Tiktok Takipçi Satın Al

Drone ile Akciğer Nakli Yapıldı!

Kanada’daki araştırmacılar ilk kez bir drone kullanarak nakil için akciğerleri teslim etti. Bilim adamları, bunun nakil için en zor organlardan biri olduğunu çok dikkatli bir şekilde saklanması ve taşınması gerektiğini söylüyor.


Biyomühendislik şirketi Unither Bioélectronique ilk kez bir drone ile hastaya akciğer yolladı. Bu uçuş altı dakika süren bir test uçuşuydu.

Akciğerler Toronto Western Hastanesi’nden City General Hospital’a nakledildi ve burada Kanada Üniversite Sağlık Ağı’nın baş cerrahı Dr. Shaf Keshawji sabah 1 civarında sevkıyatı aldı. Aynı gün gerçekleştirdiği bir nakil için ciğerlerine ihtiyacı vardı.

Araştırmacılar, uçuşun hazırlanmasının 18 ay sürdüğünü kaydetti. Ayrıca, organlar dronlar kullanılarak zaten teslim edilmiştir, ancak akciğerler nakliye sırasında çevresel değişikliklere özellikle duyarlıdır ve çoğu donör akciğeri yetersiz oksijen doygunluğu nedeniyle kullanılamaz hale gelir.

Bu nedenle Unither Bioélectronique mühendisleri, uçuş sırasında titreşimlere, irtifa değişikliklerine ve basınca dayanabilen özel bir hafif karbon fiber kap geliştirdi. Eğitim, akciğer simülatörleri kullanılarak uçuş eğitimi ve düşme testlerini içeriyordu.

Organ Nakli Drone ile Hızlanabilir

Şirket, “Bu drone, özellikle sıkışık kentsel alanlarda, bağışçılar ve alıcılar arasındaki organ transferinin verimliliğini artırabilir” dedi. “Bu proje sayesinde, daha büyük, tamamen otonom, elektrikli, çevre dostu kıtalararası nakil dronlarının büyük ölçekli dağıtımına kapı açacak olan organ dağıtımının geleceği için önemli bir basamak taşı oluşturduk.”

Araştırmacılar, organ naklinde her dakikanın bir rol oynadığını da sözlerine ekledi. Organın daha sonra nakilde kullanılabilmesi için özel solüsyonlarda saklanması gerekir. İnsan akciğerleri ve kalbi genellikle dört ila altı saat boyunca taşınmaya, karaciğer ve böbrekler ise birkaç güne kadar dayanabilir. Bu nedenle, bilim adamları, kara taşımacılığı veya ticari uçuşlar yerine dronları kullanmak daha iyidir.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu