Tiktok Takipçi Satın Al

Instagram Yönetiminde Zaman Kazandıracak 3 İpucu

Instagram’ı etkili yönetmek bazen özellikle küçük işletmeler için zor ve karmaşık olabiliyor. Detaylar makalemizde…


Paylaşılacak içeriklerin vaktinde üretilememesi, paylaşım gün ve saatinin yoğunluğa dalıp unutulması, aylık raporlara zaman ayrılmaması, yorum ve mesajlara cevap verememe… Liste böylece uzayıp gidiyor ama Instagram her geçen gün etkisini yükseltirken artık özellikle küçük işletmeler için harekete geçme zamanı. Facebook tarafından yapılan bir ankette katılımcıların %83’ü, yeni ürünler ve hizmetleri keşfetmek için Instagram’ı kullandıklarını belirtiyorlar.

Instagram işletme hesabını yönetirken işleri kolaylaştırmak adına bazı adımlar atmak ve etkiyi yükseltmek mümkün. Eğitmen ve dijital iletişim profesyoneli Gamze Nurluoğlu, 3 adımda Instagram hesabını yönetirken işletmelere zaman kazandıracak ipuçlarını şöyle sıralıyor:

Gönderi Planlayıcı Kullanın

Sosyal medyada içerik paylaşımı için bir sıklık yaratmak gerekir. Bu hem algoritmayı besler hem de takipçilerde güven yaratır. Bu yüzden düzenli içerik paylaşımı hayati önem taşıyor.

Instagram hikaye ve gönderilerinizi kitlenize hitap eden gün ve saatte paylaşmanız önemli. Çünkü her markanın hedef kitlesinin aktif olduğu bir saat dilimi ve gün bulunuyor. Paylaşımları telefonunuza alarm kurarak manuel yapmak yerine Facebook’un İçerik Stüdyosu aracını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Instagram hesabınızı, Facebook sayfanıza bağlayarak İçerik Stüdyosu’nda dileğiniz gün ve saatte paylaşımlarınızı otomatik olarak yapmanız mümkün. Ayrıca gönderinizin saatini ve gününü değiştirmek isterseniz yeniden planlama yapabiliyorsunuz. Hazırladığınız tüm içerikleri İçerik Stüdyosu panelinde Instagram hesabınıza girdiğinizde, günü ve saati geldiğinde otomatik paylaşım aktif olacak. Artık “İçerik paylaşmam lazım, saati geçti mi?” gibi kaygıları yaşamak yerine vaktinizi işinizi geliştirmeye ayırabilirsiniz.

Instagram Yönetiminde Zaman Kazandıracak 3 İpucu

Raporlama Araçlarını Kullanın

Sosyal medya kullanımında düzenli içerik paylaşmak kadar önemli olan bir diğer konu; analiz etmek. Paylaştığınız içeriklerin gün sonunda kaç kişiye ulaştığını, ne kadar etkileşim aldığını bilmek, bir sonraki içeriklerinizi hazırlama konusunda fikir verir. Hesabın büyümesini takip etmek de yine analizler sonucu anlaşılabilir. Bu analizleri dilediğiniz sıklıkla görmek için geliştirilmiş raporlama araçları bulunuyor. Özellikle yüksek takipçili hesaplarda ne yazık ki bu verileri manuel olarak hesaplamak güç; çünkü bazen o kadar karmaşık olabiliyor ki yanlış bir veriye ulaşmak, yanlış bir değerlendirme yapmanıza sebep olabilir. Bir Instagram hesabını değerlendirmek için gerekli tüm metrikleri sağlayan bu raporlama araçları ile hesabınızın eksilerini ve artılarını analiz etmeniz mümkün. Hesabınızın büyümesini sistemli bir şekilde takip ederseniz bu size hem yönetim için zaman kazandıracak hem de etkili bir sosyal medya yönetimini yapmanızı sağlayacaktır.

Moderasyon Araçlarını Kullanın

Yüksek takipçili bir Instagram hesabınız varsa moderasyon; hem en temel hem de en zaman alan işlerden biridir. Yanıtlanmayı bekleyen mesajlar ve yorumlar sizi yorar ve olası satın almaları engeller. Bu nedenle Instagram hesabınıza gelen mesaj ve yorumlara anında ve 7/24 olacak şekilde yanıt vermeniz çok önemli. Mesajlar ve yorumlar yığıldıkça emek vererek hazırlayıp paylaştığınız tüm içerikleriniz, takipçileriniz üzerindeki etkisini kaybeder; çünkü sorusuna yanıt alamayan takipçiler, hesapla bağ kurmayı bırakır ve onu dinleyecek başka hesaplara yönelir.

Moderasyonu manuel yapmak yerine Instagram tarafından resmi olarak onaylı bir mesajlaşma otomasyon sistemi kullanmak, Instagram hesabınızı yönetmede oldukça fazla zaman kazandıracaktır. Bunun için listemin en başında yer alan araç ise; InstaChamp. MobileMonkey tarafından geliştirilen, Instagram’ın ilk resmi mesajlaşma otomasyon aracı InstaChamp, günün her saatinde takipçilerinizin yorumlarına, mesajlarına ve hatta hikaye etiketlemelerine cevap verebilme özelliğine sahip. InstaChamp ile aynı zamanda takipçileriniz ile bağ kurmanızı sağlarken satışları da arttırmanız mümkün. Ulaşılabilir, takipçilerini dinleyen bir Instagram hesabı; her zaman kıymetlidir.

Zamanınızı yeni ürünler ve hizmetler üretmeye, yaratıcı içerik oluşturmaya ayırmak istiyorsanız InstaChamp; moderasyon alanındaki en büyük destekçiniz olacaktır.

Yeni yılda Instagram hesabınızı yönetmek artık daha kolay olacak ve işletmeniz adım adım büyüyecek.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu