Tiktok Takipçi Satın Al

En Çok Yapılan 7 SEO Hatası

Arama motorları optimizasyonunda sürekli güncellemeler yapılarak daha iyi bir deneyim sunulması hedeflenirken bu değişimleri yakalanmayanlar farklı SEO hatalarını yapabilir.

En çok yapılan 7 SEO hatasına göz atarak kesinlikle yapmamanız gereken SEO çalışmalarını öğrenebilir, sitenizin SEO planını iyileştirebilirsiniz.

İşte en çok yapılan 7 SEO hatası

Anahtar kelime ile doldurma


Anahtar kelime özellikle SEO’nun ilk yıllarında büyük bir öneme sahip olduğundan dolayı anahtar kelimeler ile doldurulmuş içerikler daha yüksek pozisyonlar alabiliyordu. Ancak Google tarafından yapılan güncellemeler sonrasında bu durum sanıldığı gibi bir etki yaratmadığı gibi içeriklerin değersiz kalmasına dahi sebep olmaya başladı. Bir zamanlar işe yarayan bu teknik artık web sitelerinin kesinlikle uzak durması gereken çalışmalardan birisi. Bu nedenle içerikleri anahtar kelimeler ile doldurmak yerine doğal bir anlatım ile uygun bulunan yerlere doğru anahtar kelimelerinin yerleştirilmesi çok daha önemli.

Kırık linkler

Web sitelerinde kaliteli, okunabilir ve faydalı içeriklerin yer alması artık çok daha önemli hale geldi. Bununla birlikte kullanıcılar için paylaşılan linklerin geçerliliğini yitirmesi, kırık link olarak değerlendirilerek site için bir olumsuz durum yaratmaktadır. Bu nedenle sitedeki tüm linklerin kontrol edilmesi ve periyodik bir şekilde kırık link olup olmadığı araştırılmalıdır.

Kopya içerik

Orijinal, değerli bilgiler içeren ve kullanıcının okumaktan hoşlanacağı içeriklere web sitelerinde yer verilmesi Google tarafından son yıllarda en çok önemsenen kriterlerden birisi oldu. Ancak doğru bir içerik oluşturma takvimine sahip olmayan web sitelerinde, içeriklerin kopya olması kısa süre içerisinde büyük sıralama kayıplarının yaşanmasına yol açar. Bu nedenle Google kriterlerine uygun bir şekilde kopya olmayan içeriklerin girilmesi oldukça önemli.

Site içerisinde kopya, tekrar

Web siteleri için kopya iki farklı şekilde olmaktadır. Farklı kaynaktan alınan bir içeriğin aynı şekilde yayınlanmasının yanı sıra bir web sitesinde aynı içeriğe çok farklı yerlerde yer vermek, kategori ve etiket çatışmalarının yaşanması gibi pek çok farklı durum kopya probleminin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu sorunun önüne geçilebilmesi adına doğru bir hiyerarşi benimsenmeli ve içeriklerin tekrar tekrar farklı sayfalarda aynı şekilde listelenmesinin önüne geçilmelidir.

Title ve meta etiketlerini kullanmama

SEO çalışmalarında web sitesine girilen her bir içerik için özgün ve içeriğe uygun başlık ve meta açıklamaları tanımlanmalıdır. Pek çok SEO eklentisinde kolay bir şekilde girişi yapılabilecek bu veriler Google başta olmak üzere arama motorlarında web sitesinin daha iyi bir şekilde yer almasını ve içeriğin daha iyi şekilde sunulmasını sağlar.

Analiz ve değerlendirme yapmama

Web sitelerinin analiz edilebilmesi, siteye giriş yapan ziyaretçilerin ilgisi ve nasıl bir davranış içerisinde olduğunun bilinmesi artık kolay. Ancak bu istatistik ve verileri değerlendirmeyen site yöneticileri doğru bir yolda ilerleme şansını kaybeder. Bu tip hatalardan kaçınmak adına ilk günden itibaren analiz ve değerlendirmelerin yapılması, eksik yönlerin tespit edilmesi ve bu eksikliklerin giderilmesi için yeni planlamaların yapılması gerekmektedir.  Google Analytics ve Google Search Console kullanmaya başlayarak bu alanda ilk adımınızı atabilirsiniz.

Site tarama sorunu

Sitelerin, arama motorları botları için uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Özellikle web site yöneticisinin en çok şikayet ettiği konuların başında site tarama sorunları yer alırken hızlı bir şekilde içeriklerin arama motoru sonuç sayfalarında yer alabilmesi adına site haritası gibi pek çok farklı işlemin yapılması gerekir. Hiçbir şey yapmadan Google’ın yeni siteleri keşfetmesi, içerikleri bulması ve onları değerlendirmesi zordur. Bu nedenle ilk baştan itibaren doğru bir planlama yapılarak SEO uyumlu ve Google dostu bir site yapısı kurulmalıdır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu