AMD

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Instagram hesap silme işlemi nasıl gerçekleşir? Bu işlem birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir.

instagram hesap silme işlemi nasıl yapılır? Bu makalemizde Instagram hesabınızı nasıl sileceğinizi sizlere anlattık. Detaylar makalemizin ilerleyen paragraflarında…

Hesap silme sayfasından Instagram hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Instagram hesabınızı silmek veya devre dışı bırakmak için uygulamayı değil bir web tarayıcısını kullanmanız gerekir.

Instagram , çevredeki en popüler sosyal medya sitelerinden biridir ve en çok bağımlılık yapanlardan biridir. Instagram alışkanlıklarınızı azaltmak istiyorsanız, Instagram hesabınızı her zaman silebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

İki seçenek arasındaki fark, Instagram hesabınızı silmenin kalıcı olması, devre dışı bırakmanın ise geçici olması ve hesabınızı daha sonra geri almanıza izin vermesidir.

Instagram Hesabı Nedir?

Facebook ile başlayan sosyal ağ kavramı birçok farklı alanda yeni sosyal ağ platformlarının ortaya çıkması ile hayatımızın odak noktasına oturmayı başardılar.

Örneğin video izlemek istediğimiz zaman Youtube, günlük tutmak istediğimizde Tumblr, kısa ve ciddi mesaj göndermek istiyorsak Twitter filan kullanırken fotoğraflarımızı ve gezdiğimiz yerleri paylaşmak için Instagram kullanmaya başladık. Instagram masaüstü uygulama kullanımı kısıtlı ve mobil kullanıma uygun olan fotoğraf ile videolarımızı paylaşabildiğimiz bir sosyal ağ platformudur.

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Facebook’un Instagramı satın alması süreci ile başlayan tekelleşme sürecinde her geçen gün özellikle gençler arasında popülerliğini arttırmış olup günümüzde en çok kullanılan üç uygulamadan biridir. Lakin bazen sosyal ağların çok fazla zaman alması, istenmeyen durumların yaşanması veya dijital dünyadan uzaklaşma gibi çeşitli nedenlerden dolayı uzak kalma isteğiniz olabilir.

Bu tür durumlarda Instagram dahil olmak üzere birçok sosyal ağ mecrası hesabı dondurma veya hesabı silme seçeneği sunmaktadır. Bu yazımızda Instagram hesabınızı nasıl silebileceğinizi ve dondurabileceğinizi anlatacağız. Instagram, dünyanın en büyük 3 sosyal ağından biridir. Hatta gençler arasında en popüler uygulamadır.

Twitter, Facebook gibi uygulamalardan sonra yayınlanmasına rağmen Facebook’un sahibi Mark Zuckenberg tarafından satın alındıktan sonra hızlı bir yükseliş yaşaması ile şu anda kendi içerisinde bir kültüre sahip olan Instagram’da her geçen gün yeni özellikleri ile yükselişini sürdürüyor.

Lakin bu kadar çok özellik var iken inanılması zor bir eksiklik söz konusudur. Instagram hesap silme istediğiniz zaman bunu mobil uygulama üzerinden gerçekleştiremiyorsunuz. Eğer hesabınızı silmek istiyorsanız Instagram size silmek yerine geri dönme ihtimaliniz ya da pişman olma ihtimaliniz üzere arşivleme ve hesap dondurma seçeneği sunmaktadır. Lakin ben yine de hesabımı silmek istiyorum diyorsanız bunun için bir yöntem bulunmaktadır. Şimdi gelin instagram kalıcı hesap silme adımlarını birlikte göz atalım.

Instagram Hesap Silme Adımları

  • Akıllı telefonunuzda veya bilgisayarınızda Instagram uygulamasını açın.
  • Giriş yaptıktan sonra Instagram hesap silme linki https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent adresine giriş yapın.
  • Ekranın üst kısmındaki açılır menüden hesabınızı silme nedeninizi seçin.
  • Silme nedeninizi seçtikten sonra şifrenizi yeniden girmeniz istenecektir. Bunu yapın ve ardından mavi renkli “Hesap Adı] Sil” düğmesini tıklayın.

Instagram Hesap Silme Linki

Instagram hesabını kalıcı olarak kapatma adımları oldukça kolaydır. Sosyal medyaya kısa bir ara vermek isterseniz bu içeriğimizi okumaya devam edin. Instagram silme adımlarını aşağıda sizler için hem PC hem de mobil için detaylıca resimli anlattık.

Instagram hesap dondurma linki: https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Geçici Hesap KapatmaKalıcı Hesap Kapatma

Instagram, verilerinizin tamamen silinmesinin bir ay süreceğini belirtiyor. O zamana kadar hesabınız genel görünümden gizlenecek.

instagram kalıcı hesap silme adımlarını atlamadan yaptığımız zaman hesap silinmiş olacaktır. Instagram hesabınızı silmek istiyorsanız ve bu konuda kararlıysanız ilk aşamada mobil uygulama üzerinden denemenizde başarılı olamadınız. Bunun için bir seçenek bulunmayan mobil uygulama yerine direk hesap silme linki bulunan bilgisayar tarayıcısı üzerinden hesabınızı silebilirsiniz.

Instagram hariç bütün sosyal ağ uygulamalarında mobil uygulama üzerinden hesap silme ve hesap dondurma işleri yapılabilirken sadece Instagram üzerinde hesap silme ve hesap dondurma işleri tarayıcı üzerinden yani bir bilgisayar aracılığı ile yapıldığını bilmeniz gerekmektedir.

Tabii ki silmek tamamen hesabınızı kapatmaya karar verdiğiniz zaman tercih etmeniz gereken bir seçenek olarak kullanılması gerekmektedir. Kısa süreli bir ayrılık veya işlerinizin yoğunluğu nedeniyle uygulamayı kullanmak istemiyorsanız hesabınızı dondurma seçeneğini kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Instagram Uygulamadan Hesap Silme

Çoğu kişinin ilk gideceği yerden başlayarak, Instagram mobil uygulamanızda kaydırıp sil butonunu bulamayacaksınız . Hesabınıza bir masaüstü veya mobil tarayıcı üzerinden giriş yapmak zorunda kalacaksınız.

Giriş yaptıktan sonra, Instagram silme sayfasına gitmelisiniz . Orada, hesabı neden sildiğinize dair bir neden sorulacaktır. Bir seçenek belirledikten sonra Instagram , uygulamayı silmek istediğinizden emin olmanız için size önerilerde bulunacak ve sizi kalmaya ikna etmeye çalışacak. Eminseniz şifrenizi tekrar girin ve ‘Sil’ düğmesine basın.

Ardından, hesabınızı silmek istediğinizden emin olup olmadığınızı soran bir açılır pencere belirecek ve ‘Tamam’a basacaksınız.

Instagram Kalıcı Hesap Silme İşleminden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Hesabınızı silmek isteyişiniz oldukça doğal bir istek olup birçok kişi anlık bir kararla hesaplarını silmektedir. Lakin anlık istek geçtiği zaman hesap silindiği için kaybedilen şeylerin geri getirilmesi mümkün olmuyor.

Bu nedenle Instagram hesabınızı silmek istiyorsanız öncelikle fotoğraflarınızı, hikayelerinizi ve videolarınızı hesabın ayarlar kısmından indirebilirsiniz. Sonrasında kullanıcı adınızı çok seviyor olabilirsiniz. Hesabınızı silmeden önce oluşturacağınız bir tane kullanıcı adına geçiş yapıp öyle silin hesabınızı. Eğer pişman olursanız hesabınızı yeniden açtığınızda kullanıcı adını tekrar alma şansınız olur.

Instagram hesabınızı silmeye karar verdiniz ve üst paragrafta anlattığımız yöntemi uygulayarak hesabınızı silecekseniz bazı dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Hesabınızı silerseniz bu kalıcı bir işlemdir ve geri dönüşü yoktur.

Öncelikle almış olduğunuz kullanıcı adını kaybedeceksiniz. Bunun dışında tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olunuz. Eğer Instagram’a yüklediğiniz bir fotoğrafın başka bir kopyası başka bir yerde bulunmuyorsa ve hesabınızı silerseniz o fotoğraflara bir daha asla erişim sağlayamazsınız.

Bu nedenle hesap silmeden önce iyice düşünmek gerekiyor. Kararınız net ise verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.  Her şeyi kalıcı olarak silmekten rahatsızlık duyuyorsanız veya sosyal ağdan bir ara vermeyi tercih ediyorsanız, Instagram’ın geçici bir devre dışı bırakma seçeneği vardır.

Bu, kullanıcıların hesaplarını bir süreliğine devre dışı bırakmalarına ve daha sonra geri dönmelerine olanak tanır; yani, hesabınız devre dışı bırakıldığında profiliniz, fotoğraflarınız, videolarınız, yorumlarınız ve beğenileriniz diğer kullanıcılardan gizlenecek ve yeniden etkinleştirmeyi seçtiğinizde hepsi yeniden görünecektir. Son olarak kalıcı olarak silmek yerine sadece hesap dondurma işlemini yapmak isterseniz teknodiot.com/instagram-hesap-dondurma rehberimize göz atmanızı öneririm.Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi  Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi  Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi  Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu