«
İnsanlarda Gizli Bilinç Tespit Edildi! Bilim Haberleri Teknoloji Haberleri

Columbia Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından yapılan önemli bir çalışmada, tepki vermeyen beyin hasarlı hastalarda yapılan EEG taramasında bilince dair işaretler tespit edildi.

Araştırmada elde edilen EEG verilerinden hangi hastaların tekrar bilinçlenme ve iyileşme ihtimalinin daha yüksek olduğunun tahmin edilebileceği öneriliyor. 10 yıl öncesinde medikal görüntülemelerde yaşanan gelişmeler sayesinde, bilim insanları  beyin travmalı koma hastalarında derin  bilinç sinyallerini takip edebildi.

Emar(MRI) verileri sayesinde ‘gizlenmiş bilinç ‘adı verilen  durum ortaya çıktı. Her ne kadar bu medikal gelişmeler akademik amaçlı bilincin tanımının genişletilmesine yardım etse de, bunun klinik olarak fonksiyonel olmasını sağlamakta bazı zorluklar mevcut. Yoğun bakım koşullarında emar testlerini uygulamak oldukça zor,  ayrıca bu gizlenmiş bilinç halinin hastanın gerçekten iyileşmesini  gösterip göstermediği halen netlik kazanmış değil. Bilim insanları beyin travmasına ilişkin tedavilere dair kararlara dair pratik yollar arıyor.

Nasıl Tespit Edildi?

Beyin travması geçiren 104 yoğun bakım hastası incelendi. EEG taraması yapılırken hastalara ellerini açıp, kapamaları soruldu. Sonrasında EEG taramalarında fiziksel emirlerde tetiklenen ufak nörolojik sinyaller algoritma yardımıyla incelendi. Beyin travmalı hastaların % 15’i ilk dört gün içinde EEG sinyallerinde , emirlere karşı tepkiler gözlendi.Ayrıca 1 yıl boyunca sesli komutların devam etmesiyle %44 ünde tepki sinyalleri gözlendi. Bu sayede tepki vermeyen beyin travması hastalarının ilk günlerinde EEG sinyalleri izlenerek , iyileşebilecek hastalar hedef alınarak uygun tedaviler geliştirilmesinde doktorlara yardımcı olabilir.

Araştırma The New England Journal of Medicine.dergisinde yayınlandı.

Kaynak: www.gercekbilim.com


Bir Cevap Yaz

Hüseyin Ceylan Hakkında

Hüseyin Ceylan

Hüseyin Ceylan

Yaşamını Kahramanmaraş’ta devam ettiren Ekonomi öğrencisi, dizi ve film meraklısı olan genç yazar.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *