Dolar Yükselmeye Devam Eder mi?

Dolar Yükselmeye Devam Eder mi?

Abone Ol 
takipçi satın al
takipçi satın al

Dolar Türk Lirası karşısında geçtiğimiz hafta son dönemlerin en yüksek seviyelerini 4,20 seviyesini test ederek görmüş oldu. Buradan yaşanan geri çekilme ile 4,10 seviyesinin altına gerileyen dolar kurunda yükseliş hareketi devam edecek mi yoksa son buldu mu yatırımcılar tarafından merak edilir hale geldi.
Dolar yükselir mi, dolarda düşüş başladı mı dolar ne olur soruları yatırımcılar tarafından en çok sorulan sorular durumunda. Peki dolarda yükseliş hareketi sonlandı mı yoksa yeni rekorlar bizleri bekliyor olabilir mi ? Yatırımcıların merak ettikleri uzman dolar yorumları ne diyor?

Dolar Ne Olur ?

2018 yılı içerisinde Fed’den beklenen faiz arttırımları göz önüne alındığında dolarda küresel bir değerlenme yaşanması söz konusu olabilir gibi dursa da özellikle Trump’ın uygulamış olduğu politikalar dolar da değer kaybı yaşanmasını sağlamaya devam ediyor. Her ne kadar ülkemizde dolar kuru üzerinden yükseliş hareketi hakim olsa da birçok para birimine karşı oldukça yüksek değer kayıpları yaşamakta olan dolar tarafında dolar endeksinin yükselişe geçmesi Türkiye’de konjonktürün değişmemesi dolar tl kurunda daha yüksek seviyelerin hedeflenmesini sağlayabilecektir. Ancak Suriye sorununun çözümü ve benzeri Türkiye lehine olumlu gelişmeler TL pozitif bir hava oluşturabilir ve bu durumda dolarda yeniden 4 lira seviyesinin altına geri çekilmeler yaşanabilir.

Dolarda olası yükselişlerde direnç noktası 4,20 seviyesi izlenebilecekken geri çekilmelerde ise 4 lira seviyesi psikolojik destek noktası olacaktır. Uzmanların dolar yorumları dolarda yükseliş hareketinin devamına işaret ediyor. Önümüzdeki dönemde enflasyon oranlarında yaşanabilecek olası iyileşmeler veya kötüleşmeler dolar kurunun fiyatlarına etki edebilecektir. Yine büyüme verilerini de takip edecek olduğumuz ekonomik veriler içerisinde Abd tarafından açıklanacak olan ekonomik takvim verileri de oldukça önem taşımaktadır.

Dolar tl tarafında yaşanan yükselişle beraber gram altın fiyatları da son zamanların en sert yükselişini yaşayarak 182 tl seviyesinin üzerini gördü ve tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu. Gram altın fiyatları için yorum yapan analistler gram altın yorumları içerisinde 2018 yılı içinde 190 tl seviyesinin görülebileceğini belirtiyorlar. Bir kısım analist ise gram altın fiyatlarında artık 160 tl seviyesine doğru bir gerileme beklemekteler. Dolar tl paritesinde yaşanabilecek hareketler direkt olarak gram altın fiyatlarını da etkileyeceğinden gram altın yatırımcıları tarafından da takip edilmekte olan dolar kurunda yaşanabilecek sert hareketler gram altın fiyatlarını da olumlu veya olumsuz yönde etkileyeceğinden dikkatle takip edilmesi gerekmektedir.

Göz atın:   Durmak Bilmiyor! Bu Hafta A101 ile Teknolojiye Doyacağız

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum atmayı unutmayın! Teknoloji ve oyun içeriğini okumak isterseniz teknodiot.com'a göz atın! Daha fazlası için TwitterInstagram, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Başa dön tuşu
teknodiot youtube
Oyuncu Ekipman İnceleme Videolarını Kaçırmayın!
Oyuncu Ekipman İnceleme
Videoları!
ABONE OL