Tiktok Takipçi Satın Al

DNS Değiştirme ve DNS Ayarları

Dns değiştirmenin en hızlı yolunu, dns ayarlarına dair tüm bilgiler...

Hayatımızı kolaylaştıran internet, kullanımı her ne kadar basit gibi görünse de birçok bileşeni barındıran sistemlerin bütünü olarak karşımıza çıkıyor. Bu bileşenlerden bir tanesi de günlük hayatta sıkça duyduğumuz DNS terimidir. Alan adları sistemi olan DNS; aradığımız internet sitesine ulaşamadığımız zaman modem ışıkları arasında ilk baktığımız yerdir.

Hayatımızı kolaylaştıran internet, kullanımı her ne kadar basit gibi görünse de birçok bileşeni barındıran sistemlerin bütünü olarak karşımıza çıkıyor. Bu bileşenlerden bir tanesi de günlük hayatta sıkça duyduğumuz DNS terimidir. Alan adları sistemi olan DNS; aradığımız internet sitesine ulaşamadığımız zaman modem ışıkları arasında ilk baktığımız yerdir.

DNS nedir?


Kısaltılmış ismi DNS olan terimin asıl uzun ismi Damoin Name System’dir. Türkçe karşılığı ise, Alan Adları Sistemi olarak kullanılmaktadır. DNS’nin temel mantığı sistem, makine ve kullanıcılar arasında etkileşim sağlayarak, IP adreslerinin yerine domain kullanmasıdır. Böylece gitmek istediğimiz internet sitesine rahatlıkla ulaşmış oluruz. Nasıl ki telefon rehberlerimize önce numarayı yazarak sonra o numarayı isim ya da unvan ile birlikte kaydediyorsak, DNS de internet dünyasındaki rakamlardan oluşan IP adreslerinin karşılığını bize tarayıcıya yazdığımızda çıkarmaktadır. Bu işlem mili saniye denilebilecek bir sürede gerçekleşmektedir.

DNS olmamış olsaydı, Google.com adresine ya da Facebook.com adresine gitmek için bu sitelerin IP adreslerini yazmak gerekirdi. Böyle sayısız rakamları ezberlemek mümkün olmadığı için DNS, bu IP adreslerini bizim karşımıza sayfa ismi ile çıkarmaktadır.

DNS değişimi neden yapılır?

İnternet kullanımında bazı web sitelerine erişememe sorunu ile karşılaşılmaktadır. Bunların çeşitli nedenleri olabileceği gibi, DNS kaynaklı sorunlarda olabilmektedir. Bunun önüne geçmek ve istenilen siteye ulaşabilmek için farklı DNS sunucuları kullanılarak erişim sağlamaya çalışılır. Burada yapılan işlem DNS adreslerinin değiştirilmesidir.  DNS, doğru adrese erişimi sağlamanın yanında, internet sitelerine daha hızlı ve güvenli ulaşılmasını da sağlar. Hızlı DNS ayarları ile hızlı internet kullanımı için belirlenen DNS adresleri şu şekildedir:

  • CloudFlare, Primary DNS: 1.1.1.1
  • Secondary DNS: 1.0.0.1, 8.8.4.4
  • Google: 8.8.8.8, 8.8.8.4
  • Verisign: 64.6.64.6, 64.6.65.6
  • Yandex: 77.88.8.8, 8.8.4.4

Kaynak: https://berqnet.com/blog/dns-nedir-dns-ayarlari-nasil-yapilir

İşletim sistemlerine göre DNS değiştirme

DNS Değiştirme internet kullanıcılarının en fazla kullandığı Windows, Iphone, android ve MacOs için DNS ayarlarının nasıl değiştirildiğine birlikte bakalım.

İlk olarak, Windows bilgisayarlarda kolay bir şekilde DNS adresinizi değiştirebilirsiniz. Sağ alt kısımda bulunan ağ bağlantılarından ağ ve internet ayarlarını seçmeli ve buradan bağdaştırıcı seçenekleri değiştir komutunu girmelisiniz. Açılan ağ bağlantıları sekmesinden kullandığınız internet ağını seçmeli ve size sunulan ağ kartı protokollerinin arasından TCP/IPV4 protokolünü çift tıklamalısınız. Yeni açılan sekmede pasif halde bulunan DNS adresleri kısmını aktif etmeli ve aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan kısmını seçmelisiniz. Daha sonra bu her iki bölüme de kullanmak istediğiniz DNS adreslerini yazarak, yeni bir DNS adresi oluşturmuş olacaksınız.

Iphone telefonlar için DNS değiştirme

IPhone’nin kullandığı IOS işletim sisteminde DNS değiştirmek için dikkat etmeniz gereken en önemli konu, DNS rakamlarını boşluksuz ve virgül kullanarak yazmanız olacaktır. Bunun için ayarlar menüsünden Wi-Fi ayarlarına ve oradaki ‘i’ ikonuna basmalısınız. DHCP sekmesi altında yer alan DNS bölümüne geliyor ve iki DNS adresini aralarında boşluk bırakmadan yalnızca virgül kullanarak 8.8.8.8,8.8.4.4 şeklinde yazabilirsiniz. Böylece DNS ayarınız değişmiş olacak.

Android işletim sisteminde DNS ayarları değiştirme

Android işletim sistemine sahip telefonda ayarlar menüsünden Wi-Fi seçeneği seçilmeli ve bağlı olunan Wi-Fi tıklanarak, ağı değiştir seçeneği seçilmeli. Burada açılacak yeni sayfada, statik seçeneği işaretlenerek, DNS1 ve DNS 2 ayarlarını manuel olarak girmelisiniz. Son olarak kaydetme işlemini yaparak, DNS ayarlarınızı değiştirmiş oluyorsunuz.

MacOs DNS değiştirme

Apple bilgisayarların işletim sistemi olan MacOSx üzerinde DNS adreslerini kolay bir yöntem ile değiştirebilirsiniz. Menü üzerinde yer alan sistem tercihlerini seçmeli ve oradan ağ menüsüne geçmelisiniz. Burada ağ bağdaştırıcısını seçerek, ileri düzey denilmeli ve yeni açılan pencerede DNS menüsü tıklanarak, birincil ve ikincil DNS adreslerini manuel olarak yazmak gerekmektedir. Tamam komutunuz ile birlikte DNS adresiniz değişmiş olacak.

Google DNS ayarları nedir?

Google, dünya üzerinde kullanılan en büyük arama motorudur. Google kendine özel DNS adresini 8.8.8.8 ya da 8.8.4.4. olarak belirlemiştir. Google DNS adresi, en çok kullanılan ve en fazla tercih edilen DNS adresidir. Google böylece hem daha fazla kullanıcıya erişme hem de güvenli ve hızlı hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Rıfkı Erduran

Uzun zaman takipçisi olduğum teknodiot.com'da şimdi ise admin olarak görev yapmaktayım. Ayrıca oyun oynar, kripto paralara ilgi duyar ve araştırırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu