Tiktok Takipçi Satın Al

Hisse Senedi veya Altına Yatırım Yapmanın Avantaj ve Dezavantajları

Sermayenizi hisse senetlerine yatırın:

Hisse senetleri genellikle “varlıklar” olarak bilinir ve aynı zamanda yatırımcılar arasında en popüler yatırım yollarındandır. Bir yatırımcı olarak, genellikle şansa olan hisse senetleri içinden yatırım yapmak için en iyisini bulmalısınız. Yeni yatırımcıların sorusu borsaya nasıl yatırım yapılır olabilir. Hisse senetleri farklı şekillerdedir; size yüksek kâr veya zarar getirecek bir şirketin hissesine yatırım yapabilirsiniz. Aşağıda borsaya yatırım yapmanın çeşitli avantaj ve dezavantajları verilmiştir.

Hisse senetlerine yatırım yapmanın avantajları:

Gizli Masraf Yok: Hisse senedine yatırım yapmak, birçok insan için ideal bir yatırım olabilir. Hisse senetleri genellikle nakit kullanılarak satın alınır; bu da herhangi bir gizli masraf ya da ballandırılmış ekstra ücretler olmadığı anlamına gelir.


Kolayca Alınıp Satılabilir: Diğer yatırım seçeneklerine kıyasla, hisse senedi alıp satma prosedürü oldukça kolaydır. Yatırımcının hissesini alma ya da satma seçeneği bulunur. Yatırımcı, hissede fiyat artışı hissetiğinde hisselerini satmakta özgürdür.

Hisse senetlerine yatırım yapmanın dezavantajları:

Daha Yüksek Risk: Bir çok avantajına rağmen, hisse senedi alırken göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey var. Hisse senetlerine yatırım yapmakla ilişkili farklı risk türleri vardır. Fiyatların sürekli dalgalanması en büyük risktir. Hisse senedi fiyatları söz konusu olduğunda sabit bir örüntü yoktur, bu nedenle paranızı kaybetme riski her zaman yüksektir.

Yanlış Kararlar Tüm Sermayenize Mal Olabilir: İnsanlar, bir hisse senedi fiyatının düştüğünü gördüklerinde, bir süre sonra tekrar yükseleceğini umdukları için genellikle kötü kararlar verirler. Ancak fiyatlar artmak yerine düşmeye devam ettiğinde yatırımcılar kötü bir karar verdiklerini anlarlar ama artık çok geçtir.

Şirketlerin Kararlarını Kontrol Edememe: Kontrol eksikliği de herkesin aklında tutması gereken çok önemli bir faktördür. Bir şirketin hisselerini aldığınızda, şirketin kararlarında veya stratejilerinde söz hakkınız bulunmaz. Şirket, kendisine kayıplar yaşatacak yanlış kararlar alabilir, bu da hisse senetlerinizin fiyatının düşmesi anlamına gelir. Kontrol eksikliği, yeni yatırımcılar için çok sinir bozucu ve endişe verici olabilir.

Yanlış bir ticaret platformu seçiminde hayal kırıklığı yaşamamak için, https://www.trusted-broker-reviews.com/tr/ adresindeki mevcut ticaret platformlarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Sermayenizi altına yatırın:

Altın, yatırımcılar tarafından tercih edilen en eski yatırım yollarından biridir. Evet, dünyanın her yerinden yatırımcılar, paralarını güvende tutmanın altın satın almaktan daha iyi bir yolu olmadığını düşünüyor. Söz konusu altın olduğunda, yatırımcılar farklı şekillerde yatırım yaparlar. Bazıları kullanabilecekleri mücevherler satın almayı tercih eder. Bu yolla hem paralarını yanlarında güvende tutarlar hem de kullanmış olurlar. Diğer yandan, altınları katı halde yani altın sikke ya da altın külçe olarak almayı tercih eden yatırımcılar da vardır, bu sayede altının saf formuna sahip olurlar. Her madalyonun iki yüzü olduğu gibi altın yatırımının da avantajları ve aşağıdaki dezavantajları vardır:

Hisse Senedi veya Altına Yatırım Yapmanın Avantaj ve Dezavantajları

Altına yatırım yapmanın avantajları:

Fiyat Diğer Varlıklara Göre Daha Az Dalgalı: insanların diğer yatırım yollarına kıyasla altını tercih etmesinin birden fazla sebebi vardır. Altın piyasası uzun süre yüksek kalmasıyla bilinir. Dünyanın hangi ülkesi olursa olsun, altın piyasaları zirveye ulaşır ve uzun bir süre zirvede kalmaya devam eder, bu yüzden insanlar servetlerini korumanın en iyi yolu olarak altını görürler.

Global Olarak Kabul Edilir: Altın tüm dünyada kabul edilir. Ayrıca, dünyanın farklı yerlerinde farklı altın türleri yoktur, bu da bulunduğunuz yerden bağımsız olarak ticaret yapabileceğiniz anlamına gelir. Birçok insan bu stratejiyi kullanarak, özellikle para birimlerinin düştüğünü gördüklerinde, altınlarını farklı para birimleriyle takas eder. Altını elinizde tutabilir ve en iyi oranı elde ettiğinizde satabilirsiniz.

Altına yatırım yapmanın dezavantajları:

Düzenli Kâr Değildir: Ancak, altına yatırım yapmak her zaman düşündüğünüz kadar faydalı değildir. İnsanlar genellikle yeterli bilgileri olmadan altına yatırım yaparlar, ancak er ya da geç bu yatırımın onlara pek fayda sağlamadığını görürler. Herhangi bir yatırım yapmanın yegane nedeni ondan bir fayda edinmektir. Ancak, satmaya karar vermediğiniz sürece altın alıp elinizde tutmak size hiçbir fayda getirmeyecektir. Bu altından faiz ya da gelir elde etmezsiniz.

Komisyonlar: Ayrıca, eğer mücevher şeklinde satın alarak altına yatırım yapıyorsanız, mücevher yapımı için satıcıya çok fazla komisyon ödeyebilirsiniz.

Tahmin Edilemeyen Altın Piyasası: Ayrıca, altının tarihine ve fiyatlarına bakarsanız, altın fiyatlarının uzun süre yüksek kalmasına rağmen durup dururken düştüğü zamanlar olduğunu da görürsünüz. Bu da yatırımcı için hiç iyi bir şey değildir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu