Tiktok Takipçi Satın Al

En İyi Linux Yazılımları

Linux çekirdeği kullanılarak birçok işletim sistemi dağıtımı yapılmaktadır. Çekirdekleri ortak olduğu için birçok Linux işletim sisteminde aynı programlar çalıştırılabilmektedir.

Eğer lisans ücretlerinden sıkıldıysanız ve hızlı bir işletim sistemi kullanmak istiyorsanız tercihiniz olacak olan Linux için en iyi yazılımları listeledik. Sizde bu yazılım yani programları kurarak Linux kullanım keyfinizi arttırabilirsiniz.

Libreoffıce


Eğer bilgisayarınızı iş amaçlı, eğitim amaçlı ya da not, proje amaçlı kullanıyorsanız ofis programlarına sıklıkla ihtiyaç duyarsınız. İhtiyaç duyduğunuz zaman Windows içerisinde yer alan Microsoft Office uygulamasına erişiminiz olmayacaktır. Bunun yerine lisans ücreti olmayan lakin benzer performansı alabileceğiniz birçok özelliği bulunan LibreOffice sizin için kurtarıcı bir rol oynayacaktır.

GIMP

Bilgisayarınızda grafik veya resim manipülasyon işlemlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Windows kullanıcıları Photoshop programını kullanırken siz Linux üzerinde GIMP programı ile tüm bu sorunlarınızı halledebilirsiniz. Program ücretsiz ve açık kaynaklıdır.

Vıne

Eğer bilgisayarınızda bir program kuracaksınız ve o programın işlevini gören uygulama Linux için hazırlanmamış sadece Windows için hazırlanmışsa VINE adlı program sayesinde .exe uzantılı dosyaları çalıştırarak bilgisayarınıza o programı kurmanıza yarar.

VLC Media Player

Bilgisayarınızda video, klip, film veya dizi izlemek istiyorsanız iyi bir oynatıcıya ihtiyaç duyarsınız. Bu konuda ihtiyacınızı VLC Media Player rahatlıkla karşılayacaktır. Program depolarından kısa sürede edinebilirsiniz.

SOPHOS

Linux işletim sistemleri güvenli yapısı ile ön plana çıksa da her sistemin bir zafiyeti vardır. Bu nedenle önlem almak elzemdir. Virüs karşıtı yazılımları kullanmak önemlidir. Bu noktada SOPHOS adlı uygulama yardımımıza koşacaktır.

GPARTED

Bilgisayarınızda hard disk veya SSD üzerinde yer alan depolama bölümlerini kontrol etmek, bozuk sürücüleri düzeltmek amacıyla kullanabileceğiniz uygulama GPARTED size kısa sürede en verimli depolama birimlerini çalışır hale getirmektedir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu