Tiktok Takipçi Satın Al

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

İnstagram hesabınız çalındığında endişe ve stres yapmadan birtakım adımları yerine getirmelisiniz. Hacklenme ve çalınma gibi istenmeyen durumlar karşısında hesabınızı tekrar kurtarmanız mümkün olabilmektedir. Bunun için size yapmanız gerekenleri aktaralım.

Instagram hesabı çalınınca ne yapmalı?

İnstagram çalınan hesaplar ortaya çıktığında hesap sahibinin bir an önce bunu platform ekibine bildirmesi gerekmektedir. Bu konuda yapılan bildirim olayı bir ispat ve kanıt olarak kayıtlara alınacaktır. Bunun ardından ise hesaba erişim engelleme talebi verilebilir.

Instagram hesabım başkasının eline geçti ne yapmalıyım?


Bu gibi istenmeyen konular ortaya çıktığında instagram hesabına kayıtlı olan cep telefonunuza bir şifre iletilmektedir. Bu yöntem ile şifre sıfırlama ve yenileme işlemini başarıyla yerine getirebilirsiniz. Kaldığınız yerden instagram hesabınızı kullanabilirsiniz.

Çalınan hesabımı nasıl geri alabilirim?

İnstagram’ın ana sayfasına gelerek giriş ekranında ve alt kısımda bulunan “giriş yapmak için yardım al “butonuna tıklayın.

Hesabınızı ger almak için sizlerden istenen bilgileri girin.

Açılan sayfa üzerinden “Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var” butonuna tıklayınız.

Daha sonra karşımıza çıkan “İnstagram hesap kurtarma” ‘ne eski giriş bilgisini  girerek yeniden erişmeniz için şifre oluşturmanız talep edilecektir.

Dünya’nın en yaygın kullanılan ve çok üye sayısına sahip olan platformu olan Instagram hesapları, son günlerde sürekli olarak ‘hack’lenme sorunları ile dolup taşmakta!

Şahıs hesaplarının yanı sıra özellikle özel hesaplar ve takipçi sayısının fazla olduğu instagram adresleri siber saldırganlar tarafından çalınmaktadır.

Kişilerin hesaplarını kaybetme sebeplerinin başında ise dikkatsiz davranma durumları gelmektedir. Sadece birkaç saniye içerisinde uzun yıllar emek vermekte olduğumuz hesaplarımız çalınabilmektedir.

Instagram, Facebook bünyesinde kurulan ve uzun zamandır dünya çapında varlığını kabul ettirmiş popüler bir platformdur. Her geçen gün hesap kullanıcı sayısı giderek artış göstermektedir. Dünya üzerinde 1 milyar üzerinde hesap kullanıcısına sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Hesap güvenliği anlamında kullanıcılara çok özel ayrıcalıklar sunmakta olan instagram, tüm bunlara rağmen hesaplarını çaldıran kişiler ede bir yere kadar yardımcı olabiliyor.

Son dönemlerde “instagram hesabım çalındı” cümlesini sıklıkla etrafımızdan duyar hale geldik. Giderek artan çalınma olayları, hesap sahiplerini üzmekte ve yapılan emekleri ortadan kaldırabilmektedir. Durumun daha vahim olan yanı ise çalınan hesaplar üzerinden yepyeni vurgunlar yapabilmek adına kötü niyetli şekilde kullanılıyor.

Siber saldırganlar başka kişileri dolandırabilmek için bu çaldıkları hesapları sıklıkla kullanabilmektedir.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim?

Peki, bu instagram çalınma saldırılardan korunmak için ne yapmak gerekiyor?

Instagram ekininin bu anlamda üyelerine birtakım tavsiyeleri bulunuyor. Özellikle bu hususlara hassas bir biçimde özen gösterilmesi gerekmektedir.

Instagram tarafından bu konuda yapılan açıklamada ise şu dizelere yer verilmiştir.

“Bazı kullanıcılarımız, kendini Instagram gibi gösteren hesapların direkt mesaj üzerinden hesap ve şifre bilgilerini paylaşmalarını istediğini bildirdi. Bu durum bir şifre tuzağı (phishing) örneği ve kötü aktörlerin, insanların e-posta ve sosyal medya gibi hesaplarına erişim sağlamak için sıkça kullandıkları bir yöntem.

Bu kötü aktörler, insanları mesajlara yanıt vermeye veya zararlı bağlantılara tıklamaya teşvik etmek adına taktiklerini devamlı değiştiriyor ve geliştiriyor. Kötü aktörleri platformumuzdan uzak tutmak adına teknolojimizi sürekli geliştiriyoruz ve insanları şüpheli bağlantılara tıklama konusunda dikkatli olmaya ve uygun aksiyonu alabilmemiz adına şüpheli mesajları bildirmeye teşvik ediyoruz.”

Instagram tarafından anlatılan ifadeye göre kullanıcılar, ‘phishing’ olarak isimlendirilen bir şifre tuzağı ile hesaplarını kaybetmektedir. Bu süreçte platform, kendince en özel önlemleri alsa dahi, kullanıcılar dikkatsiz davranarak hesaplarını riske atabilmektedir. Kesinlikle güven vermeyen link’lere tıklama yapılmamalıdır.

Hesabınızı güvende tutmak için yapılabilecekler şunlardır.

Instagram hesabınızı güvende tutmanın yolları

Kötü niyetli kişilerce en başta açılan sahte hesaplar ile çalışmalar yürütülüyor.  Açılan hesap için takipçi ve takip edilen kişi adetini orantılı bir biçimde ayarlayarak güvenilir bir hesapmış gibi kurbanlarına sunmaktadır.

Kişilerin önem verdiği özel konularda dm atılarak en başta onlara yaklaşımda bulunuyor.  Duygusal paylaşımlar ve güven aşılamanın ardından irtibat kurdukları kullanıcıların birtakım linklere tıklaması sağlanıyor. Bu sayede hesap sahibi kendi elleri ile hesabını siber saldırganlara teslim etmiş oluyor.

Görüldüğü gibi aslında instagram hesabını çaldırmak bu kadar kolay ve mümkün. Kötü niyetli hesspalr tarafından sizlere masum birere gerçek kişi gibi yaklaşıp uzun süre bir iletişim kurarak zamanı geldiğinde sizleri en zayıf noktanızdan vurarak dolandırma işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Instagram’ın hesap sahiplerine önerisi;

  • Sizlere bu özle platform üzerinden herhangi bir ücret, hediye, veya hesabını yok etmek gibi mesajlar ile rahatsız eden kişilere asla güvenmeyin ve aldırış etmeyin.
  • Instagram ve instagram ile aynı bünyede yer alan Facebook tarafından gönderilen kurumsal mesajlar; sizlere şu adreslerden gönderilmektedir. Bunlar; @mail.instagram.com, @business.fb.com, @support.facebook.com ve @mail.facebook.com adres uzantıları olmaktadır.
  • Instagram ekibinden olduğunu söylemekte olan ve yukarıda bahsi geçen bağlantı adreslerinin dışında bir yöntem ile sizlere ulaşan kişilere itibar etmeyiniz.
  • Sizlere dm üzerinden, e-posta yolu, mesaj veya yorum ile gönderilmiş olan hiçbir şüpheli linke tıklamayınız.
  • Sizlerden özellikle instagram hesap şifrenizi, kimlik bilginizi veya kredi kartı bilgilerinizi talep etmekte olan kişilerden uzak durun. Gelen mesajlara asla cevap dahi vermeyin.
  • Instagram hesabınıza ait olan şifre bilgisini üçüncü kişiler ile paylaşımda bulunmayın.
  • Instagram hesap güvenliğini en iyi şekilde tamamlamak adına iki faktörlü kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirin. Bu özel işlem sayesinde size ait olan instagram hesabınıza tanımadığımız bir başka cihazdan girilmeye kalkışıldığında bir bildirim alırsınız ya da giriş izni oluşturmak adına bir giriş kodu girmeniz istenir.”
  • Hesap kaydı oluştururken özellikle güçlü bir seçimde bulunun. 6 karakterli, harflerden oluşan ve noktalama işaretlerinin de var olduğu bir şifre tercih edin.
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu