Tiktok Takipçi Satın Al

Deniz Yel Değirmenleri Daha Temiz Enerji Üretiyor!

Bir araştırmada derin deniz yel değirmenlerinin daha temiz enerji ürettikleri ortaya çıktı.

Suda duran yel değirmenleri kıyıdan daha da uzağa taşınabilir. Kuleler için yeni platformlar, büyük derinliklerde kurulmasına izin verir: bu çözüm, yel değirmenlerinin yakınında yaşayan mutsuz insanların rahatlığını dikkate alır. Proje Direktörü WindFloat Atlantic , NYT’ye yeni yel değirmenlerini anlattı.


Yel değirmenlerini denize koyma fikri, büyük yapıların çok fazla boş alana ihtiyaç duyması nedeniyle 1990’ların başında ortaya çıktı. Ayrıca, inşaatın bu fikri her zaman olumlu almayan yerel sakinlerle koordine edilmesi gerekiyordu.

Değirmenleri her taraftan suya yerleştirmek uygun oldu. Daha sonra başka bir sorun ortaya çıktı: değirmenler suyun çok derinlerine yerleştirilemez, çünkü inşaat çok hantal hale gelecektir. WindFloat Atlantic proje ekibi bir çözüm buldu: 30 metrelik üç sütuna yeni bir tasarım yerleştirildi.

Deniz Yel Değirmenleri Daha Temiz Enerji Üretiyor!

Toplam 200 metre yapı yüksekliği ile değirmen yüz metre derinliğe yüklenebilir. Mayıs sonunda, WindFloat Atlantic projesinin temsilcileri, Portekiz’in kuzey batısındaki sulara üçüncü bir derin su kulesi yerleştirdiler.

Son otuz yılda, deniz rüzgarı yoğunlaştı, bu nedenle rüzgar enerjisini kullanmak daha karlı hale geldi. Deniz rüzgarlarının hala küresel elektrik üretiminin %1’inden daha azını oluşturmasına rağmen, son on yılda toplam üretim yaklaşık %30 oranında büyüdü ve endüstri Kuzey Avrupa’daki elektrik üretiminin ana itici güçlerinden biri haline geldi.

Bu endüstri iklim değişikliği ile mücadelede ne kadar güçlü olabilir? Paris’te bulunan Uluslararası Enerji Ajansı’ndaki analistlere göre, yel değirmenlerinin suya kurulması, dünya çapında dağıtıldığında teknik potansiyele sahip olacak. Elektrik üretimi hem emisyon kaynağı hem de bunları azaltmanın potansiyel bir yoludur.

Deniz Yel Değirmenleri Daha Temiz Enerji Üretiyor!

Ne Düşünüyorsunuz?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

teknodiot.com'un şekilli nick aracını denediniz mi?

Buğra Noyan

TeknoDiot'un kurucusu, Android sever ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; Üniversite okumakta, fotoğrafçılığa da meraklı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu