Tiktok Takipçi Satın Al

Elon Musk’ın Yeni Nöroteknoloji Projesi: Neuralink (Canlı Yayında Demo)

Neuralink, Elon Musk’ın çılgın proje olarak adlandırılan beyin-bilgisayar arayüzü nöroteknolojisidir.

Dün gece canlı yayında Neuralink tanıtıldı. Hatta canlı yayında da bir domuzun beynine çipler yerleştirdi. Elon Musk’ın bu projesi devrim niteliğinde. Peki Neuralink, insan beynini bilgisayara bağlayacak bir teknolojiyi tanıtmak üzere. Peki “beyin-bilgisayar arayüzü” tam olarak nedir, ne işe yarar?


Musk, şirketin geçen yıl piyasaya sürdüğü otomatik cerrahi sistemin çalışan bir “V2” prototipini dün gece izleyenlerle paylaştı. Şimdiye kadar sistem sadece beynin kortikal yüzeyine giriyor, ancak şirket sonunda daha derin beyin fonksiyonlarını (yani hipotalamus) izlemek için onları gri maddenin daha derinlerine yerleştirmeyi umuyor.

Bu elektrotlar, hastanın kafatasına açılan küçük bir deliğe takılan ve elektrotların aldığı sinyalleri toplayan 23 mm x 8mm sızdırmaz bir ünite olan Neuralink’in “Link 0.9” yongasına bağlanacaktır. Musk, Link’in hastanın sıcaklığını, basıncını ve hareketini ölçerek olası kalp krizi veya felç hakkında erken uyarılar sağlayacağını söyledi.

Neuralink beyin çipleri bir domuzun beynine yerleştirildi. Şirketin başkanı Elon Musk bunu sunumunda söyledi. Hayvanlardan biri iki aydır gömülü çip ile yaşıyor.

Elon Musk'ın Yeni Nöroteknoloji Projesi: Neuralink (Canlı Yayında Demo)

Elon Musk, Neuralink teknolojisinin bir sunumunu yaptı ve cihazın beyin aktivitesini okuma yeteneklerini gösterdi. Bu olayların, şirketin fikrini gelecekte hayata geçirmeye yardımcı olacak malzeme bilimi ve robotik alanındaki uzmanları çekmek için gerekli olduğunu belirtti.

Musk, geçen yıl şirketin cihazın boyutunu küçülttüğünü ve şimdi 2 bin daha az elektrot kullandıklarını kaydetti. Arayüzün çalışması bir hayvanda gösterildi. İmplant edilmiş elektrotların yardımıyla beyninin aktivitesini tüm kanallardan analiz etmek mümkün. Aynı zamanda, başka bir hayvan aynı anda iki elektrotla yaşadığı dile getirildi. Cihazlar paralel olarak çalışabilir.

Musk, Neuralink elektrotlarının beynin dokunsal merkezlerinin aktivitesini kablosuz bir iletişim kanalı üzerinden izlemenizi sağladığını açıkladı. Ona göre, bu teknoloji gelecekte beyin veya omurilik rahatsızlıklarından muzdarip insanlara yardımcı olabilir.

Neuralink Nedir?

Neuralink, insan beynini bir bilgisayar sistemine bağlamak için teknoloji üzerinde çalışıyor. Daha önce, şirketin çalışmaları hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmiyordu, buna Musk’ın “gizli” projesi deniyordu. Şirketin temel amacı, elektronik arayüzleri felçli insanlara iletişim için bilgisayar ve akıllı telefon kullanabilmeleri için yerleştirmeye imkan verecek bir teknoloji geliştirmektir. 17 Temmuz 2019’da ilk Neuralink sunumu gerçekleşmişti. Şirketin tam olarak ne yaptığını ve araştırmasının hangi aşamada olduğunu ilk kez gösterdi.

Engadget editörleri, beyin-makine arayüzü fikrinin yeni olmadığını, bilim adamlarının onlar üzerinde on yıllardır çalıştığını ve hayvanlara yerleştirilip test edildiğini söylüyor. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylanan derin beyin stimülasyonu için bazı cihazlar vardır. Bunlar Parkinson hastalığıyla mücadeleye yardımcı olurlar. Diğer şirketler de teknoloji üzerinde çalışıyor – örneğin Facebook, düşünceleri kullanarak mesajlar gönderebilen invazif olmayan cihazlar konseptini tanıttı.

Elon Musk'ın Yeni Nöroteknoloji Projesi: Neuralink (Canlı Yayında Demo)

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu