Tiktok Takipçi Satın Al

Eylül Ekinoksu 2021 Geliyor!

Meteorolojide sonbahar mevsimi 1 Eylül’de başlar, ancak Eylül (veya sonbahar) ekinoksu bize Kuzey Yarımküre’de astronomik sonbahar mevsimini (ve Güney Yarımküre’de astronomik bahar mevsimini) karşılamamız için yeşil ışık verir. Bu, 22 Eylül 2021, 19:21 UTC’de, yani Kuzey Amerika’da bizim için 14:21 CDT’de gerçekleşir.


Astronomik düşüşün başlangıcını işaretlemenin yanı sıra, Güneş, kuzeyden güneye doğru hareket ederek, Dünya’nın ekvatorunun tam olarak üzerinde olacak ve dünya çapında gece ve gündüz uzunluğunu neredeyse eşit hale getirecek, yaklaşık 12 saat.

NASA güneş bilimcisi Mitzi Adams’a göre, Kuzey Kutbu’nda, önümüzdeki günlerde, Güneş, şu andan itibaren Ekim ayında havanın tamamen karanlık olacağı bir zamana kadar bir tür alacakaranlık için ufkun altına batacak. Kuzey Kutbu’ndaki bahar alacakaranlığı, Mart ayında Güneş’in tekrar ufkun üzerine yükseldiği ilkbahar ekinoksundan veya ilkbahar ekinoksundan birkaç hafta önce başlar.

Bu, Dünya’nın Güneş etrafındaki bir yıllık yolculuğunda yalnızca iki kez olur. Yılın geri kalanında Güneş, Kuzey ve Güney Yarımküre üzerinde eşit olmayan bir şekilde parlar. Bunun nedeni, Dünya’nın ekseninin Güneş-Dünya düzlemine göre eğik olmasıdır. Ancak bu özel günlerde ilkbahar ve sonbahar ekinoksları. Güneş, Kuzey ve Güney yarım kürelerde neredeyse eşit olarak parlar.

Eylül Ekinoksu 2021 Geliyor!
Daha büyük görmek için tıklayın. Kredi: NASA/Uzay Yeri

Kuzey yarımkürede, Eylül ekinoksu bize daha geç gün doğumlarını ve daha erken gün batımlarını getiren bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Ayrıca, daha soğuk rüzgarlar ve kuru, düşen yapraklar ile daha serin günler hissedeceğiz.

Eski kültürlerin insanları gökyüzünü saat ve takvim olarak kullandılar. Güneş’in gökyüzündeki yolunun, gün ışığının uzunluğunun ve gün doğumu ile gün batımının konumunun yıl boyunca düzenli bir şekilde değiştiğini biliyorlardı. Ek olarak, daha önceki uygarlıklar, Güneş’in yıllık ilerlemesini takip etmek için Wiltshire, İngiltere’deki Stonehenge ve Peru’daki Machu Picchu’daki Intihuatana taşı gibi ilk gözlemevlerini inşa ettiler.

Bugün, ekinoksu, Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki eğikliği ve Güneş etrafındaki yörüngesindeki hareketinin neden olduğu astronomik bir olay olarak kutluyoruz. Dünyanın hangi tarafında olursanız olun, yeni sezonun tadını çıkarın!

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu