TeknoDiot.com
 
 
Anasayfa » Bilim Haberleri » Evrenin Kayıp Kısmını Bu Teori Açıklayabilir

Evrenin Kayıp Kısmını Bu Teori Açıklayabilir

Evrenin Kayıp Kısmını Bu Teori Açıklayabilir

Fizikteki en akıllara zarar konulardan biri de karanlık madde ve karanlık enerjidir herhalde.  Bilim insanlarına göre evrenin %95’ini karanlık madde ve karanlık enerji oluşturuyor.

Belki de bu yeni teori , Einstein’ın yüz yıl önceki tahminlerini haklı çıkarabilir. Oxford Üniversitesi’nden astrofizikçi Jamie Farnes, bu karanlık fenomeni açıklamak için, yeni bir teori ortaya attı.

Karanlık Sıvı

Araştırmaya göre karanlık enerji ve karanlık madde birlikte negatif kütle sıvısı gibi hareket ediyor. Temel olarak bu görünmez sıvı verilen kuvvetlerin aksi yönde hareket ediyor. Örneğin iterseniz, size karşı tersi yönde hızlanmaya başlıyor.

Jamie Farnes karanlık sıvının nasıl evreni  şekillendirdiğini göstermek için LambdaCDM isimli bir bilgisayar modeli yarattı. Böylece galaksilerin dönerken niye parçalanıp dağılmadığını açıklayabiliyor. Bu sihirli ipucu, astrofiziğe dair gizemleri aydınlatabilir.

Evrenin Kayıp Kısmını Bu Teori Açıklayabilir

Karanlık Maddeler

Teori aksi de çıkabilir fakat, yine de gelecekteki gözlemler için yeni bir model oluşturması bakımından önem taşıyor.

“Tüm bu çalışmalara rağmen, negatif kütle kozmolojisi yanlış olabilir. Bu teori ucu açık çok fazla soruya cevap olabileceğinden , bilim insanları şüpheyle yaklaşmakta haklılar. Buna rağmen, ezber bozan fikirler uzun soluklu problemlere çözüm olabilir. Toplanan bu güçlü kanıtlar artık bu sıradışı olasılığı da değerlendirmek gerektiğini gösteriyor.” diyor.

Kaynak: https://www.gercekbilim.com/evreni-kayip-%95lik-kismini-bu-teori-aciklayabilir/

Teknoloji, oyun, donanım, yapay zeka, bilim, otomobil ve yazılım sektörleriyle ilgili güncel tüm içeriklere teknoloji haberleri ve oyun haberleri kategorileri üzerinden yakından takip edebilmeniz mümkündür.


Deniz Yel Değirmenleri Daha Temiz Enerji Üretiyor!

Buğra Noyan

Atık Plastiklerden Tuğla Üretildi!

Buğra Noyan

CERN Karanlık Maddenin Kuzeni Karanlık Fotonu Aramaya Devam Edecek

Uğur Aydemir

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.