Dünya Hammadde Tüketimi Yılda 100 Milyar Tona Ulaştı - TeknoDiot.com

Dünya Hammadde Tüketimi Yılda 100 Milyar Tona Ulaştı

Abone Ol 

İnsanlık tarafından tüketilen malzeme miktarı rekor 100 milyar tonu aştı. Bu, Circle Economy organizasyonunun raporundan biliniyordu.

takipçi satın al
takipçi satın al

Raporda sunulan istatistiklere göre, 1970’den beri insanlık tarafından kullanılan malzeme sayısı dört kat arttı. Son iki yılda hammadde tüketimi% 8’den fazla arttı ve kaynakların yeniden kullanımı% 9,1’den% 8,6’ya düştü.

Ortalama olarak, her kişi yılda 13 tondan fazla malzemeyi oluşturmaktadır. Ancak rapor, bazı ülkelerin yenilenebilir enerjinin sistemlerin merkezinde yer aldığı ve atık ve kirliliğin etkisiz hale getirildiği bir ekonomi yaratmak için adımlar attığını da belirtti.

Gelecekte malzeme miktarındaki artış, yaban hayatı ve iklimi etkileyecek acil durumlar yaratabilir. Fosil yakıtların, metallerin, yapı malzemelerinin ve ağaçların dengesiz madenciliği özellikle onları etkileyebilir.

Dünya Hammadde Tüketimi Yılda 100 Milyar Tona Ulaştı

2019’da insanlık, tarihte rekor olan 100.6 milyar ton malzeme kullandı. Bunların yarısı inşaat için kum, kil, çakıl ve çimento ile gübre üretimi için taş ocaklarında çıkarılan diğer minerallerdir. Kömür, petrol ve gaz% 15, metal cevherleri – toplam atığın% 10’unu oluşturmaktadır. Atıkların önemli bir kısmı gıda ve yakıt için kullanılan bitkiler ve ağaçlardır.

Circle Economy’ın genel müdürü Harald Friedl, “Küresel kaynaklara sınırsız gibi davranmaya devam edersek, bu küresel bir felakete dönüşecektir” dedi. “10 milyardan fazla insanın gelecekte Dünya’da rahatça yaşamasını istiyorsak, hükümetler bu alanda acilen kararlar almalıdır.”

Göz atın:   Süper Ay'ın Görüntüleri!

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu