Beklenen Yeni Intel Whitley Lake İşlemcisinin Detayları Ortaya Çıktı

Geekbench, Intel’in gelecek Whitley Lake işlemcisini ortaya çıkardı.

10nm işleminde üretilen Whitley platformu Purley’nin yerini alacak ve Intel’in sunucu ekosistemini 10nm’ye geçirecek. Bu kriterlere dayanarak, müşteriler eski nesil Xeon parçalarına kıyasla performansta kesinlikle büyük bir artış bekleyebilirler.


Intel’in bu savaşı daha da kızıştıracağını kanıtlar nitelikte sonuçlar verdi. Tabii ortaya çıkan bu sonuçları göstermeden önce, sonuçların henüz tamamen üretime hazır olan işlemciler üzerinde alınmadığını söylemekte fayda var. Dolayısıyla işlemcilerin performansı piyasaya sürüldüğünde değişiklik gösterebilir.

Bomba bir Intel işlemci geliyor!

Intel’in Sunny Cove mimarisine dayanan Ice Lake işlemcileri, şirketin işlemci mimarisinin ilk radikal yeniden yazımını getirecek ve performans ve güç verimliliğinde büyük kazanımlar göstermesi bekleniyordu.

Intel, Sunny Cove’un devrimci olacağı fikrine zaten bir fikir olsa da, ilk kez bunun kapsamını görüyoruz. Intel’in mevcut sunucu tarafı platformuna Purley denir ve Purley’nin başarılı olmasını sağlayacak. Yeni işlemci ise Intel Whitley Lake olarak isimlendirilecek.

Beklenen Yeni Intel Whitley Lake İşlemcisinin Detayları Ortaya Çıktı

Bununla birlikte, bu CPU’nun ne kadar performans elde edebildiğini görünce şaşırıyor insan. Intel Whitley Lake SP CPU ES örneği, yaklaşık 42.000 puanlık çok çekirdekli bir puan aldı. Bu, çekirdek ve saat için önceki Purley platform çekirdeğinin neredeyse iki katı olan bir şey.

Tek çekirdekli performans, muhtemelen düşük saat hızlarıyla engellenen 4000 noktada iyidir, çok çekirdekli performans aslında% 150 + Purley’dir.

İşlemci detaylarına geldiğimizdeyse yazan bilgilere göre bu işlemci 24 çekirdeğe ve 48 iş parçacığına sahip olacak. İşlemcinin en yüksek hızına baktığımızda bizi şaşırtan bir sonuç karşılıyor. İşlemci, maksimum 2,89 GHz hıza çıkabilmiş. Tabii bu düşük hızın nedeni, bu işlemcinin muhtemelen bir prototip olması olabilir ancak bu düşük hıza rağmen Intel’in yeni işlemcisi, tek çekirdekte 4.048 puan, çok çekirdekte 41.962 puan elde etmeyi başardı.

Tarihsel olarak Intel, süreç mimarisine kadar bir avantaja sahipti, ancak AMD’nin Milano’ya dayanan üçüncü nesil işlemcilerindeki liderliğini kaybetti. Bu kıyaslama, nihai ürünün (muhtemelen olduğu gibi) uzaktan göstergesiyse, Intel’in 10nm işlemcileri savaşı Milan’a götürebilir.

Beklenen Yeni Intel Whitley Lake İşlemcisinin Detayları Ortaya Çıktı

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu