Orijinal bağlantı geri geldiğinde ise sizi yeniden yerel ağınıza bağlar.

Endişelenmenize gerek yok VPN’lerin çalışma prensibi gizlilik, güvenlik ve internet özgürlüğü. İnternet kesintilerini azaltmanın yanı sıra en sevdiğiniz TV dizi ve film yayın platformlarına da lokasyon engellerini kaldırarak erişebilme imkanınız oluyor.

İnternette Yüklenme Süresini Hızlandırmanın Güvenli Yöntemleri

İyi Bir VPN Tercihi

İyi bir VPN seçimi ile Netflix, HBO, Hulu, Disney + gibi birçok yayın platformuna bulunduğunuz lokasyona dair herhangi bir engel varsa ortadan kaldırarak şifrelenmiş bir bağlantı ile erişebilirsiniz. İstediğiniz lokasyonda olmak ne demek mi? Yani istediğiniz ülkeden bağlanmış gibi görünme imkanınız olacağı için farklı ülkelerin içerik kütüphanelerine de erişebilirsiniz. VPN sadece güvenli bir şekilde internet bağlantınızın sürekliliğini sağlamakla kalmıyor ve internet dünyasında birçok kişinin dilediği imkanları da sunuyor. Harika değil mi?

VPN firmaları hakkında araştırma yapmalı ve öğrenmeli ve premium firmalara odaklanmalısınız. Pek çok ücretsiz VPN seçeneği de mevcut, ancak tam anlamıyla gereken güvenlik protokolleri sağlanmadığı ve aynı zamanda hız odaklı yatırımlar yapılmadığı için kendi ihtiyaçlarınıza uygun en iyi VPN’i dikkatli seçmelisiniz.

Ve genelde medya platformlarının coğrafi konum gizleme ya da değiştirme engellerini aşamazlar. Özellikle Netflix bu ücretsiz VPN sağlayıcıları ve DNS sunucularının sahip olduğu IP adreslerini çoktan engelledi bile.

Ve VPN sayesinde nasıl birçok şirket ve önemli kuruluş kesintisiz, hızlı ve güvenli bağlantıyı kullanmayı tercih ediyorsa, ve bunu yıllardır yaptıklarını düşünürsek, sizin de internet yüklenme hızını arttırmak için kullanabileceğiniz metotlardan biri olmayı hak ediyordur diyebiliriz. Ne dersiniz?

İnternette Yüklenme Süresini Hızlandırmanın Güvenli Yöntemleri İnternette Yüklenme Süresini Hızlandırmanın Güvenli Yöntemleri

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu