TeknoDiot.com
   
   

Google Chrome Yakında FTP Bağlantılarını Desteklemeyi Durduruyor

Google Chrome Yakında FTP Bağlantılarını Desteklemeyi Durduruyor İnternet Haberleri Teknoloji Haberleri

Günümüzde FTP sunucuları, dosyaları çevrimiçi olarak barındırmanın ve indirmenin popüler bir yoluydu.

Bugünlerde dosya barındırma ve indirme işlemleri tamamen farklı bir şekilde yapılıyor. Bu nedenle Google’ın sonunda Chrome’daki FTP bağlantılarını desteklemeyi bırakacaklarına karar vermeleri şaşırtıcı değil.

Chrome geliştirici ekibine göre, FTP kullanımının o kadar düşük olduğunu belirlediler; desteğin kaldırılması kullanıcılar için çok fazla bir sorun olmamalı. Google Chrome‘daki mevcut FTP uygulamasının şifreli bağlantılar (FTPS) veya proxy’ler için desteği yoktur. Tarayıcıda FTP kullanımı, mevcut FTP istemcisini iyileştirmeye yatırım yapmanın artık mümkün olmadığı için yeterince düşüktür. Güvensiz bir FTP uygulamasını sürdürmek yerine kalan bu işlevselliği kaldırmak ve kaldırmak istiyoruz.”

Google Chrome Yakında FTP Bağlantılarını Desteklemeyi Durduruyor İnternet Haberleri Teknoloji Haberleri

Android Police, düşük kullanıma ek olarak, protokolün bir miktar güvenlik açığından muzdarip olduğuna işaret etti, bu da muhtemelen başlamak için çevrimiçi olarak dosya barındırmanın veya indirmenin en güvenli yolu olmadığını gösteriyor. Chrome’daki FTP desteğini kaç kişinin özleyeceğinden emin değiliz, ancak Mozilla’nın henüz Firefox’ta da desteğini kaldırma planlarını daha önce belirtmiş olmasına rağmen daha önce belirtmemişti.