Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır? Instagram Hesap Kapatma

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Instagram hesap silme işlemi nasıl gerçekleşir? Bu işlem birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir.

Abone Ol 

Instagram hesap silme işlemi nasıl yapılır? Bu makalemizde Instagram hesabınızı nasıl sileceğinizi sizlere anlattık. Detaylar makalemizin ilerleyen paragraflarında…

Instagram Hesabı Nedir?

Facebook ile başlayan sosyal ağ kavramı birçok farklı alanda yeni sosyal ağ platformlarının ortaya çıkması ile hayatımızın odak noktasına oturmayı başardılar.

Örneğin video izlemek istediğimiz zaman Youtube, günlük tutmak istediğimizde Tumblr, kısa ve ciddi mesaj göndermek istiyorsak Twitter filan kullanırken fotoğraflarımızı ve gezdiğimiz yerleri paylaşmak için Instagram kullanmaya başladık. Instagram masaüstü uygulama kullanımı kısıtlı ve mobil kullanıma uygun olan fotoğraf ile videolarımızı paylaşabildiğimiz bir sosyal ağ platformudur.

Facebook’un Instagramı satın alması süreci ile başlayan tekelleşme sürecinde her geçen gün özellikle gençler arasında popülerliğini arttırmış olup günümüzde en çok kullanılan üç uygulamadan biridir. Lakin bazen sosyal ağların çok fazla zaman alması, istenmeyen durumların yaşanması veya dijital dünyadan uzaklaşma gibi çeşitli nedenlerden dolayı uzak kalma isteğiniz olabilir.

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Bu tür durumlarda Instagram dahil olmak üzere birçok sosyal ağ mecrası hesabı dondurma veya hesabı silme seçeneği sunmaktadır. Bu yazımızda Instagram hesabınızı nasıl silebileceğinizi ve dondurabileceğinizi anlatacağız. Instagram, dünyanın en büyük 3 sosyal ağından biridir. Hatta gençler arasında en popüler uygulamadır.

Twitter, Facebook gibi uygulamalardan sonra yayınlanmasına rağmen Facebook’un sahibi Mark Zuckenberg tarafından satın alındıktan sonra hızlı bir yükseliş yaşaması ile şu anda kendi içerisinde bir kültüre sahip olan Instagram her geçen gün yeni özellikleri ile yükselişini sürdürüyor.

Lakin bu kadar çok özellik var iken inanılması zor bir eksiklik söz konusudur. Instagram hesap silmeistediğiniz zaman bunu mobil uygulama üzerinden gerçekleştiremiyorsunuz. Eğer hesabınızı silmek istiyorsanız Instagram size silmek yerine geri dönme ihtimaliniz ya da pişman olma ihtimaliniz üzere arşivleme ve hesap dondurma seçeneği sunmaktadır. Lakin ben yine de hesabımı silmek istiyorum diyorsanız bunun için bir yöntem bulunmaktadır.

Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram hesabınızı silmek istiyorsanız ve bu konuda kararlıysanız ilk aşamada mobil uygulama üzerinden denemenizde başarılı olamadınız. Bunun için bir seçenek bulunmayan mobil uygulama yerine direk hesap silme linki bulunan bilgisayar tarayıcısı üzerinden hesabınızı silebilirsiniz.

Instagram hesabı nasıl silinir sorusunun cevabını anlatmak gerekirse mobil cihazınızda yer alan tarayıcı (Instagram uygulaması değil) tabletler veya bilgisayar üzerinden instagram.com/accounts/remove/request/ adresine erişim sağlayın. Buraya erişim sağlamadan önce hesabınızda oturum açmanız gereklidir. Oturumunuz açıksa sayfada hesabı sil diye bir buton yer alacaktır. Bu butona bastığınız zaman hesabınızın silinme nedeni ile bir form çıkacaktır. Doldurduktan sonra emin misiniz sorusuna evet olarak cevap verirseniz hesabınız kalıcı olarak silinir.

Göz atın:   YouTube Premium Üyelerine Müjde!

Instagram hariç bütün sosyal ağ uygulamalarında mobil uygulama üzerinden hesap silme ve hesap dondurma işleri yapılabilirken sadece Instagram üzerinde hesap silme ve hesap dondurma işleri tarayıcı üzerinden yani bir bilgisayar aracılığı ile yapıldığını bilmeniz gerekmektedir.

Birçok instagram kullanıcısı hesabını silmek veya dondurmak için mobil uygulama üzerinden ayarlar kısmını en ince kadar ayrıntısına kadar incelese de herhangi bir sonuca ulaşamamaktadır. Adım adım nasıl hesabınızı sileceğinizi anlatmamız gerekirse ilk olarak bir bilgisayardan internet tarayıcısını açın ve instagram.com adresine gidin. Burada hesabınızla oturum açtıktan sonra instagram.com/accounts/remove/request adresine giriş yapın.

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Giriş yaptıktan sonra Instagram size hesabınızı silme seçeneği sunacaktır. Bu sayfada yer alan bilgi form kutucuğunu doldurarak hesabınızı neden silmek istediğinizi bildirebilirsiniz. Bu bildirimler önemli olup uygulamanın kendini geliştirmesi açısından önemli bir veri olarak tutulmaktadır. İsterseniz neden belirtmeden de formu doldurup gönderip hesabınızı silebilirsiniz.

Tabii ki silmek tamamen hesabınızı kapatmaya karar verdiğiniz zaman tercih etmeniz gereken bir seçenek olarak kullanılması gerekmektedir. Kısa süreli bir ayrılık veya işlerinizin yoğunluğu nedeniyle uygulamayı kullanmak istemiyorsanız hesabınızı dondurma seçeneğini kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Instagram Hesabı Silme İşleminden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hesabınızı silmek isteyişiniz oldukça doğal bir istek olup birçok kişi anlık bir kararla hesaplarını silmektedir. Lakin anlık istek geçtiği zaman hesap silindiği için kaybedilen şeylerin geri getirilmesi mümkün olmuyor.

Bu nedenle instagram hesabınızı silmek istiyorsanız öncelikle fotoğraflarınızı, hikayelerinizi ve videolarınızı hesabın ayarlar kısmından indirebilirsiniz. Sonrasında kullanıcı adınızı çok seviyor olabilirsiniz. Hesabınızı silmeden önce oluşturacağınız bir tane kullanıcı adına geçiş yapıp öyle silin hesabınızı. Eğer pişman olursanız hesabınızı yeniden açtığınızda kullanıcı adını tekrar alma şansınız olur.

Instagram hesabınızı silmeye karar verdiniz ve üst paragrafta anlattığımız yöntemi uygulayarak hesabınızı silecekseniz bazı dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Hesabınızı silerseniz bu kalıcı bir işlemdir ve geri dönüşü yoktur.

Öncelikle almış olduğunuz kullanıcı adını kaybedeceksiniz. Bunun dışında tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olunuz. Eğer Instagram’a yüklediğiniz bir fotoğrafın başka bir kopyası başka bir yerde bulunmuyorsa ve hesabınızı silerseniz o fotoğraflara bir daha asla erişim sağlayamazsınız. Bu nedenle hesap silmeden önce iyice düşünmek gerekiyor. Kararınız net ise verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Instagram Hesap Kapatma İşlemi

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu