Tiktok Takipçi Satın Al

Hacker, Apple’ı Milyonlarca iCloud Hesabı Çalmakla Tehdit Ediyor

Londra’da yaşayan 22 yaşındaki Kerem Albayrak, 319 milyon iCloud hesabını sıfırlamakla tehdit etti.

Türk hacker Kerem Albayrak, Mart 2017’de Apple ile temasa geçti. Bir e-postada, hacker 319 milyon iCloud hesabına erişimi olduğunu söyledi.


Bilgisayar korsanı bilgileri “İnternet arkadaşlarına” satmakla tehdit etti ve kripto para birimi veya iTunes hediye kartları şeklinde 75 bin dolarlık bir fidye istedi.

Bir hafta sonra Apple‘a iki rastgele hesaba giriş yaptığı bir YouTube videosu gönderdi. Albayrak da videoyu birkaç yayına gönderdi ve iki gün sonra fidye miktarını 100 bin dolara çıkardı ve tüm hesapları çalıp dağıtmakla tehdit etti. Apple, ABD ve Birleşik Krallık’ta kolluk kuvvetleriyle temasa geçti, soruşturma Ulusal Suç Ajansı (NCA) tarafından yürütüldü.

28 Mart 2017’de araştırmacılar Albayrak’ı Londra’daki evinde tutukladı. Şüpheliden ele geçirilen cihazları inceledikten sonra NCA, genç adamın kendini Türk Suç Ailesi olarak adlandıran bir hacker grubunun temsilcisi olduğunu buldu. Müfettişler Albairaq’ı “siber suçluların yüceliği için istekli” olarak nitelendirdiler.

Hacker, Apple'ı Milyonlarca iCloud Hesabı Çalmakla Tehdit Ediyor

YouTube’da yayınladığı bir video ile 300 milyondan fazla iCloud hesabı hacklediğini söyleyerek Apple’a şantaj yapan hacker Kerem Albayrak, İngiltere’de çıktığı mahkemede 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cezası ertelenen Albayrak, toplam 300 saat kamu hizmeti yapacak ve 6 ay boyunca elektronik kelepçe takacak.
Albayrak, ABD’li teknoloji devi Apple ile iletişime geçerek ve elindeki iCloud hesapları karşılığında şirketten 133 bin İngiliz Pound’u değerinde Bitcoin ve 837 İngiliz poundu değerinde iTunes kuponu talep etmişti.

Albayrak şantaja itiraz etti ve bir bilgisayara erişimi engelledi. Ona döşenmiş denetimli serbestlik üzerine iki yıl hapis cezası, ayrıca 300 saatlik kamu hizmeti ve altı aylık bir süre için “elektronik” sokağa çıkma yasağı (cihaz kullanımının yasaklanması) şeklinde cezalandırma.

Daha önce, NEWS.ru Apple’ın eski iPhone ve iPad işlemcileri Gerard Williams III’e dava açmaya karar verdiğini söyledi . Dava, geliştiricinin elma şirketinin bir çalışanı olarak kalırken Nuvia’yı kurduğu için sözleşmeyi ihlal ettiğini iddia ediyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu