Tiktok Takipçi Satın Al

En İyi Metroidvania Oyunları

Koleksiyon bulmak için devasa bir dünyayı keşfetmeyi seviyor musunuz? O halde bu Metroidvania oyunları tam size göre.

Metroidvania, aksiyon-macera türünü içeren video oyunlarının bir alt terimidir. Bu terim Metroid ve Castlevania adlı video oyunu serilerinin birleşiminden oluşmuştur.


Metroidvania oyunları özel bir türdür. Yükseltmeleri topladıkça yavaşça açılan keşfetmeniz için koleksiyonlarla dolu dev bir dünya sunarlar. Yetenekli bağımsız geliştiriciler sayesinde, keyif alabileceğiniz tonlarca var.

Modern sistemlerde oynayabileceğiniz en iyi Metroidvania oyunlarından bazılarına ve her birini bu kadar harika yapan şeylere bakalım.

1- Hollow Knight

Hollow Knight, göze çarpan bir Metroidvania’dır ve Steam’de satın alabileceğiniz en iyi bağımsız oyunlardan biridir. The Knight, The Enfeksiyon tarafından mahvolduktan sonra Hallownest dünyasını keşfederken kontrol ediyorsun.

Hollow Knight, keşfe odaklanmasıyla dikkat çekiyor. Diğer Metroidvania oyunlarının aksine, hemen bir harita ve hedef işaretleyiciyle başlamazsınız. Haritanızı oluşturmak için kendi başınıza keşfetmelisiniz. Ölüm için de sert bir ceza var: hayaletinizi yenmek için öldüğünüz noktaya geri dönün, yoksa sahip olduğunuz tüm parayı kaybedersiniz.

Elle çizilmiş grafikler, dokunaklı müzik, zorlu patronlar ve fiyata göre tonlarca içerikle, her Metroidvania hayranı kesinlikle Hollow Knight oynamalıdır. Eşleşecek zorlu mücadelelerde kaybolacağınız bir dünya.


2- Axiom Verge

Axiom Verge, bilim kurgu ayarı ve navigasyon için araçlarıyla Metroid serisinden çok şey ödünç alıyor. Yabancı bir dünyada sona eren bir kazada yaralanan bir bilim insanı olarak oynuyorsunuz ve bu türdeki diğer birçok oyundan daha keşfedilecek bir olay örgüsü var.

Dünya oldukça geniş olsa da, oyun navigasyona yardımcı olmak için onu yönetilebilir alanlara ayırıyor. Ayrıca toplanacak tonlarca yükseltme var.

Axiom Verge, düşmanları ve duvarları yozlaştıran aksaklık tabancası gibi kasıtlı olarak “aksaklıkları” kullanmasıyla da dikkat çekiyor. Etkileyici bir şekilde, geliştirici Thomas Happ, oyunu tek başına yarattı.

Bazen nereye gideceğinizi kestirmek biraz zor olabilir, ancak Axiom Verge, ellerini tutmak istemeyen oyuncular için en iyi Metroidvania oyunlarından biridir.


3- Ori and the Blind Forest

Ori and the Blind Forest’ın bu devamı orijinalinden bile daha iyi. İlk oyun gibi, sakinleştirici müzik ve dokunaklı bir hikaye içeren çarpıcı bir ormanda güzel bir macera.

Bununla birlikte, oyun daha da iyi bir deneyim için birçok iyileştirme yapıyor. Geri dönen yoğun kaçış sekanslarına ek olarak, Will of the Wisps uygun patron dövüşlerine sahiptir. Ayrıca, daha fazla hareket sunan gelişmiş dövüşe sahiptir ve önceden belirlenmiş kontrol noktası konumları için orijinalin kendi kendine yapılan kontrol noktalarını düşürür.

Her iki Ori oyunu da oynamaya değerdir ve yukarıdaki oyunlardan daha fazla yön sağlar, bu nedenle türe fazla aşina değilseniz iyidir.

4- The Messenger

Messenger’ı ilk başlattığınızda, bir Metroidvania gibi oynamıyor. Oyun, Ninja Gaiden oyunlarına benzer şekilde sizi çeşitli seviyelerde klasik platform aksiyonundan geçirir. Ama sonra oyunun ortasında açılır ve ücretsiz keşif, yeni yükseltmeler ve bulunacak sırlarla uygun bir Metroidvania haline gelir.

Bu bükülmenin yanı sıra, Messenger iki grafik stili içermesi bakımından benzersizdir. 8 bitte başlarken, “Gelecek” 16 bit olarak görünür ve bazı alanlarda ilerlemek için bunlar arasında geçiş yapmanız gerekir.

Dükkan sahibinin birçok mizahı ve harika bir retro film müziği ile The Messenger, incelemeye değer melez bir Metroidvania’dır.


5- Yoku’s Island Express

Çoğu Metroidvania oyunu standart bir 2D platform oyunu şeklini alırken, Yoku’nun Island Express oyunu bir langırt oyunu gibi oynar. Topunu iten postmaster bok böceği Yoku’yu kontrol ediyorsunuz ve ona rehberlik etmek için palet ve diğer tilt unsurlarını kullanmalısınız.

Bazı Metroidvanias oldukça yoğun olabilir, ancak Yoku’nun Ada Ekspresi, ada teması ve beraberindeki müzik sayesinde daha neşeli. Ayrıca, langırt teması oyunu taze tutar; Her zamanki platform oyunlarından sıkıldıysanız bir deneyin.


6- Guacamelee! And Guacamelee! 2

Guacamelee! bol mizah içeren, luchador temalı bir maceradır. Efsanevi bir maske bulan ve caninin yaşayan ve ölülerin dünyalarını birleştirmesini durdurması gereken Juan olarak oynuyorsunuz.

Bazı Metroidvania’ların aksine, Guacamelee! dövüşe büyük önem veriyor. Topladığınız yeni yetenekler, hem dünyayı dolaşmanıza yardımcı olur hem de düşmanlarınızı alt etmek için yeni seçenekler sunar. Yaşayan ve ölü dünyalar arasında geçiş yapabilmek, deneyime bir bulmaca tamircisi de getiriyor.

Burada ilk oyunu öne çıkarırken, Guacamelee! 2, bazı iyileştirmelerle büyük ölçüde aynıdır, bu yüzden ikisini de oynamalısınız. Orijinal başlığın kesin versiyonunun Guacamelee olduğunu unutmayın! Bazı geliştirmeler ve DLC içeren Super Turbo Championship Edition.


7- SteamWorld Dig 2

SteamWorld Dig, Metroidvania etkilerine sahip, prosedürel olarak oluşturulmuş bir platform oyunuyken, SteamWorld Dig 2, tam gelişmiş bir Metroidvania oyunu. Steampunk’tan ilham alan bir Batı ortamında yeraltı mağaralarını kazarsınız ve daha fazlasını keşfetmek ve toprağı daha verimli bir şekilde kazmak için yeteneklerinizi geliştirirsiniz.

Örneğin, fenerinizi yükseltmek, karanlık olmadan yeraltında daha fazla zaman geçirmenizi sağlar. Ve devam filminde yeni olan öğeler, dolaşmayı daha keyifli hale getiriyor.

SteamWorld Dig 2, çok zor olmayan ve hoş karşılanmasını abartmayan, yeni başlayanlar için başka bir iyi seçim olan hoş bir oyundur.


8- Shantae And The Pirate’s Curse

 

Shantae serisi eğlenceli oyunlarla dolu iken, Pirate’s Curse seviye tasarımı ve yetenekleriyle tacı alıyor. Bu başlıkta Shantae, çeşitli hayvanlara dönüşmesine izin veren ticari marka büyüsünü kaybeder, bu yüzden düşmanıyla ekip kurması ve bunun yerine korsan teçhizatını güçlendirici olarak kullanması gerekir.

Tüm Shantae oyunları gibi, Pirate’s Curse da sevimli bir sanat stili, büyüleyici karakterler, harika müzik ve bulunacak çok sayıda yükseltme sunuyor.


9- Bloodstained: Ritual Of The Night

Birçok Metroidvania oyunu, Castlevania köklerinden çok Metroid etkisine dayanır. İkincisini tercih ederseniz, Bloodstained: Ritual of the Night tam size göre. Castlevania: Symphony of the Night’da çalışan Koji Igarashi, bu oyun için geliştirme ekibine liderlik etti, böylece onun gerçek bir halef olduğundan emin olabilirsiniz.

Tahmin edeceğiniz gibi, Ritual of the Night, yenilecek çok sayıda canavar ve patronla birlikte dövüşe daha çok vurgu yapıyor. Sihirli çubuğunuz, kaç beceri kullanabileceğinizi belirler ve ayrıca macera boyunca saldırı ve savunmanızı güçlendirecek yeni ekipmanlar kazanırsınız.

Symphony of the Night, tüm zamanların en iyi Metroidvania’larından biri olarak kabul edilir, bu yüzden onu çaldıysanız ve daha fazlasını istiyorsanız, Ritual of the Night’ı deneyin.


10- Supraland

Supraland biraz farklı bir şey sunuyor. Kendini “Portal, Zelda ve Metroid’in karışımı” olarak tanımlayan birinci şahıs oyunudur. Diğer Metroidvania Benzerleri gibi, yeni alanlara erişmenizi sağlayan yükseltmeleri bulmak için dünyayı keşfetmelisiniz. Ayrıca, The Talos Principle gibi oyunları seviyorsanız takdir edeceğiniz bulmaca çözme üzerinde de bir vurgu var.

Geliştiriciler, onlara diğer oyunların içeriğini hatırlatan herhangi bir bulmaca içermediklerini açıkladılar. Steam’de son derece olumlu eleştiriler ve mevcut ücretsiz bir demo ile, türü farklı bir formata uygulanmış görmek istiyorsanız, kontrol etmeye değer.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu