Tiktok Takipçi Satın Al

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası

İnternet ve internet bağlı olan bilgisayarlarda karşılaşılan DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasının çözümünü sizlere anlatıyoruz.

Günümüzde giderek daha da yaygın bir hal alan teknolojiler ile internet kullanıcı sayısı bir hayli artmıştır. İnternet kullanımının yaygınlaşması insanların anlık olarak birbirinden ya da dünyada olup biten her şeyden haberdar olmasına imkan tanımaktadır.

Ancak bazı durumlarda internet sayfalarında hatalar alına bilmektedir. Bunlardan bir tanesi de dns_probe_finished_nxdomain hatası olarak bilinmektedir.


Bu hata internet bağlantısında bir sorun olmamasına ve URL adresinin doğru yazılmasına rağmen yüklenmek istenmeyen web sayfalarında kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Özellikle en çok kullanılan web tarayıcısı olan Google Chome’de bu hata ile sıklıkla karşılaşılabilmektedir.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası

Hata Neden Kaynaklanır?

Kullanıcılar dns_probe_finished_nxdomain hatasını karşılarında gördüklerinde oldukça kafa karıştırıcı durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu hata hakkında hiçbir fikri olmayan kullanıcılar için hatanın düzeltilmesi de zor gözü ile bakılmaktadır. Ancak bu hata sıklıkla görülmektedir ve kaynağı belirlendiğinde hızlı bir şekilde çözülebilmektedir. Hata kodunda da görüleceği üzere meydana çıkan bu hata doğrudan DNS ile alakalıdır. DNS web sitelerinin ziyaret edilmesini sağlamaktadır. Bir URL adresi web tarayıcısının adres çubuğuna girildiğinde DNS URL’nin IP adresini aramak için kendi online veritabanına bir istek yollamaktadır. Eğer DNS herhangi bir sonuç bulamazsa bu hata mesajını kullanıcının karşısına çıkartmaktadır.

İlgili Makaleler

Sorun Nasıl Çözülür?

Bilgisayar ortamında karşılaşılan her hata gibi bu hatanın da bir çözümü bulunmaktadır. Hatanın çözüm yolları doğru bir şekilde uygulandığı zaman sorun ortadan başarılı bir şekilde kaldırılmaktadır. Bu noktada yapılabilecek birkaç farklı işlem bulunmaktadır. Hatanın çözümüne ulaşana kadar mutlaka her seçenek değerlendirilmelidir. Bu sayede hata tamamı ile ortadan kaldırılır ve tekrara bu hata ile karşılaşılmaz. Yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • VPN ve Antivirüs’ün devre dışı bırakılması. VPN ve antivirüs kullanımı özellikle internet ortamında uzun süreler geçiren insanlar için birbirinden farklı güvenlik çözümleri sağlamaktadır. Ancak bu uygulamaların kullanılması bazı durumlarda kullanıcının belirli web sitelerine erişim sağlamasını engellemektetir.
  • DNS ön belleğinin temizlenmesi. DNS ön belleği ziyaret edilen web sitelerinin IP adreslerini tutmaktadır. Eksi IP adresleri de bu sorunun yaşanmasına sebep olmaktadır.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Uğur Aydemir

TeknoDiot'un Genel Yayın Yönetmeni, bilgisayar ve yazılım dillerine düşkün, grafik tasarımla uğraşan, aynı zamanda tam zamanlı olarak çalışan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu