Tiktok Takipçi Satın Al

Geleceğin Tasarımcıları İçin Arduino

Arduino İtalyan elektronik mühendislerince geliştirilen, açık kaynak kodları ile dileyen herkesin baskı devreleri indirebileceği ve kendi ürettiği devreleri basabileceği dilerlerse de zarif bir görünüme sahip hazır bir şekilde basılmış ve parçaları yerleştirilmiş olarak alabilecekleri bir dijital prototip platformudur.


Arduino kendi kendine hareket eden interaktif nesneler oluşturmak için kullanılabileceği gibi bilgisayarda çalışan yazılımlara da dâhil edilebilir. Sistemin açık kaynak oluşu, pcb baskı devreleri, yerleşim planları, varsa üzerindeki programlanabilir elemanların kodları, bütün detaylarıyla herkesin kullanımına açılmış ve ticari bir kaygı olmadan tamamen paylaşıma açık bir platform olduğu anlamına gelir.

Arduino’nun kullandığı programlama dili son derece basittir ve temel bir bilgi ile USB kablo üzerinden direkt programlanmaya müsaittir. Arduino ile programlama yaparken, Java üzerinde yazılmış sade ve kullanışlı aynı zamanda akıllı bir editör kullanılmaktadır.

Geliştiricilerin Vazgeçilmezi: Arduino

Geleceğin Tasarımcıları İçin Arduino

Son derece kullanışlı olan bu editörün içinde pek çok kütüphane bulunmaktadır. Bu editörün Arduino geliştiricileri tarafından devamlı güncel tutulması nedeniyle günden güne daha fonksiyonel bir hale geldiği açıkça görülmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğu taktirde ileri bir yazılım tekniği olmadan pek çok çalışmayı Arduino aracılığı ile yapabiliriz.

Arduino programının bir diğer kullanışlı tarafı ise programı geliştirenler tarafından oluşturulan oldukça zengin kütüphanelerdir. Bu kütüphane aracılığı ile aşırı kod yükünden kurtularak, yalnızca tasarladığınız projenin kodları üzerinde çalışabilirsiniz.

Ardiuno’nun donanımının da yazılımı kadar iyi olduğunu düşünüyoruz. Mikro denetleyici daha önce Bootloader yazılımı içine atılmış olarak geldiğinden dışarıdan bir programlama cihazına gerek kalmaz.  Bu durum yani dışarıdan bir programlayıcı ihtiyacını ortadan kalkması kullanıcılar için oldukça büyük bir avantaj olarak görülüyor.

Bunun yanında Arduinonun oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır ve hazırladığınız uygulamanın büyüklüğüne göre bu modellerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Detaylı bir araştırma yaptığınızda karşınıza oldukça fazla ürünün çıktığını göreceksiniz ve hala bu kartlar güncellenmekte ve geliştirilmektedir.

Arduino kartları yeteneklerine göre ve bağlantı sayılarına göre değişik modeller olarak piyasaya sürülmüş ve farklı projeler yapılabilmesi için Arduino Setler oluşturulmuştur.Böylesine geniş çeşitliliğin nedeni Arduino’nun herkese açık ve kullanımı özgür bir platform olmasıdır.

Geleceğin Tasarımcıları İçin Arduino

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu