Tiktok Takipçi Satın Al

Google’dan Sonra Huawei’ye İkinci Darbe Microsoft’dan Geldi

ABD’nin Huawei yaptırımına Microsoft da katıldı. Google ile aralarındaki sorun gittikçe büyüyen Huawei’ye Microsoft’dan ikinci darbe geldi.

Geçen hafta itibariyle başlayan bu gerilimli olay devam ediyor. Kısaca geçen hafta neler olmuştu hatırlayalım; ABD Başkanı Donald Trump hükümeti tarafından alınan karar gereği, içlerinde Huawei’nin de olduğu 70 kadar şirket kara listeye alınmıştı.


ABD yetkilileri daha önce Huawei’yi bir “ulusal güvenlik tehdidi” olarak nitelendirerek, diğer Avrupalı ülkelerin de yeni nesil 5G ağlarında Huawei ağ ekipmanlarını kullanmamaları için talepte bulunmuştu. Google’ın Huawei ile anlaşmasını bitirmesinin ardından Intel ve Qualcomm Çin markası ile işbirliğini sınırlandımıştı.

Google’ın geçtiğimiz günlerde Huawei‘yle ortaklığını bitirmesinin ardından bir başka hamle de Microsoft’tan geldi. Huawei’in yeni çıkacak telefonlarında Google servisleri kullanılmayacak ve Android güncellemeleri almayacağı ortaya çıkmıştı. Bu sorun Google tarafından açıklanmıştı.

Google'dan Sonra Huawei'ye İkinci Darbe Microsoft'dan Geldi

ABD ve Çin ticari savaşı tüm hızıyla devam ediyor ve gerçek anlamda da dünyanın en büyük teknoloji üreticisi Huawei’yi etkiliyor. Huawei CEO’sunun B planımız var açıklaması ile tüm gözler Huawei’ye çevrilmiş durumda.

Yabancı kaynak The Verge sitesinin haberine göre, Microsoft şirketi Huawei’nin Windows dizüstü bilgisayarlarını kendi internet mağazalarından kaldırdı. Microsoft’un Huawei diz üstü bilgisayarlar serisi MateBook modellerinden Windows lisansını kaldırıp kaldırmadığı ile ilgili bir açıklama yapmak yerine sessiz kalmayı tercih ediyor şu anlık.

[sp-related style=”dark” id=”47820″]

The Verge, Huawei’nin ürettiği Matebook X Pro ve Huawei MateBook D dizüstü bilgisayarının Microsoft’un online mağazalarında bulunamadığını, arama yapıldığında hiçbir bir ürüne rastlanmadığını aktardı. Huawei’nin ise Microsoft’tan gelecek potansiyel yaptırım kararına karşı son 3 aydır hazırlandığı ve kendi Windows versiyonunu hazırlama aşamasında olduğu bildiriliyor.

Bu yasaklamaların devam etmesi halinde bunun Huawei’yi ciddi bir biçimde zarar vereceği belirtiliyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu