Devamsızlık Yapan Öğrencinin Velisine Para Cezası Kesilecek

T.C Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir düzenlemeyle birlikte devamsızlık yapan öğrencinin velisine bundan sonra para cezası kesilecek!

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin devamsızlık konusu için çok farklı adımlar atmışlardı. Ancak MEB, yeni bir kararla birlikte farklı yollara girmiş durumda.


Bundan sonra il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri uyarıldı ve yeni bir proje başlatıldı. Yeni sisteme göre devamsızlığı olan öğrencinin ailesine para cezası kesilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2018 yılında ‘Devamsızlık yapmayan öğrencilere başarı belgesi’ projesi başlatmıştı. Görünen o ki bu proje pek de başarılı olamadı.

Ortaöğretim kademesinde en çok devamsızlık yapılan okul türünün mesleki ve teknik liseler ile imam hatip liseleri olduğu bildirildi. Bakanlığın verilerine göre, mesleki ve teknik liselerde 20 gün ve üzeri devamsızlık yapan öğrencilerin oranı 2018-2019 eğitim öğretim yılında yüzde 44’e, Anadolu İmam Hatip liselerinde ise yüzde 36’ya yükseldi.

Devamsızlık Yapan Öğrencinin Velisine Para Cezası Kesilecek

Sürekli Devamsız Öğrenciler ile İlgili Yapılacak İşlemler” listesi ile uyarıldı. Okullara gönderilen “Yapılacak İşlemler Listesi”nde şunlar yer aldı:

  • Öğrencilere ve velilere, devamsızlık konusunda toplantı yapılarak yazılı ve sözlü bilgi verilmesi, öğrenci bir gün bile gelmez ise velinin telefonla aranması,
  • Öğrenci okula gelmiyor ise kaymakamlık tebligatı yapılıp para cezası kesilmesinin sağlanması gerekmektedir.
  • Devamsızlığın yedinci ve 12’nci günlerinde veliye devamsızlık mektubu gönderilmesi, sorun halen devam ediyorsa muhtarlık ile tebligat yoluna geçilmesi,
Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu