Tiktok Takipçi Satın Al

exFat Nedir? Fat32 ve NTFS ile Farkları Neler?

exFAT nedir? Bugün sizlere çoğu takipçimizin bilmediği HDD veya flash bellek gibi donanımların hafıza çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz.


Verilerin depolandığı diskler sıfırlanmak istendiğinde 3 farklı seçenek ile karşılaşılmaktadır. Bunlar exFAT, Fat32 ve NTFS olarak isimlendirilmektedir. Diskin hangi formatta olacağının belirlenmesini sağlayan bu seçenekler ciddi farklılıklara sahiptir.

Her ne kadar kullanıcılar arasında önemli unsurlar olarak görülmeseler de farklılıklar büyük boyutlara ulaşabilmektedir. exFat nedir? Sorusunun cevabı ise düşük kapasiteli depolama alanları odaklanarak geliştirilen bir disk formatı olarak ortaya çıkmaktadır. exFAT, Fat32 ve NTFS formatlarının kısıtlamalarını ortadan kaldırması ile adını duyurmaktadır.

exFat Nedir? Fat32 ve NTFS ile Farkları Neler?

Fakları Neler?

exFAT nedir? Fat32 ve NTFS ile farklıları neler? Sorularından ilkinin cevabı exFat’ın bir disk formatı olduğu yönünde cevap bulmaktadır. Ancak Fat32 ve NTFS ile olan farkları nelerdir? Fat32 ve NTFS tekil doysa boyutunu maksimum 4 GB olarak sunmakta.

exFat ise bu sorunu tamamı ile ortadan kaldırmakta ve tekil doysa boyunu 8 TP kadar yüksek bir hale getirebilmekte. Aynı zamanda NTFS ile yapılan yedeklemelerde sahte kopya dosyaları barındırabilmekte.  Özellikle işletim sistemlerinin son derce kritik bir depolama alanına sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda sahte kopyaların fazladan alan kaplaması işlemlerin olumsuz etkilenmesine sebep olmakta.

exFat ise tüm bu sorunları ortadan kaldırarak kullanıcıya en iyi deneyimi sunmayı amaçlamakta. Büyük boyutlardaki tekil dosya imkanı ve sahte kopyaların yedekler içerisinde yer almamsı exFat’ın Fat32 ya da NTFS’ye oranla öne çıkmasını sağlamakta.

Fat32

Windows 95 ile birlikte kullanıma sunulan FAT32, FAT16 dosya sisteminin yerini almıştı. FAT32 dosya sistemi 4GB boyutundan küçük dosyaları yönetebilirken, en fazla 8TB disk bölümleri ile ilgileniyordu.

NTFS

NTFS (New Technology File System; Yeni Teknoloji Dosya Sistemi), Windows NT’nin standart dosya sistemidir ve Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003 ve Windows Vista’da da standart olarak kullanılmıştır. Microsoft’un önceki FAT dosya sisteminin yeniden yapılandırılmasıyla oluşmuştur.

exFat Nedir? Fat32 ve NTFS ile Farkları Neler?

exFat Nedir? Fat32 ve NTFS ile Farkları Neler?

exFat Nedir? Fat32 ve NTFS ile Farkları Neler?

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu