Dünyayı En Çok Kirleten Firmalar Belli Oldu! Coca-Cola İlk Sırada!

Son zamanlarda yapılan bir küresel denetime göre, bir kez daha, Coca-Cola, Nestlé ve PepsiCo dünyanın en kötü plastik kirliliğine katkıda bulunuyor.

Coca-Cola‘nın dünyanın en kirletici markası olarak üst üste ikinci yılını dolduruyor. Başlıca küresel kirletici olarak tanımlanan diğer şirketler arasında Solo Cup Company ve Colgate-Palmolive bulunmaktadır. ABD’de, Nestlé, ülkenin en kötü kirleticisi olarak 1. sırada yer aldı. Bir sonraki Solo Cup Company  ve Starbucks geldi.

Geri dönüşüm iddia edildiği kadar etkili değil

Denetim, şirketlerin “%100 geri dönüştürülebilir” ürünler üretme vaatlerinin çevre için fazla bir şey yapmadığını tespit etti. Aslında, üretilen yalnızca %9 plastik gerçekte dünyada geri dönüştürülmüştür. Denetime göre, geri kalanlar ya yakılıyor, çöp depolama alanlarına gönderiliyor ya da çevreye atık bırakmaya devam ediyor.

Sadece geri dönüşüm uygulanabilir bir seçenek değil, Von Hernandez, Break Free From Plastic hareketinin küresel koordinatörü diyor.

“Bu rapor, şirketlerin yarattıkları plastik kirliliği krizini ele almak için acilen daha fazla şey yapmaları gerektiğine dair daha fazla kanıt sunuyor. Tek kullanımlık plastik ambalajlara güvenmeye devam etmeleri, çevreye daha fazla atılabilir plastik pompalamak anlamına gelir ”dedi. “Geri dönüşüm bu sorunu çözmeyecek.”

Dünyayı En Çok Kirleten Firmalar Belli Oldu! Coca-Cola İlk Sırada!

Coca-Cola plastik kirliliği raporuna cevap verdi

Coca-Cola için gönüllüler, 37 farklı ülkeden 11.732’den fazla plastik kaydetti. Yalnız, Coca-Cola, toplanan toplam plastik atıkların %2,5’ini oluşturdu.

Coca-Cola The Daily News‘e plastik kirliliğini azaltmak ve temizlik çabalarına yardımcı olmak için  çalıştıklarını söyledi.

“Ambalajlarımız okyanuslarımızda ne zaman biterse – veya ait olmadığı herhangi bir yer – bizim için kabul edilemez. Diğerleriyle ortak olarak, bu kritik küresel konuyu ele almak için, hem okyanuslarımıza giren plastik atıklar açısından musluğun kapatılmasına yardımcı olmak hem de mevcut kirliliğin temizlenmesine yardımcı olmak için çalışıyoruz. ”

Abone Ol 

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu