AMD

Eba Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

EBA yani eğitim bilişim ağı Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan bir sosyal ağıdır. EBA üzerinden gerçekleştirilen etkinlik ve derslerle milyonlarca öğrencinin online eğitim süreci başlatılmıştır. Peki Eba öğrenci girişi nasıl yapılır?

EBA’nın temelleri ilk olarak 2012 yılında atılmıştır. FATİH projesi ile hayata geçen EBA, geçtiğimiz 2019 yılı itibari ile daha fazla önem kazanmıştır. Pandemi süreci kapsamında kısmi kapanma ve tam kapanma dönemlerinde bildiğimiz gibi eğitim öğretime ara verildi.

Eğitim faaliyetlerinden öğrencilerin uzak kalmaması adına EBA üzerinden ders etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Eba öğrenci girişi ekranı üzerinden milyonlarca öğrenci eğitim bilişim ağına erişim sağlayabiliyor. EBA üzerinden canlı dersler yapıldığı gibi birçok ders materyali ve etkinlik öğrencilerin kullanımına açılıyor.

EBA Öğrenci Şifresi Nasıl Alınır?

Eba Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

EBA Öğrenci Giriş ekranından sisteme erişim sağlamak isteyen öğrenciler sırasıyla aşağıdaki adımları izlemelidir. Eba giriş yapmak için tıklayın. Eba şifresi alma adımları için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Öncelikle öğrenci EBA.gov.tr internet adresine giriş yapmalıdır.
  • Sağ tarafta yer alan “EBA’ya Devam Et” bölümünde öğrenci, öğretmen, veli, mesleki gelişim ve akademik destek alanları bulunmaktadır. Öğrenciler öğrenci butonuna tıklayarak giriş sayfasına yönlendirilir.
  • Giriş ekranında öğrencilerden T.C kimlik numarası ve EBA şifresi istenir.
  • EBA şifresine sahip olmayan öğrenciler e-okul bilgileri ile EBA’ya giriş yapabilir. E-okul ile öğrenciler EBA’ya giriş yaptıktan sonra kendilerine yeni bir şifre belirleyebilir.
  • Veli ve öğretmen yardımı ile de e-devlet bilgileri kullanılarak öğrencinin EBA şifresi alınabilir.
  • Aynı şekilde öğretmenin e-devlet veya MEBBİS üzerinden bilgileri ile öğrencisine EBA şifresi alması mümkündür.

Eba öğrenci giriş ekranına tekrar dönen öğrenciler belirledikleri şifreleri ile T.C kimlik numaralarını girdikten sonra EBA’ya giriş yapabilir. Eylül ayı itibarıyla okulların tam anlamı ile yüz yüze eğitime başlayacağı duyuruldu. Fakat EBA üzerinden de öğrenciler eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam edebilecek.

Olası bir kısıtlama veya kapanma durumunda milyonlarca öğrenci internet üzerinden kaldıkları yerden eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edecek. Bakanlık bünyesinde gerçekleştirilen projeler kapsamında birkaç yıl içerisinde birçok dersin internet ortamına aktarılması planlanıyor. Bu kapsamda EBA gibi farklı sosyal platformlarında kurulması mümkün. Yaklaşık 18 milyon öğrenci EBA kullanmaya devam ediyor.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu