Tiktok Takipçi Satın Al

Emoji Nedir? Nerede Kullanılır?

İletişim giderek daha küresel bir hale geliyor. İngilizcenin günümüzde pek çok noktada ortak dil olarak kullanıldığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Doğru iletişim kaynakları söz konusu olduğunda artık daha eğlenceli ve daha farklı bir yöntem aranmaktadır. Emojiler ise tam da bu noktada ön plana çıkan resimli mesajlar olarak dikkatleri üzerinde toplar.


Kısaca emoji tanımını yapmamız gerekirse şunları söylememiz yanlış olmayacaktır. Emojiler karşılıklı olarak iletişimde kullanılan resimli mesajlar olarak adlandırılabilir. Farklı sosyal medya ya da iletişim uygulamalarında emoji anlamları hakkında ortak yorumlar görmek mümkündür.

Ortak Bir Dile Doğru

Emojiler hakkında yapılan araştırmalar göstermiştir ki, kullanıcıların büyük bir kısmı günlük hayatlarında sevdikleri ve muhabbet ettikleri insanlarla sadece emojileri kullanarak iletişim kurabilmektedir. Yalnız burada temel ve bilindik emojilerin dışında bazı konu başlıklarına da dikkat etmek gerekir.

Öyle ki, bazı emojilerin anlamları kullanıcılar tarafından yanlış adlandırılmaktadır. Sadece dış görünümüne aldanarak bizim kültürümüze göre anlamlar yüklediğimiz bazı emojiler daha farklı anlamlara da gelebilir.

Emoji Nedir? Nerede Kullanılır?

Bu sebeple emoji ve anlamları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bu konuda detaylı bir araştırma yapılmış adresi ziyaret etmeniz gerekebilir. Örnek vermek gerekirse iki parmak gösteren el, Türkiye’de kullanıcılar tarafından daha çok selam verme ve “buradayım” anlamında kullanılır. Uluslararası kullanıcılar ise bu emojiyi daha çok zafer işareti olarak kullanılır.

Başka bir örnek vermek gerekirse beyaz kalp emojisi, Türkiye’deki kullanıcılar tarafından sevgi ve aşk anlamıyla kullanılır. Oysa ki bu emojinin ilk olarak kullanılma amacının saflık ve temizlik olduğunu da unutmamak gerekir.

Anlamlarını Bilmek Önemlidir

En fazla yanlış kullanılan emoji ise çiçek emojisidir. Genellikle çiçek emojisi temiz bir yeri betimlemek için kullanılan bir emoji olarak ön plana çıkar. Oysa ki tasarlayıcısı bu emojinin açıklamasına geçmiş olsun şeklinde bir açıklama yapar.

Tabii ki bütün çiçek emojileri için bu durum geçerli değildir. Örneğin japon çiçeği emojisi ise sevgi ve umudu simgelemesi amacıyla tasarlanmış bir emojidir. Dolayısıyla tüm bu emojilerin anlamlarının farkına vararak kullanmak daha yerinde bir adım olarak ön plana çıkabilir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu