Tiktok Takipçi Satın Al

Geleceğin Teknolojisi: Bulut Tabanlı Oyun

Geleceğin teknolojilerinden birisi olan bulut tabanlı oyun servisleri yada hizmetleri diyebileceğimiz teknolojiyi sizlere bu işi yapanlardan edinilen bilgilere göre bir makale oluşturduk.

Uzun yıllardan beri bulut, BT dünyasının önemli bir dayanak noktasını oluşturuyor. Diğer yandan bulut oyun, göreceli olarak yeni bir fenomen. Şu ana kadar oyun dünyasında daha çok, lokal sunuculara yapılan kurulumlar yaygın. Ancak bu durum değişecek çünkü –  çok yeni pazara sunulan Google bulut oyun hizmeti Stadia gibi – bulut oyun hizmetleri yükselişte.  Eğer bulut oyun beklenen standarda ulaşırsa, veri iletiminde çok büyük bir artış yaşanacak – bu trendin aynı zamanda Internet altyapısı üzerinde de etkileri olacak. DE-CIX Teknoloji Başkanı Dr. Thomas King, bu alandaki zorlukları, başarılı olmak için özellikle büyük ölçekte bulut oyun dünyasında neler yapmak gerektiğini anlattı:


“Şimdiye kadar, online oyun aracılığı ile nispeten küçük bir veri iletimi gerçekleşti. Ciddi anlamda büyük program dosyaları, kullanıcının kendi hard diskinde depolanıyor. Bulut oyun bunu değiştiriyor.

Bulut Tabanlı Oyun

Tüm bilişim operasyonları bir sunucu üzerinden yürütüldüğü için oyunların lokal kurulumlarına gerek kalmayacak. Evdeki masa üstü bilgisayar, akıllı telefon veya diğer cihazlar sadece birer çıktı medyaları olarak konumlanacak. Günümüzde oyunların oldukça gerçekçi olan görsel tasvirlerine bakarsanız, üstesinden gelinmesi gereken veri miktarının büyüklüğünü kolayca hayal edebilirsiniz.

Geleceğin Teknolojisi: Bulut Tabanlı Oyun

Oyunların buluttan iletimi konusunda hala birtakım zorluklar var; eğer içerik 4K içinde iletiliyorsa bant genişliği gerekliliği de buna göre artıyor. Standard bir HD iletimi 3 ila 5 Mbps’e gerek duyuyor ancak ancak bu ileti 4K kalitesindeyse kompresyona bağlı olarak bu gereklilik 20 ila 50’ye çıkabiliyor. Ancak bu bile henüz bir son değil, çok yakın zamanda 8K’dan bahsedeceğiz.

Bant genişliği gerekliliklerine ek olarak, bulut oyun için gecikme süreleri büyük bir sorun olarak duruyor. Düşük gecikme süresi birçok faktöre bağlı, bunlardan biri kesinlikle uzanımsal yakınlık. Veri iletimi için ışık hızı, doğal bir hız sınırı. Bazı noktalarda, örneğin her zamankinden çok hızlı bir iletimi çok da mümkün değil. O halde farklı yöntemler gerekiyor:  Sunucu ve devreler kullanıcıya yakın olmalı. Veri paketleri halihazırda Frankfurt’tan Madrid’e 15 milisaniyede iletiliyor ve tüm Atlantik’te bu süre 40 milisaniye daha uzun. Bulut oyun sağlayıcıların veri ve bilişim kapasitelerini müşterilerine mümkün olduğunca yakın tutmaları çok önemli”.

Bulut tabanlı oyun teknolojisiyle ilgili makalelerimizi takip etmek için oyun ve teknoloji haberleri kategorisini takibe alabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu