Tiktok Takipçi Satın Al

Güncellenmiş GPS Sistemiyle SpaceX Fırlatma Uydusunu İzleyin

SpaceX güncellenmiş bir GPS sistemiyle üçüncü uyduyu başlatır. Lansman, Cape Canaveral’daki (Florida) kozmodromda planlanıyor.

SpaceX, Cape Canaveral, Florida’dan yeni bir GPS uydusu fırlatmak üzere. Bu, yörüngede çalışan uyduları güncelleme işleminin devamıdır. Cihaz eski, daha az güçlü GPS uydularından birinin yerini alacak. Böylece uzaydaki uydu sayısı 31’e çıkacaktır.


Bu, mühendislerin yörüngeye koymak istediği türünün üçüncü GPS uydusu. GPS III SV03, Lockheed Martin tarafından geliştirilen uydu kutusunun bir parçasıdır. Mühendisler, eski GPS uzay aracına kıyasla 3 kat daha doğru çalıştıklarını ve parazitleri 8 kat daha verimli bir şekilde ortadan kaldırdıklarını iddia ediyorlar.

Cihaza birkaç yeni özellik eklendi. Sivil ve ticari uydu kullanıcılarına yardımcı olmak için tasarlanmış yeni bir sinyal yayınlayabilir ve sinyali diğer navigasyon cihazlarına, örneğin Avrupa Galileo sistemine iletebilirler. Böylece, GPS sistemini kullanan insanlar çok sayıda uydu kullanabilecektir.

İlk 10 GPS III cihazı 2023’ten önce, geri kalan 22’si 2025’ten 2034’e kadar piyasaya sürülecek. Güncellenen sistem yalnızca 2035’te tamamen çalışacaktır.

İlk GPS III uydusu, SpaceX fırlatma aracı Falcon 9 kullanılarak 23 Aralık 2018’de yörüngeye fırlatıldı. Bu tip ilk altı aracın beşini fırlatmak için ihale kazandı.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu