Tiktok Takipçi Satın Al

Intel’in 28 Çekirdekli İşlemcisi Geekbench’te Ortaya Çıktı

Intel’in yeni nesil Ice Lake-SP Xeon, sunucu ailesinin en yeni işlemcisi sızdırıldı.

AMD’nin mevcut nesil 3.Nesil EPYC Rome işlemcilerine kıyasla bazı ilginç sonuçlar gösteriyorlar. Whitley platformunun bir parçası olarak Intel Ice Lake-SP işlemci serisi birkaç Xeon yongasından oluşacak.


Intel Ice Lake-SP işlemci, çift soketli bir sunucuda test edildi ve iki yongaya sahip. Her çipte 28 çekirdek ve 56 çekirdeğe kadar 56 iş parçacığı ve toplam 112 iş parçacığı bulunur. 

Yeni Canavar Ortaya Çıktı

İşlemci hala erken bir mühendislik örneği olduğundan, 1,5 GHz tabanlı daha düşük saat hızlarına ve 3,20 GHz’e kadar yükseltme saatlerine sahiptir.

Intel Ice Lake-SP Xeon,  toplam 77 MB önbellek için 42 MB L3 ve 35 MB L2 önbelleğe sahiptir. 2S Ice Lake-SP sunucusu, 3200 MHz’de saat hızına sahip olması ve yeni Whitley platformunun en önemli özelliklerinden biri olan 8 kanallı bir konfigürasyonda 512 GB bellek ile donatılmıştı.

2S Intel Ice Lake-SP sunucusunun performansı, Intel’in mevcut ve yaklaşmakta olan Xeon CPU ailelerinde bulunan AVX-512 komut setinden yararlanan Geekbench 4 içinde değerlendirildi. Tek çekirdekli testlerde, sunucu 3443 puana ve çok çekirdekli testlerde çip 37317 puana kadar puan aldı.

Intel'in 28 Çekirdekli İşlemcisi Geekbench'te Ortaya Çıktı

AMD EPYC 7742 ile karşılaştırmadan önce, bu test sonuçlarının her ikisinin de daha düşük saat hızlarına sahip erken mühendislik örneklerine dayandığı belirtilmelidir, bu nedenle nihai performansın çok daha iyi olması beklenir.

 Ancak, aynı zamanda Intel işlemciler, AMD işlemcilerin eksik olduğu AVX-512 komut setlerinden bu kıyaslamadan yararlanıyor.

İşlemci, tek çekirdekle yapılan testlerde 3.424 puan elde etmeyi başardı. Bunun yanı sıra Intel’in canavar işlemcisi, çok çekirdekli performans testinde 38.079 puan elde etti. Yani Intel, henüz test aşamasında olan işlemcileriyle şimdiden iş dünyasındaki yerini korumaya ne kadar istekli olduğunu da gösterdi.

Son olarak Intel’in en büyük rakibi olan AMD’nin aynı kategorideki 64 çekirdekli ve 128 iş parçacıklı AMD EPYC 7442 işlemcisi de daha önce Geekbench’te teste girmişti. Bu işlemci tek çekirdekli performans testinde 4.398 puan alarak Intel’i geçse de çok çekirdekli performans testinde 35.492 puanla Intel’in gerisinde kalmıştı.

 

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu