Tiktok Takipçi Satın Al

GPU Teknolojisi, CPU Kullanıma Son Verebilir!

Bilgisayar teknolojileri alanındaki gelişmeler ile birlikte günümüzde CPU yani işlemci performansları, ciddi anlamda yol kat etmeyi başardı. Üstelik işlemci sektörünün önemli isimlerinden Intel ve AMD arasındaki rekabetin yeniden yükselişe geçmesi de bu gelişim sürenin ne denli yukarı çıktığını kanıtlamaya yetmiş oldu.

CPU yani işlemci üretim teknolojilerinde elde edilen tecrübe ve yüksek kazanım ile paralel olarak, GPU yani grafik işleme teknolojilerinde de ciddi bir gelişim kaydedildi. Öyle ki bu süreçte Ultra HD yani 4K çözünürlüğündeki işlemlerde, birçok ekran kartı ciddi bir performans sunmayı başardı. Bununla beraber güncel donanım haberleri arasında sık sık GPU yani grafik kartlarının yeni elde ettikleri performans sonuçlarıyla ilgili haberler de yoğunla yer almaya başladı. AMD’nin CPU tarafında Intel ile yürüttüğü rekabeti, GPU tarafında da Nvidia-AMD rekabeti ile yürütmesi, grafik tarafında da CPU ile beraber olumlu sonuçların yakalanmasına vesile oldu.


GPU Teknolojisi, CPU Kullanıma Son Verebilir!

Tüm bu detaylar ışığında, ciddi bir grafik işlem günü kazanmaya başlayan ekran kartları, CPU performansları karşısında önemli bir yer etmeye başladı. İlk dönemlerden bu yana kadar GPU ve CPU, birbiri ile karşı karşıya kalacak bir konumda yer almamış iken, şimdilerde Nvidia tarafından donanım sektöründe çeşitli tartışmaları beraberinde getirecek bir açıklama geldi. Buna göre Nvidia, gelecek nesil donanım dünyasında, GPU kullanımının CPU kullanımının yerini alacağını ve dolayısıyla da işlemcilere olan ihtiyacın ortadan kalkacağını düşünüyor! Elbette ki bu açıklama da Nvidia satışları tarafından yaşanan pozitif eğri de etkili olmuş olabilir.

Nvidia, ekran kartı teknolojisinin işlemci teknolojisinin sonunu getireceğini ifade ediyor!

Nvidia CEO’su tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama sonrasında, bilgisayar ve donanım dünyasının ilerleyen dönemlerde nasıl bir değişim geçirebileceği ile ilgili soru işaretleri oluşturmuş oldu. CEO Jensen Huang, GPU Technology konferansı kapsamında yaptığı konuşmalarda, ilerleyen yıllarda CPU teknolojisinin, yerini sadece GPU teknolojilerine bırakabileceği yönünde oluşan fikirleri dile getirdi. Ekran kartı denildiği vakit ilk akla gelen üretici isimlerden olan Nvidia’nın görevine devam eden CEO’su Huang tarafından böyle bir açıklama getirmesi, elbette ki içinde bulunduğu konum itibariyle normal olarak karşılanabilir. Ancak CEO Jensen Huang, bu fikir ile ilgili dikkat çeken analizler ve iddialar da ekleyerek, tartışmaları alevlendirmiş oldu.

GPU Teknolojisi, CPU Kullanıma Son Verebilir!

Nvidia CEO’su tarafından yapılan açıklamalara göre GPU performansları tarafındaki artış, CPU performanslarındaki artışa kıyasla son yıllardan çok daha yüksek bir seviyeye ulaştı. Bununla beraber transistör sayılarındaki artışta CPU tarafında gerileme sürecine geçiyor. Her ne kadar CPU tarafındaki transistör sayılarında artış olsa da performans artışları, aynı yüzde 10-20 seviyelerinde kalıyor. Buna karşın yenilenen grafik işlem ünitelerindeki performans artışı ise yüzde 50 seviyelerine kadar ulaşabiliyor.

GPU Teknolojisi, CPU Kullanıma Son Verebilir!

Bununla beraber Nvidia CEO’su Huang, CPU tarafındaki en önemli detaylardan olan Moore Kanunu’nun da geçerliliğini kaybedeceği ifade etti. Kısaca Moore Yasasa ile ilgili bilgi vermek gerekirse bu durum, Intel’in kurucusu Gordon Moore tarafından 1965 yılında ortaya atışmış bir düşüncedir. CPU yani işlemci kapsamında yer alan transistör sayılarının, her iki yılda bir iki katına çıkması durumunu temsil eder.

GPU Teknolojisi, CPU Kullanıma Son Verebilir!

Şimdiye kadar da birçok kişi, Moore Kanunu ile ilgili açıklama yapmış ve bu durumun son bulacağını iddia etmiştir. Ancak yarıiletken üretim teknolojilerindeki gelişme ile beraber şimdiye kadar bu sistem, geçerliliğini korunmaktadır ve Intel’e göre 5nm seviyesine kadar inecek olan üretim teknolojileri ile de korunmaya devam edecek.

Yapılan açıklamalar ile temel olarak performans noktasında GPU teknolojilerinin çok daha iyi bir noktaya ulaşmaya başlamasından ötürü CPU sektörünün son bulacağı fikri, öyle görünüyor ki önümüzdeki on yıllık süreçte, donanım dünyasının en çok konuşulanları arasında olacak. O zamana kadar ise gelişen teknoloji ile GPU ve CPU ikilisinin hangi noktalara ulaşabileceği ise, tüm bu açıklamalardan bağımsız bir şekilde tam bir muamma olarak kalmaya devam edecek

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu