Tiktok Takipçi Satın Al

Elektrikli Motosiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son dönemde popüler olarak satın alınmaya devam edilen elektrikli motorsikletleri alırken nelere dikkat edilmeli bunları bu rehberimizde sizlere aktardık.

Son yıllarda elektrikli motosiklet ve elektrikli bisiklet tercih edenlerin sayısı git gide arttı. Benzin fiyatlarının artmasından sonra motorin fiyatlarınında yüksekten uçtuğu günümüz Türkiye’sinde insanlar araç kullanımını azaltma yollarına yönelmiştir.


Toplu taşım araçlarının kullanımına yönelebilenler için bu bir çözüm olsada bu imkandan faydalalanamayan kişiler alternatif özel ulaşım yöntemlerine yönelmiştir.

Son zamanlarda sokaklarda,caddelerde en sıkça görmeye başladığımız , Elektrikli Bisiklet furyasına katılmak isteyenler için , elektrikli bisiklet alırken dikkat edilmesi gereken noktalar‘ı sizler için derledik.

Elektrikli motorsiklet klasik scooter tarzı benzinli motorlar ile görüntü olarak birbirine benzerdir.Kasalı , yan aynalı , çift tekerli görüntüsü ile normal motorbisikletlerden ayırmak pekte mümkün değildir.Ortalama hızları model ve gücüne göre 20 km/s ile 115 km/s arasında değişmektedir.Tek şarj ile kat ettikleri mesafe ise yine model ve motor gücüne bağlı olarak 20 ile 170 km arasında değişebiliyor.

1- Garanti, güvenlik ve bakım

Elektrikli motosiklet seçerken değerlendirmeniz gereken diğer detaylar arasında alarm, pedallar, ışıklandırma düzeneği gibi detayların yanı sıra garanti ve servis şartları vardır. Pedal konusu elektrikli de olsa yasal olarak bu araçlara da pedal konma zorunluluğu olduğunu unutmamaktır. Alarm konusunda tekerin çok hafif dönmesiyle dahi harekete geçebilen alarm sistemlerini deneyebilirsiniz. Aydınlatma konusunda ise ön lambaların ve stopların dikkat çekici büyüklükte olması önemli bir detaydır.

Garanti ve servis konusunda ise elektrikli motosikletlerin bakımını hafife almamanızı öneririz. Satın alacağınız markanın veya satıcısının yetkili servis ağının genişliği ve ona ulaşım kolaylığı en önemli satın alma kriterleri arasındadır.

2- Şarj ve akü

Kendinize bir elektrikli motosiklet satın alırken dikkat etmeniz gereken detaylardan birisi de elektrikli motosikletlerin aküleri olacaktır. Eğer aracınızı apartman girişinden ya da bahçe katından şarj edebilme imkanınız varsa gömülü akülü modelleri tercih edebilir ve akü hırsızlığının önüne geçebilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa ve evde şarj edecekseniz taşınabilir ve kilitlenebilir akü modellerini seçmenizi öneririz. Aküleri bir de volt açısından değerlendirmeniz sağlıklı olacaktır. Yüksek voltlu aküler daha fazla elektrik sarf eder ve daha çabuk şarj olur. Elektrikli motosikletlerin şarj süreleri ise ortalama yarım saat ile 8 saat arası değişmektedir.

Elektrikli Motosiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

3- Menzil meselesi

Peki gideceğimiz yollarda mesafelere göre seçimleri nasıl yapacağız? En düşük menzilli elektrikli bisikletler genelde tek şarj ile 5 km’lik bir mesafeyi ortalama 4 gün yapabilmenizi sağlar. Eğer daha uzun mesafelere gidecekseniz, 75-80 km menzile uygun elektrikli motosiklet modelleri sizin için daha uygun olacaktır.

4- Motorun gücü

Eğer A sınıfı ehliyetiniz yoksa 250 Watt gücünün aşağısındaki elektrikli motosikletleri tercih etmelisiniz. Motor gücü aynı zamanda menzili de etkilediği için seçim yaparkenki önemli kriterler arasındadır. 500 Watt motor gücü olan elektrikli motosikletler 25 km, 1200-1500 Watt arasında gücü olanlar 40-50 km, 2000 Watt gücü olanlar ise 75 km ve üzeri menzil mesafelerine sahiptir. İhtiyacınıza uygun seçimi bu şekilde yapabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu