Fotoğraf Boyutunu Küçültme ve Büyültme Nasıl Yapılır?

Fotoğraf ve resim boyutu küçültme işleminin nasıl yapılacağına dair detaylı bir rehber hazırladık.

Fotoğraf boyutun küçültme işlemi, özellikle internette farklı sitelere fotoğraf yükleme noktasında son derece işe yarayan ve yapılması gerekli olan bir işlemdir.

Küçültme işlemleri genel anlamda fotoğrafı hem boyut olarak hem de piksel olarak küçültmek anlamında da kullanılır, yani fotoğrafın kaplayacağı alan küçültülür ve bu şekilde yükleme, görüntüleme ve saklama gibi eylemler çok daha kolay yapılabilir.


Fotoğraf küçültme işlemi için kişilerin kullanabilecekleri yüzlerce farklı yol ve yöntem bulunmaktadır. Bunların bir kısmı son derece profesyonel programlar olurken bazı yöntemler ise son derece basit ve hiçbir programa gereksinim duymayan tekniklerdir. Temel olarak kullanılan cep telefonları gibi mobil cihazlarla bile saniyeler içinde bu küçültme işleri yapılabilir.

Fotoğraf Boyutunu Küçültme Yolları Nelerdir?

Fotoğraf Boyutunu Küçültme ve Büyültme Nasıl Yapılır?

Fotoğraf küçültme işlemleri için kişiler kendileri için en basit ve kolay olan aynı zamanda da başarılı sonuçlar alınabilecek yöntemleri seçebilirler.

Burada küçültülen fotoğrafın nerede kullanılacağı da son derece önemlidir. Bu kapsam içinde fotoğraf boyutunu küçültme ve boyutunu istenilen değerlere getirmek için yapılabilecek bazı yöntemler ve kullanılabilecek bazı araçlar vardır.

İstenirse fotoğraf düzenleme programlarıyla istenirse de online web siteleri üzerinden bu işlemler pratik ve hızlı bir şekilde yapalabilirler. Genel olarak fotoğraf küçültme, boyut değiştirme, yeniden konumlandırma ve efekt ekleme gibi işler şu yollarla ve tekniklerle yapalabilirler;

 • Fotoğraf programları (Photoshop, Fireworks, Photoscape vb.)
 • Fotoğraf düzenleme web siteleri (editor.pho.to, iloveimg, pixlr, photogramio vb.)
 • Mevcut telefon ve tablet özellikleri
 • Fotoğraf düzenleme mobil uygulamaları (İnshot, Snapseed vb.)

Fotoğraf Boyutu Nasıl Değiştirilir?

Biz sizlere örnek göstermek için basit ve kullanışlı Photoscape uygulaması üzerinden göstereceğiz.

 • İlk olarak uygulamayı indirip, kurun ve sonrasında açınız.
 • Açtıktan sonra değiştirmek istediğin görseli sürükleyerek programa atın. Veya programın ekranının solunda bilgisayar klasörleri içerisinden görseli çekebilirsiniz.
 • Sonrasında aşağıdaki gibi kırmızı alandaki “Yeniden Boyutlandır” kısmın tıklayın.

Fotoğraf Boyutunu Küçültme ve Büyültme Nasıl Yapılır?

 • Sonrasında ise ayrı bir pencere de yeniden boyutlandırma ayarları açılacaktır.
 • Açılan ekranda yükselik ve uzunluk ayarlarını yapabilirsiniz. “Ok” işareti olan kısımı kapatarak manuel olarak en boy oranını kaybederek görseli boyutlandırabilirsiniz.

Fotoğraf Boyutunu Küçültme ve Büyültme Nasıl Yapılır?

Resim boyutu nasıl azaltılır?

Bir fotoğrafın nasıl boyutlandırılacağına dair adımlar anlatılmaktadır. İlk olarak, fotoğrafa sağ tıklanarak “Düzenle” seçeneği seçilmelidir. Giriş sekmesi altında “Yeniden Boyutlandır” seçeneği bulunmalıdır. Fotoğraf boyutlandırma sayfasında, “En boy oranını koru” seçeneği işaretlenmelidir. Piksel küçültme gerekiyorsa, piksele tıklanarak genişlik ve yükseklik değerleri azaltılmalıdır.

JPEG dosyasının boyutu nasıl küçültülür?

JPEG dosyanızdaki ayarlamaları “Boyutu Ayarla” seçeneği altında bulabilirsiniz. “Resim Boyutları” iletişim kutusu, genişlik, yükseklik, çözünürlük gibi ölçüleri değiştirmenizi sağlar. Menü çubuğunun Araçlar bölümünden erişilebilir.

Fotoğraf Boyutunu Küçültme ve Büyültme Nasıl Yapılır?

Fotoğraf Boyutunu Küçültme ve Büyültme Nasıl Yapılır? Fotoğraf Boyutunu Küçültme ve Büyültme Nasıl Yapılır?

Fotoğraf Boyutunu Küçültme ve Büyültme Nasıl Yapılır?

Fotoğraf Boyutunu Küçültme ve Büyültme Nasıl Yapılır? Fotoğraf Boyutunu Küçültme ve Büyültme Nasıl Yapılır? Fotoğraf Boyutunu Küçültme ve Büyültme Nasıl Yapılır? Fotoğraf Boyutunu Küçültme ve Büyültme Nasıl Yapılır?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu