Tiktok Takipçi Satın Al

Google’dan ChatGPT’ye Rakip: Google Gemini Yapay Zeka Tanıtıldı

Google, OpenAI'nın GPT-4 modeliyle rekabet edeceği belirtilen yeni yapay zeka modeli Gemini'yi tanıttı. Gemini, üç farklı sürümle geliyor: Gemini Ultra, Gemini Pro ve Gemini Nano.

Gemini, Google’ın bugüne kadarki en yetenekli ve ileri düzey modeli olarak nitelendiriliyor. Metin, görüntü, ses, video ve kod gibi çeşitli bilgi türlerinde çalışabilen multimodal bir modeldir. Gemini Ultra, Pro ve Nano olmak üzere farklı boyutlarda sunulmaktadır ve telefonlardan veri merkezlerine kadar çeşitli cihazlarda çalışabilir.

Google, Gemini’yi doğrudan GPT-4 ile karşılaştırmaktan çekinmiyor. Şirket, Gemini Ultra’yı OpenAI’nın son modeliyle bir dizi testte karşılaştırmış ve Google’ın ürünü 8 metin odaklı testin yedisinde daha iyi çıkmıştır. Testler, akıl yürütme, matematik ve kodlama yeteneklerini içermektedir. Şirket ayrıca multimodal testler yapmış ve AI’nın kullanılan 10 görsel, video ve ses testinin tamamında en iyi sonuçları verdiğini belirtmiştir. Google, ayrıca Gemini’nin MMLU görevlerinde (çoklu görevli dil anlama) insan uzmanlarından daha iyi performans gösterdiğini iddia etmektedir. Ancak bu sonuçlar bağımsız araştırmacılar tarafından test edilmelidir.


Google, Gemini’nin multimodal olarak tasarlandığı için bu umut verici sonuçları elde ettiğini belirtmektedir. Örneğin, Gemini, görüntü ve metinlerle doğal olarak çalıştığı için genellikle metinleri makine tarafından okunabilir hale getirmek için kullanılan OCR sistemlerine (nesne karakter tanıma) ihtiyaç duymamaktadır. Google ayrıca Gemini’yi modüler hale getiren farklı modalitelerde eğittiğini belirtmektedir.

Google Gemini: akıl yürütme, matematik ve kodlama

Google'dan ChatGPT'ye Rakip: Google Gemini Yapay Zeka Tanıtıldı

Google, Gemini’yi şu anda yalnızca İngilizce olarak sunmaktadır. Ancak bazı raporlar, Gemini’nin çok dilli performansının zayıf olması nedeniyle lansmanın ertelendiğini iddia etmiştir. Google, Gemini’nin Bard adlı ChatGPT rakibine entegre edildiğini ve Pixel 8 Pro’da Nano versiyonunun kullanıldığını duyurdu. Gemini, Bard’da gelişmiş akıl yürütme, planlama ve anlama gibi yeteneklere sahip bir versiyonudur. Google, önümüzdeki yıl Bard Advanced’ı tanıtacak ve bu versiyonun ücretli olup olmayacağı belirsizdir.

Gemini yapay zekası, Pixel telefonlarının Aralık Özellik Güncellemesi kapsamında Pixel 8 Pro’ya gelecektir. Bu özellik, Pixel’e özel Recorder uygulamasındaki Özetleme özelliğini ve Gboard’daki Akıllı Yanıtların geliştirici önizlemesini destekleyecektir.

Google, önümüzdeki aylarda Gemini’yi Search, Ads, Chrome ve Duet AI gibi daha fazla üründe kullanıma sunmayı planlamaktadır. Ayrıca Google, AICore adlı gizemli bir uygulama üzerinden Gemini’nin Nano versiyonuna erken erişim sağlayan Android geliştiricilerine de bir önizleme sunmaktadır. Gemini Ultra ise hala optimize edilmektedir ve güvenlik testlerine tabi tutulmaktadır. Şirket, “gelecek yılın başlarında” Gemini Ultra’yı geliştiriciler ve kurumsal müşteriler için kullanıma sunmayı planlamaktadır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu