Tiktok Takipçi Satın Al

Google’ın Yepyeni Gizlilik Araçlarını Bulma ve Kullanma!

Google kısa süre önce, kullanıcılarına Google Haritalar, YouTube ve Google Assistant için üç yeni gizlilik özellik açıkladı

Google Şifre güvenliğini izlemek için yeni bir araç da dahil olmak üzere verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlayan birkaç yeni özellik açıkladı. İşte yeni özelliklerin her birinin kısa bir özeti, bunların nasıl bulunacağı ve nasıl kullanacağınızı açıklayacağız.

Google Haritalar Gizli Modu:


Google yakında Google Haritalar’a gizli bir mod ekleyerek kullanıcıların etkinliklerini hesaplarına kaydetmeden konum aramalarını ve gezinmelerini sağlayacak. Google Haritalar’ın gizli modu artık Android’de mevcut ve yakın gelecekte iOS’te başlatılması bekleniyor.

Google Haritalar’ın gizli modunu açmak için uygulamayı açın, arama çubuğunun yanındaki profil resmine ve ardından “Gizli modu aç” seçeneğine dokunun.

Yeni gizli mod, kullanıcılara konum geçmişlerinin ne kadarının Google ile toplanıp paylaşıldığını kontrol etmesini sağlıyor. Chrome ve YouTube’da bulunan gizli modların hepsiyle aynıdır. Konum geçmişini ve Haritalar etkinliğini Google hesabınızdan zaten silebilir ve cihazınızın GPS ayarlarını tamamen devre dışı bırakbilirsiniz. Fakat gizli mod çok daha uygundur.

YouTube Geçmişi Otomatik Silme:

Google'ın Yepyeni Gizlilik Araçlarını Bulma ve Kullanma!

YouTube, kullanıcılara izleme ve arama geçmişi üzerinde ayrıntılı bir kontrol sağladı, ancak şimdi isterseniz birkaç ayarla YouTube verilerini silebilirsiniz.

Bu özellik web ve konum etkinliği için zaten mevcut. Bu özellik YouTube’da da aynı şekilde çalışıyor. Kullanıcılar geçmişlerinin silinmesi için (şu anda 3 veya 18 ayda bir) yinelenen bir zaman dilimi belirler ve Google bu noktada kaydedilmiş tüm verileri otomatik olarak temizler.

Bunu hemen şimdi Google hesabınızın YouTube’daki Etkinlik sayfanıza giderek, ardından “Otomatik olarak silmek için seç” bağlantısını tıklayarak ve sizin için uygun olan aralığı seçerek ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, YouTube geçmişinizi manuel olarak silmeyi tercih ederseniz (toplu ya da seçici olarak) veya YouTube’da etkinlik izlemesini tamamen duraklatmayı tercih edebilirsiniz.

Google Asistan’ın Son Komutlarını Silme

Artık Google Asistan’a son ses etkinliğinizi “Hey Google, az önce söylediklerimi sil” veya “[tarihinde  söylediklerimi sil.” Gibi basit ses kontrolleriyle silmesini söyleyebilirsiniz. Ne yazık ki, sadece önceki sesi silebilirsiniz son yedi gündeki etkinliklerde buna dahil. Ancak daha eski Google Assistan verileri Google Assistan uygulamasında veya Google Hesabınızın Etkinliğim menüsünde kolayca yönetilebilir ve temizlenebilir.

Yalnızca geçen haftaki etkinlikle sınırlı kalmasına rağmen, Google’ın Amazon’un Alexa’daki son güncellemelerini yakaladığını ve Google Asistan’a geçmişinizi silmeniz için sözlü olarak talimat vermenizi sağladığını görmekten mutluyuz.

Google Şifre Kontrolü:

Son olarak, Google şimdi şifre koruma aracını Şifre Yöneticisine doğrudan entegre ediyor. Parola kontrolü, giriş bilgilerinizi izler ve aşağıdaki durumlarda sizi uyarır:

  • Bu şifre çok zayıf
  • Aynı şifreyi çok sık kullanıyorsunuz
  • Veya hesap kimlik bilgileriniz veri ihlallerinde listelenenlerden herhangi biriyle eşleşiyorsa.

Kontrol işlemini yapmak için, passwords.google.com adresine gidin ve “Şifreleri kontrol et” bağlantısını tıklayın, ardından sonraki sayfada tekrar “Şifreleri Kontrol Et” seçeneğini tıklayın. Google hesabınıza giriş yaparak kimliğinizi onaylamanız istenir. Kontrolün çalışması birkaç dakika sürecek ve daha sonra varsa önerilen değişikliklerle birlikte bir rapor kartı sunacaktır.

Bazı okuyucular Google’a giriş bilgilerinize erişme konusunda şüpheli olabilirler. Ancak Google en azından hesaplarınızı güvende tutmak için adımlar atıyor. Google’ın yeni şifre kontrolü özelliği ile ilgili resmi duyurusu, işlemin tamamen şifrelenmiş olduğunu ve Google’ın şirketin şifre verilerinizi toplamasını, paylaşmasını veya izin vermemesini vurgulamaktadır.

Bunun için Google’ın sözüne inanmak size kalmış, ancak olası güvenlik kaygılarının farkında gibi görünüyor. Bununla birlikte Google’ın şifre geçiş ücretlerini kullanmak sizi şaşırtıyorsa ve gerçekten tedirgin hissediyorsanız, Google’dan tamamen çıkabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu