Tiktok Takipçi Satın Al

Domain Nedir? Dünyanın En Çok Tercih Edilen Domain Uzantıları

Domain Nedir?

Domain’in Türkçe karşılığı alan adıdır. Alan adı, bir web siteye ait olan fiziksel adres olarak da adlandırabilmektedir.

IP adreslerinin ezberlenmesi zor olduğundan dolayı  birçok internet kullanıcısı siteleri için .com, .net gibi alan adları kullanır. Domain için yapılabilecek en genel tanımlardan bir diğeri ise sitenin adresi ve adı olacaktır. Her sitenin kendine ait alan adı bulunmaktadır.


Alan adları önemli iki parçadan oluşur. Örnek olarak Alışveriş.com gibi bir adresi alırsak, Alışveriş kısmı internet sitesinin adını, .com kısmı ise Domain adını belirtir. Kişi bir alan adı satın aldığında,  adres o alan adının hangi sunucuya ait olduğunu gösterecektir. Sitenin adı dosyaları, içerikleri ve verileri bulunduran kısım, alan adı ise siteye girebilmek için yazılan adrestir.

Domain bulunmadığında siteye girmenin tek yolu IP adresini yazmaktır ve IP adresleri oldukça karmaşık yapılardır.  Seçilen siteyi sadece IP adresi ile açmak mümkün olmayacaktır. Alan adının var olmaması dijital dünyada bulunmanızı zorlaştıracak ve insanlara ulaşmanızı engelleyecektir.  Alan adınızın sizi ve sitenizi en iyi şekilde yansıtması gerekmektedir. Çünkü insanlara bu şekilde hitap edip amacınıza ulaşabileceksiniz.

Bir Domain TLD (Top Level Domain) ve SLD (Second Level Domain) olmak üzere iki bölümden oluşur.  Sitenin adını içeren kısım SLD, alan adını içeren kısım ise TLD’dir. Uzantılar ICANN tarafından yetkilendirilmiş hosting firmaları sayesinde kiralanabilmektedir.  ICANN ( The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) internetin güvenli olmasını amaçlayan ve alan adı çalışmalarını yöneten kuruluştur.

Domain Uzantısı Nedir?

Alan adlarında bulunan noktadan sonraki kısma uzantı adı verilir. Bu uzantı sitenin dünya çapında erişilebilir olması için gereklidir.  Alan adı alan birçok şirket ve bireyler genellikle İngilizcede commercial kelimesi ve şirket anlamına gelen company kelimesinin birleşiminden oluşan com uzantısını tercih etmektedir.  Uzantılar genellikle sitenin faaliyet gösterdiği alana göre değişmektedir. Uzantılar, ülkesine göre de alınabilmektedir.

Alan adı ve uzantısı satın almak istediğinizde birçok farklı sağlayıcı çeşidi bulabilirsiniz. Her sağlayıcıya göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Alan adlarından, com, net, org, info gibi global alan adları 10 yıl süresince,  com.tr, com.uk, gen.us gibi yerel alan adları ise 5 yıl süresince kiralanabilmektedir. Alan adınızın başka kimse tarafından kullanılmamasını istiyorsanız satın aldığınız adı tescil ettirmeniz gerekmektedir.

Alan adları ticaret sitesi oluşturmak, interaktif işlemler gerçekleştirmek, bilgi paylaşımı yapmak gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Alan adları sitenin amacına, bulunduğu bölgeye göre farklılık göstermekte ve yasalara uygun hazırlanmış olmalıdır. Yasalara uygun olmayan adlar ve siteler devlet tarafından gerekli görüldüğü takdirde kapatılabilmektedir.  Alan adı tescili için hizmet vermekte olan firmalara başvurularak prosedürlere uygun tescil işlemi yapılabilmektedir.

Sahip olduğunuz alan adının mevcut şirketinizden başka bir şirkete taşınması ise alan adı transferi işlemidir. İstediğiniz takdirde transferi yapabilmektesiniz. İşleme başvurup onaylandıktan sonra kalan geçerlilik süresine bakılmaksızın 1 yıllık yenileme işlemi gerçekleşecektir. Bu sürece en az 10 gün zaman kaldığında başlamanız gerekmektedir. İşlemler şirketler arası değiş tokuş olabileceği gibi tek taraflı olarak da yapılabilir.

Domain Nedir? Dünyanın En Çok Tercih Edilen Domain Uzantıları

En popüler Domain Uzantıları Nelerdir?

İnternet günden güne kendini yenileyen ve birçok işlem için kullanılan bir araçtır.  Günümüzde her insanın ya da her şirketin kendine ait bir internet sitesi bulunmakta ve bu siteler bilgi vermek ve almak, sosyalleşmek, eğitim vermek, ticaret yapmak gibi amaçlarda kullanılmaktadır. Bunlar gibi çeşitli alanların bulunması sitelerin adlarında ve alan adlarının uzantılarında ise çeşitliliğe yol açmaktadır.

.com Uzantısı

Profesyonel web sitesi kurmak isteyen şirketler ve bireyler  güvenli ve global bir imaj yaratmak için .com uzantısını tercih etmekte. 2019’da yapılan araştırmalara göre 142.5 M kişi bu alan uzantısını kullanmaktadır. Genel olarak bu uzantının ticari kuruluşlar ve şahıslar tarafından alınmaktadır. Günümüzde ise birçok alanda tercih edilebilmektedir.

.net Uzantısı

.net uzantısı 13.6 M kişi tarafından servis sağlayıcıları ve sunucuları için tercih edilmektedir.  Network kelimesinin kısaltılmış halidir.  Ağ, şebeke gibi birçok anlama sahip olan network kelimesinin uzantı hali olan .net başlarda teknoloji ile ilgilenen siteleri bir araya toplamak amacı ile oluşturulmuş, ancak zamanla herkesin .com gibi tercih ettiği bir alan uzantısı haline gelmiştir.

.org Uzantısı       

.org uzantısı kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve dernekler tarafından kullanılmaktadır ve 10 M kişi tarafından tercih edilmektedir.  Açılımı İngilizcede organization anlamına gelen organizasyon, örgüttür.  Vakıflar, kurumlar ve toplantı sitelerinin tercih ettiği bir alan adı olan .org, .com ve .net alan adlarından sonra en çok tercih edilen üçüncü alan adıdır.

.info Uzantısı

İngilizcede bilgi anlamına gelen information kelimesinin kısaltılmış hali olan .info uzantısı daha çok bilgi veren, ödev içerikleri ya da tarihsel anlatım gibi konulardaki siteler için kullanılmaktadır.  En çok tercih edilen uzantılardan olan .info diğer alan adları gibi dünyada birçok insan tarafından istedikleri konu hakkında insanlara bilgi vermek için kullanılmaktadır

Siz de projelerinizi yayına alacağınız da Türkiye’nin en çok tavsiye edilen domain ve hosting firması olan Alastyr ile domain sorgulama yapabilir. Projenize özel kısa ve akılda kalıca harika domainler satın alabilirsiniz. Alastyr domain paneli ile ücretsiz whois gizleme, park sayfası ve DNS yönetimi ile domain yönetimi için ekstra ücretler ödemezsiniz. Üstelik Alastyr 7/24 teknik destek hizmeti ile dilediğiniz an destek alabilirsiniz.

.biz Uzantısı

Kayıt koşulu gerektirmeyen .biz uzantısı daha çok firmalar ve uluslararası organizasyonların seçimi olmaktadır. İngilizcedeki business kelimesin kısaltımı olan .biz uzantısı Türkçede iş anlamına geldiği için iş odaklı sitelerde, reklam sayfalarında ve markalar tarafından kullanılmaktadır.  Bireyler .biz uzantısını kendi işleri ya da reklamlarını yapma amacıyla kullanabilmektedir.

Popüler Domain uzantıları faaliyet alanına göre şekillenmiştir. Ek olarak sitelerin bulundukları ülkeler için .tr (Türkiye), .us (Amerika) , .uk (İngiltere), .de (Almanya), .cn (Çin) ve .ru(Rusya) gibi uzantılar da alabilmektedir.  Türkiye’de kullanılan .tr uzantısını almak için istenilen belgelerin teslim edilmesi ve alınmak istenen alan adının mevcut ticari ad ile aynı olması gerekmektedir.

Domain Nedir? Dünyanın En Çok Tercih Edilen Domain Uzantıları

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu