Tiktok Takipçi Satın Al

Google, AMP Simgesini Mobil Arama Sonuçlarından Kaldırdı!

Google, mobil arama sonuçlarında AMP etiketini veya simgesini göstermeyi bıraktı. Kişisel olarak artık hiçbir aramam için onu tetikleyemiyorum. Sayfa deneyimi etiketiyle de değiştirilmemiş gibi görünüyor.


Google, mobil cihazlarda daha hızlı sayfalar vaat eden, ancak web geliştiricileri ve kullanıcıları için hayatı daha karmaşık hale getiren, sevilmeyen Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) projesini zorlamak için gerçekten elinden gelen her şeyi yaptı.

Şimdi, ne kadar hızlı olmaları gerektiğini belirtmek için arama sonuçlarının yanında AMP yıldırımını ilk kez gösterdikten beş yıl sonra, Google, Arama’daki AMP ve normal sayfalar arasındaki bu ayrımı çizmeyi bıraktı. Normalde gri bir AMP şimşek simgesi olan ancak artık böyle olmayan bir sayfanın ekran görüntüsü:

Google, AMP Simgesini Mobil Arama Sonuçlarından Kaldırdı!

Geçen ay bu alanlarda AMP olmayan sayfaların göründüğünü gördük ve şimdi AMP sayfalarının bile (yukarıdaki sonuçlara tıkladığınızda AMP sürümüne yönlendiriliyorsunuz) AMP etiketini göstermediğini görüyoruz.

Google AMP, Arama Sonuçlarından Kaldırıldı

Google, AMP Simgesini Mobil Arama Sonuçlarından Kaldırdı!

Değişiklik, Google’ın arama motorundaki sayfa sıralamasında yaptığı son değişikliklerin bir parçası olarak yavaş yavaş kullanıma sunuluyor . Google, Nisan ayında, daha önce yalnızca AMP siteleri için ayrılmış olan haber karuselinde görünecek normal web siteleriyle, web geliştiricilerini aramada daha iyi sıralamak için AMP sayfaları oluşturmaya zorlamayacağını duyurdu.

Google aslında her yerde AMP’nin önemini azaltıyor – şimşek simgesini gelecekte hiçbir yerde, ne Arama’da ne de eskiden büyük bir rol oynadığı Google Haberler’de bulamayacaksınız. Burada Google, “news.google.com’da ve Google Haberler uygulamasında temel deneyimi güçlendirmek için AMP olmayan içeriğin kullanımını genişletiyoruz” diyor.

Genel olarak, bu değişiklik çok gecikmiş durumda. AMP web sitelerini hiç kimse gerçekten sevmedi. AMP, bazı küçük yayınların daha iyi mobil deneyimler oluşturmasına yardımcı olmuş olsa da, AMP siteleri, onları HTML benzerlerinden çok daha kötü hale getiren birçok sınırlamaya sahiptir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu