Tiktok Takipçi Satın Al

Intel Dizüstü Bilgisayarlar İçin Devrim Niteliğinde Soğutma Sistemi Hazırlıyor

CES 2020’de Intel, dizüstü bilgisayarlar için devrim niteliğinde bir soğutma sistemi tanıtması bekleniyor.

Bu proje Intel Athena girişiminin bir parçasıdır. Tasarım buharlaşma odaları ve grafit tabakaların bir kombinasyonundan oluşur.


Tedarik zinciri ortamından gelen kaynaklara atıfta bulunan Digitimes kaynağına göre (7 – 10 Ocak tarihleri ​​arasında yapılacak) gelecek CES 2020 fuarında Intel, ısı dağılımını %25-30 oranında artırabilecek yeni bir dizüstü bilgisayar soğutma sistemi tasarımı sunmayı planlıyor. Aynı zamanda, birçok dizüstü bilgisayar üreticisi, sergi sırasında bu yeniliği kullanan bitmiş ürünler sergilemeyi amaçlıyor.

Yeni malzemelere ek olarak, düzen de değişecektir. Geleneksel olarak, radyatörler ve fanlar klavyenin altında bulunur. Intel versiyonunda, ısı dağılımını artırmak için ekranın arkasına bir grafit tabakası yerleştirilmesi planlanmaktadır.

Intel, dizüstü bilgisayarlar için bir ısı emici devrim niteliğinde bir tasarım sunacak

Bu durumda, dizüstü bilgisayarların menteşeleri ısıyı bir grafit radyatöre aktarmak için tasarlanacaktır. Tüm bunlar, güçlü donanıma sahip ince fansız dizüstü bilgisayarlar oluşturmanıza veya daha güçlü donanımı klasik oyun dizüstü bilgisayarlarına “paketlemenize” olanak tanır.

Böyle bir modülün geleneksel dizüstü bilgisayarlarda ve esnek ekranlı çözümlerde kullanılabileceği belirtilmektedir. Tasarımın transformatörlerde kullanılamayacağı da belirtiliyor. Ancak, bu yönde çalışmalar devam etmektedir, çünkü yakın gelecekte piyasada yeni bir soğutma sistemi olan “değiştiriciler” ortaya çıkabilir.

Intel Dizüstü Bilgisayarlar İçin Devrim Niteliğinde Soğutma Sistemi Hazırlıyor

Bu yıl Intel, Project Athena’yı modern dizüstü bilgisayarlar için standart olarak aktif olarak tanıtmaya başlamıştı, pil ömrünü uzatmayı anında sistem uyandırma sağlamayı, 5G ağlarına ve yapay zekaya destek eklemeyi amaçlıyor.

Geleneksel olarak, soğutma sisteminin ısı alıcıları ve radyatörleri, dış kısmı ile alt panel arasındaki boşlukta bulunur, çünkü ısı üreten ana bileşenlerin çoğu orada bulunur. Ancak Intel’in yeni tasarımı, geleneksel ısı emici modüllerinin bir evaporatif kamera ile değiştirilmesini sağlar ve dizüstü bilgisayar ekranının arkasında bulunan grafit levha bir radyatör görevi görecek ve daha verimli bir ısı dağılımı sağlayacaktır.

Şu anda, Intel termal modül tasarımı yalnızca maksimum 180 derece açıyla açılan dizüstü bilgisayarlar için uygundur, ancak 360 derece dönen ekrana sahip modeller için uygun değildir, çünkü grafit levha özel bir menteşe tasarımı gerektirir ve genel tasarımı etkiler. Ancak menteşe üreticilerinin kaynakları, sorunun zaten çözüldüğünü ve büyük olasılıkla yakın gelecekte aşılacağını söyledi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu