Tiktok Takipçi Satın Al

Füzyon Reaktörü Güneş Sıcaklığının 6 Katına Ulaştı

Çin füzyon reaktörü güneşin sıcaklığının 6 katına ulaştı.

Çin temiz sınırsız enerji nükleer füzyonda bir adım öne geçerek, 100 milyon C0 sıcaklığa ulaştı. Çin Experimental Advanced Superconducting Tokamak’ında (EAST-Çin Deneysel Gelişmiş  Süperiletken Tokamak )ulaşılan sıcaklık güneşin içinde 6 kat daha sıcak ve 10MW ısıtma gücü sağlıyor. Bu işlem sayesinde nükleer füzyonun pratiklerinde aşama kaydedildi. 2006 yılında operasyonlara başlayanÇin’in tasarladığ,geliştirdiği EAST, Çin Bilimler Akademisi’nin (CASHIPS) Hefei Enstitüleri Enstitüsü’nde yer almakta ve sürekli devlet operasyonları ve ITER ile ilgili fizik araştırmaları için açık bir test tesisi olarak kullanılmaktadır. Diğer tüm  füzyon deneylerinde nihai hedef pratik nükleer füzyon reaktörü üretmektir. EAST bir tokamak reakötrü , dev bir metal simite benziyor ve sert bir vakum altında, hidrojen atomları enjekte ediliyor. Bu atomlar sonrasında ısıtılarak, farklı metotlarla plazma yaratılarak, sonrasında güçlü bir dizi  süperiletken mıknatısla sıkıştırılıyor.

Son olarak plazma çok sıcak bir hale geliyor ve reaktörün içinde güneşin içindeki reaksiyonlar taklit ediliyor. Böylece hidrojen atomları birleşerek büyük miktarda enerji yayıyor. Asıl amaçsa sonunda kendi kendine yetebilen ve tükettiğinden daha fazla enerji üreten bir reaktör tasarlamak. EAST sadece 10 saniyede rekor sıcaklık ve yoğunluklara ulaşmak için 4 farklı ısıtma yöntemi kullanıyor. Alçak hibrit dalga ısıtma, elektron siklotron dalga ısıtma (bir statik manyetik alan ve yüksek frekanslı bir elektromanyetik alan kullanarak), iyon siklotron rezonans ısıtma (bir siklotron) ve nötr ışın iyon ısıtması (hızlandırılmış nötr parçacıkların bir plazmaya plazma içine enjekte edilmesi) bu 4 yöntemdir. Buna rağmen asıl amaç bir limit belirlemek değil, plazmanın stabilitesi ve dengesini nasıl sağlanacağı, onu nasıl tutacağı ve ileteceğidir. Ayrıca plazmanın duvarlarının enerjik parçacıklarla nasıl etkileştiği inceleniyor. Ayrıca EAST ile radyo frekansın dalga baskı ısıtmanın nasıl kullanılarak yüksek saflıkla plazmanın yönetileceği ,manyetohidrodinamik stabilite idaresi ve de su soğutmalı tungsten dönüştürücü ile ısı atımının nasıl olacağı araştırılıyor.


Kaynak: https://www.gercekbilim.com/cin-fuzyon-rekoru-100-milyon-dereceye-ulasti/ .

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu