Hard Disk ve SSD Performans Testi Nasıl Yapılır?

Hard Disk ve SSD performans testi ile sistem unsurlarının mevcut durumları, ne kadar farklı ve yüksek hızlara çıkabildiklerine bakılır.

Bu sayede yapılan testlerden elde edilen sonuçlara göre ise temel bazı kriterlere göre genel bir değerlendirme yapılabilir. Bu testler ücretsiz ve kurulumları son derece kolay olan bazı test programları aracılığıyla yapılabilir. Hard Disk ve SSD performans testi basit bir uygulama ile yapılabilir.

Netice de yapılan test sonuçlarından bazen farklı değerler çıkabilir burada temel nokta ise farkların arasında çok küçük bazı değişmelerin olmasıdır. Bunun dışında test edilen SSD ve Hard Disk yapıları hakkında da bazı temel bilgilerin bilinmesi son derece önemlidir. Yine test sırasında arka planda her şeyin yani sistemi kullanan unsurların kapalı olması da oldukça önemlidir.

Hard Disk Ve SSD Nedir?

Hard Disk bir diğer adıyla sabit disk bilgisayarın temel veri ve bilgi depolama parçasıdır ve bu unsur en temel bilgisayar bileşenlerinden bir tanesidir. Bütün veriler, bilgiler kısacası her şey bu disk üzerinde saklanır ve tutulur. SSD ise gün geçtikçe kişiler tarafından daha fazla kullanılmaya başlanan bir veri depolama birimidir, standart Hard Diske göre çok daha hızlı çalıştığı için bilgisayar performansını da olumlu yönde oldukça fazla yukarıya taşır.

Yine SSD kullanılan cihazlar çok daha kısa sürelerde açılıp kapanırlar ve normal bir bilgisayara göre daha sessiz çalışırlar. Bu noktada bu iki önemli depolama biri olan Hard Disk ve SSD performans testi ile de bu yapıların uygunlukları istenildiği zaman denetlenebilir. Ben HD Tune programı ile basit şekilde testi gerçekleştirebiliyorum. HDD veya SSD’nin maksimum ve minimum yazma hızlarını bu şekilde öğrenebiliyorum.

Hard Disk ve SSD Performans Testi Nasıl Yapılır?

Hard Disk ve SSD Performans Testi Nasıl Yapılır?  Hard Disk ve SSD Performans Testi Nasıl Yapılır?

İLGİLİ İÇERİK:  Asus Yeni Sunucularını Duyurdu
Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu