AMD

Huawei İlk HongMeng OS Telefonları İçin Kolları Sıvadı

Huawei’nin ilk HongMeng işletim sistemi akıllı telefonu bu yıl sonlarında satışa çıkacak.

Huawei‘nin alternatif bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı artık bir sır değil. Çinli şirket, son zamanlarda sıkıntılı sularda yüzmüştü. Huawei ABD’de yasaklandı ve Google bile cihazın ekosistemine erişmesini yasaklamıştı. Yeni rapor, Huawei’nin yeni HongMeng OS işletim sistemi ile ilk akıllı telefona ışık tutuyor.

Huawei’nin HongMeng İşletim Sistemini 9 Ağustos’ta Dongguan’daki geliştirici konferansında resmi olarak duyurması bekleniyor. Başlangıçta HongMeng’in akıllı telefon işletim sistemi olduğu düşünülüyordu, ancak şirket açıklığa kavuştu ve işletim sisteminin öncelikle IoT cihazları ve Honor Smart TV’ler için tasarlandığını söyledi.

Global Times’a göre , bir HongMeng OS akıllı telefonu yapım aşamasında ve zaten test ediliyor. Ayrıca, HongMeng OS ile ilk akıllı telefonun, bu yılın sonunda piyasaya sürülecek olan Mate 30 Pro amiral gemisiyle birlikte tanıtılması bekleniyor. HongMeng işletim sisteminin giriş seviyesi bir akıllı telefonu kullanması bekleniyor.

Huawei İlk HongMeng OS Telefonları İçin Kolları Sıvadı

HongMeng OS yüklü, Huawei cihazlar yolda!

Hongmeng OS’un Android’e bir tehdit olmayacağını ve yeni nesil akıllı telefonlarında Android’i tercih edeceğini belirten Huawei Genel Müdür Yardımcısı Catherine Chen’in sözleri, Çin devlet medyası Global Times‘ın söyledikleri ile uyuşmuyor.

Global Times, Huawei’nin büyük ihtimalle bu yıl satışa sunacağı yeni akıllı telefonlarında Hongmeng OS’u resmen denediğini açıkladı. Eğer Çinli işletim sisteminden gücünü alacak olan yeni nesil Huawei model akıllı telefonlar piyasaya sürülürse bu gerilimin bir başka fitili daha ateşlenmiş olacak.

Raporda ayrıca kişisel verilerin korunması ve ele alınması konusunda yeni platformun üstün olduğunu iddia ediyor. İlginçtir, Huawei, HongMeng işletim sistemini bir pazarlık çipi olarak kullanıyor gibi görünüyor. Google, işletim sisteminin tedarikini keserse, HongMeng işletim sistemini akıllı telefonlara genişletmek zorunda kalacağı konusunda Huawei uyarıyor.

Her şey Trump yönetimi ile Huawei’yi ‘varlık listesine’ koyarak başladı. Bu hamle, ABD şirketlerinin Huawei ile yapabilecekleri işi ciddi biçimde kısıtladı. Yasağı kısa bir süre sonra Google , Huawei’nin milyonlarca Huawei akıllı telefon kullanıcısını zor durumda bırakan Android güncellemesine erişimini engelledi. Ancak Trump kısa süre önce ABD hükümetinin yasağı kaldırmayı planladığını ve Google’ın işletim sistemini Huawei’ye sunmaya devam edebileceğini söyledi.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Ekipman çekilişi
TeknoDiot Oyuncu Ekipmanı ve Steam Cüzdan Kodu Çekilişi
GAMING EKİPMAN ÇEKİLİŞİ YAPIYORUZ!
ŞİMDİ KATIL!