Huawei Başkanı, Çin Hükümetine Meydan Okuyacağını Söyledi

ABD’deki bazı akıllı telefon kullanıcıları, eyaletlerdeki operatörlerin Huawei telefonlarını abonelerine sunmadıkları için üzgün.

Bunun nedeni, ABD hükümetinin dünyanın üçüncü en büyük akıllı telefon üreticisini ulusal güvenlik tehdidi olarak görmesidir. Eyaletlerdeki milletvekilleri, Huawei cihazlarının ve ağ donanımlarının, tüketicilerden ve şirketlerden komünist Çin hükümetine bilgi gönderen “gizli ajan” olarak görüyor. Şimdiye kadar, ABD, Yeni Zelanda ve Avustralya, kendi ülkesindeki operatörler şirketin 5G ağ donanımını kullanmalarını yasakladılar.

Çin’deki ulusal güvenlik yasaları, ülkedeki şirketlerin hükümetin istihbarat toplamalarına yardımcı olmasını gerektirmektedir. Bununla birlikte, Bloomberg’e göre, Huawei Başkanı Liang Hua, şirketin yasal olarak diğer ülkelere casusluk yapmak zorunda olmadığını söyledi. Pekin’den istense bile Huawei’nin cihazları için bir “gizli ajan” oluşturmak zorunda olmadığını söyleyen bağımsız bir yasal görüş aldığını söyledi.

Bir tercüman aracılığıyla Huawei başkanı, şirketin Çin hükümetinden asla casusluk yapmasının istenmediğini ve yasa dışı olacağı için böyle bir şey yapamayacağını söyledi. Huawei’nin iyi bir siber güvenlik geçmişi olan bağımsız bir organizasyon olduğunu belirtti.

Huawei Başkanı, Çin Hükümetine Meydan Okuyacağını Söyledi

ABD ve Huawei arasındaki bu gerilim devam ediyor

Ancak, Huawei’nin bazı özellikleri iyi görünmüyor. Örneğin, şirket, ABD’de, T-Mobile’ın “Tappy” telefon test robotuna ait teknoloji sırlarını çalmakla suçlanıyor . T-Mobile, konuyla ilgili medeni bir denemeden kaynaklanan üreticiden şimdiden 4.8 milyon dolar kazandı. Ayrıca, banka dolandırıcılığı ile ilgili olarak , şirketin CFO’su Meng Wanzhou’nun, Huawei’nin İran’da olduğu bildirilen işleri gizlemek için taahhütte bulunduğunu iddia ettiği iddiası da bulunuyor. Ülke ABD’nin ekonomik yaptırımları altında. Huawei’nin kurucusunun kızı Meng, geçtiğimiz yılın sonunda bir ABD emriyle Kanada’da tutuklanmıştı.

ABD ve Huawei arasındaki bu gerilim nedeniyle Ocak 2018’de AT&T ve Verizon’un Huawei Mate 10 Pro’yu sunma planları iptal edilmişti. O zamandan beri, ABD operatörleri Huawei P20 Pro ve Mate 20 Pro gibi iyi tanınmış modelleri kaçırdı . Ayrıca, ABD’li tüketicilerin yaklaşmakta olan P30 serisini ve katlanabilir 5G özellikli Huawei Mate X’i ABD’li operatörlerden bulamayacakları anlamına geliyor. AT&T, Verizon, Sprint veya T-Mobile ile herhangi bir ortaklık olmamasına rağmen, Huawei hala bu yıl içinde dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olması bekleniyor.

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu