Tiktok Takipçi Satın Al

Efsane Geri Geliyor: SuperMicro, Anakart Piyasasına Tekrar Dönüyor!

SuperMicro, 1990’lı yılların sonu-2000’li yılların başlangıcında bilgisayar pazarında anakart denildiğinde akla gelen firmalardandı.

O dönemin ofis bilgisayarlarının yanı sıra oyuncu sistemlerinde de kendine yer edinen firma yaklaşık son 10 yıldır sunucu segmentinde üretim yapmaktaydı. Sunucu klasmanında pastadaki en büyük 3. dilime sahip olan üretici aslında son dönemde Intel işlemciler için de çözümler üretmekteydi lakin bu modeller daha çok OEM sistemlerde kullanılmakta. Firmadan yapılan son açıklamaya göre ABD merkezli anakart üreticisi eski günlerine yeniden dönmek istiyor.

[sp-related style=”dark” id=”36442″]

Intel’in 9. Nesil işlemcileri için de Z390 yongasetli bir modeli bulunan şirket PCI-E 4.0 ve DDR5 teknolojileriyle birlikte pazara giriş yapmayı planlıyor. Eğer firma ilerleyen dönemde sunucu sınıfındaki başarısını masaüstü pazarına da taşıyabilirse iddialı seçeneklere kavuşabileceğiz demektir. Zira az önce bahsettiğimiz Z390 çipsetli model 10 faz VRMPCI-e kanallarının sayısını ikiye katlayan bir PLC yongası ve şu anda daha çok sunucu anakartlarında bulunan 10 gigabit Ethernet portu gibi dikkat çeken detaylara sahip.

Intel için üretilecek! AMD işlemcileri için de üretecek mi?

Efsane Geri Geliyor: SuperMicro, Anakart Piyasasına Tekrar Dönüyor!

[sp-related style=”dark” id=”36283″]

Son olarak daha çok Intel’le birlikte anılan SuperMicro aslında AMD’nin yongaları için de çözümler üretiyor. Hatta firma AMD’nin EPYC işlemcilerine yönelik ilk anakartı kullanıma sunan üretici olmuştu. Masaüstü segmentinde ise Ryzen işlemcilerinin yakaladığı ivmenin farkında olduklarını belirten Kıdemli Başkan Yardımcısı Vik Malyala pazarı bir süre izleyeceklerini belirtti. Bakalım yeşil rengiyle akıllara kazanan SuperMicro pazarda nasıl bir yol izleyecek.

Efsane Geri Geliyor: SuperMicro, Anakart Piyasasına Tekrar Dönüyor!

kaynak: https://www.donanimhaber.com/SuperMicro-masaustu-anakart-pazarina-geri-donuyor–107905

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu