Tiktok Takipçi Satın Al

İlk Asemptomatik Corona Virüs Taşıyıcı Bulundu

Asemptomatik, semptom-belirti vermeyen, sessiz seyreden, subklinik hastalık. Asemptomatik ve subklinik birbirine yakın terimlerdir. Subklinik, normalden az belirtinin olduğu ya da hiç semptom vermeyen hastalıklarda kullanılır.

Bir aydan fazla bir süredir, tüm medyada, Çin’in Wuhan eyaletinde bir salgını tespit edilen yeni Corona Virüs (2019-nCoV) hakkında duyduk.


Artan uluslararası tanıtımla birlikte, bu virüs tüm dünyaya yayıldığı için birçok ülkenin nüfusu arasındaki endişeyi arttırıyor. Tıbbi topluluklar, günlük değişen epidemiyolojik tablo ve virüsün kendisinin yeni yetenekleri nedeniyle endişe duyuyor, özellikle enfeksiyonun bulaşma yönteminden bahsediyoruz. Bu nedenle, uzmanlar virüsün inkübasyon döneminde bile bulaşabileceğini önermektedir.

Corona Virüs gizliden taşıyıcısı görüldü

Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlanan bilgilere göre, 2019-nCoV virüsü zaten Çin devletinin sınırlarının ötesine geçti ve 151 Corona Virüs enfeksiyonu vakasının kayıtlı olduğu 23 ülkenin topraklarına yayıldı.

New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre, tıbbi topluluklar, Corona Virüs enfeksiyonunun, tek bir semptomun kendini göstermediği bir zamanda bile kişiden kişiye bulaşabileceğini önermektedir.

Tıpta bu döneme gizli denir. Şu anda, virüsün vücuda girdiği andan başlayıp ilk semptomların başlamasıyla biten kuluçka döneminin bir Corona Virüs enfeksiyonunda 1 ila 14 güne ulaşabileceği bilinmektedir.

Kronolojik olarak tanımlanmış birkaç enfeksiyon vakası, bilim insanlarına, viral bir enfeksiyonun gizli süresinin, kuluçka döneminden çok daha kısa olduğunu varsaymak için tam bir hak verir, bu da hastalığın asemptomatik formlarının varlığını gösterebilir.

İlk Asemptomatik Corona Virüs Taşıyıcı Bulundu

Çin dışındaki Corona Virüs

Bu nedenle, Alman işadamlarından birinin bademcik iltihabı, baş ağrısı ve titreme semptomları olan doktorlara döndüğü benzer bir vaka meydana geldi. Ertesi gün öksürük geliştirdi ve sıcaklık 39 santigrat dereceye yükseldi, ancak bir gün sonra hastaneden taburcu edildi ve işe gidebildi. Daha sonra ortaya çıktığı gibi, işadamı , Corona Virüs enfeksiyonu belirtileri olmadan Almanya’ya gelen Şangay’dan bir iş ortağı ile bir araya geldi , ancak Çin’e döndükten sonra 2019-nCov için olumlu bir sonuç ortaya koydu.

Güvenlik nedeniyle, adam Münih’te ek testler için gönderildi ve sonuçları Corona Virüs enfeksiyonuna olumlu bir reaksiyon gösterdi. Alman uzmanların ayrıca hasta bir adamla temas halinde olabilecek insanların ek muayenesini yapmaları gerekiyordu. Bu kişilerin, üçü özel bir PCR testi kullanılarak hastalık teşhisi konulan şirketinin çalışanları olduğu ortaya çıktı . Şimdiye kadar hiçbirinin hastalığın ciddi klinik semptomlarını göstermediğini belirtmek önemlidir.

Bu nedenle, bilim adamları, enfeksiyonun, kuluçka döneminde, hastalığın spesifik olarak değil, kolayca ilerlediği bir kişiden bulaşabileceğini önermektedir. Bu sonuç , hastalığın asemptomatik formları olan insanlar Corona Virüs enfeksiyonunun taşıyıcıları olabildiğinden , virüsün yayılma seyrini önemli ölçüde etkileyebilir.

Corona Virüs diğer temsilcilerinin neden olduğu akut solunum sendromu (SARS) ve Ortadoğu’daki solunum sendromu (MERS) gibi daha önce ortaya çıkan hastalıklar, ilk semptomların başlamasından önce bulaşamamıştır, ancak şimdi yeni bir mikroorganizma türü öncekilerden önemli ölçüde farklı olabilir.

İlk Asemptomatik Corona Virüs Taşıyıcı Bulundu

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu